Lody a sorbet – czym się różnią? Jak zrobić sorbet?
Aktualizacja: 20 maja, 2024
Lody należą do bardzo smacznych i atrakcyjnych deserów, szczególnie gdy na zewnątrz panują upały. Coraz częściej spożywane są również w okresie jesienno-zimowym. W zależności od użytych do przygotowania składników można uzyskać różne smaki i wygląd lodów.
Lody domowe
Desery lodowe możemy z łatwością przygotować w domu. W najprostszej wersji potrzebujemy tylko kilku składników: mleka/śmietanki, jajek i cukru. Jeśli posiadamy maszynkę do wyrobu lodów, wystarczy przelać do niej wcześniej przygotowaną masę i dalej kierować się instrukcjami jej producenta. A co jeśli nie mamy maszynki do przygotowywania lodów? Wystarczy, że masę przelejemy do pojemnika i wstawimy do zamrażarki. Jednak przygotowując lody w ten sposób, musimy pamiętać, aby przez kilka pierwszych godzin zamrażania, co jakiś czas wymieszać bądź zmiksować masę, przez co zapobiegniemy powstawaniu kryształków lodów. Lody możemy przygotować z dodatkiem owoców i innych składników, np. kawy, kakao, wanilii czy bakalii. Gotowe lody podajemy w salaterkach, przyozdobione świeżymi owocami bądź polewą.
Czy lody są kaloryczne?
Chociaż lody, podobnie jak zimne napoje, dają przyjemne uczucie orzeźwienia, musimy pamiętać, że są produktem wysokokalorycznym. Wartość kaloryczna porcji lodów śmietankowych (200 g) wynosi około 300 kcal, dlatego powinniśmy zachować umiar w ich spożyciu.
Co to jest sorbet?
Sorbet to odmiana lodów owocowych. Przyrządza się go z owoców i cukru. Do sorbetu można dodać również alkohol, np. wino lub szampana. Składniki używane do produkcji sorbetów praktycznie nie zawierają tłuszczu, dlatego sorbety zazwyczaj są mniej kaloryczne niż tradycyjne lody.
Jak zrobić sorbet?
Do przygotowania sorbetu potrzebujemy:
Składniki:
- dowolne owoce
- cukier lub miód do smaku
- sok z cytryny
- w wersji dla dorosłych niewielką ilość alkoholu
Przygotowanie: wszystkie składniki należy umieścić w misie miksera lub blendera i zmiksować na gładką masę. Gdy masa będzie jednolita, przekładamy ją do pojemnika i wkładamy do zamrażarki. Podobnie jak w przypadku domowych lodów przez pierwsze kilka godziny, co kilkadziesiąt minut trzeba sorbet przemieszać, aby nie wytworzyły się kryształki lodu (posiadacze maszyny do przyrządzania lodów postępują wg instrukcji producenta). W celu uzyskania większej puszystości do masy można dodać białka jaja kurzego.
Oprócz kalorii lody dostarczają do organizmu wielu składników odżywczych. W zależności od użytych surowców mogą to być wapń, witamina A, magnez, a w przypadku sorbetów duża ilość witaminy C. Warto co jakiś czas sięgnąć po tę formę deseru, z pewnością wartością odżywczą góruje nad słodyczami.
Literatura:
- Anna Szczepańska, Desery i napoje w naszej kuchni, Wydawnictwo spółdzielcze, Warszawa 1989, s. 55-60.
- Towaroznawstwo żywności pochodzenia zwierzęcego, Ewa Flaczyk, Danuta Górecka, Józef Korczak, Wydawnictwo UP w Poznaniu, Wydanie II poszerzone i uzupełnione, 133-142.