Nalewka malinowa – właściwości, na przeziębienie. Jak zrobić nalewkę malinową?

🕣 3 min czytania

Obecnie Polska jest największym producentem maliny właściwej w Europie oraz trzecim producentem tego produktu na świecie. Popularność maliny wynika z jej cennych właściwości smakowych i odżywczych. Malina właściwa znana była już od czasów starożytnych Greków, ponieważ wykazywała właściwości napotne, ściągające, przeciwzapalne i przeciwbiegunkowe. Coraz częściej jest ona wykorzystywana w celu produkcji domowej nalewki, która cieszy się coraz to większą popularnością, ponieważ redukuje ryzyko infekcji w miesiącach jesienno-zimowych.

Nalewka malinowa

Malina rośnie dziko w rejonach Europy oraz Zachodniej Azji. Już na początku średniowiecza owoc ten uprawiany był w ogródkach przyklasztornych, gdzie wykorzystywano jego prozdrowotne właściwości. W zależności od odmiany rośliny kolor owocu może się różnić od czerwonego po czarny. Zbiór owoców odbywa się w drugiej połowie lipca i pierwszej sierpnia. Równie dużą popularnością, co spożywanie świeżych owoców maliny, cieszą się przetwory z niej wykonywane. Mogą z niej powstawać kompoty, syropy, konfitury, dżemy, sosy i nalewki. Nalewka malinowa posiada piękny kolor,  niezwykły smak i cenne właściwości, dlatego jest jednym z najczęściej powstającym przetworem z tego owocu. 

Nalewka z malin – właściwości

Nalewka z malin wykazuje podobne właściwości, co produkt, z którego pochodzi. Owoce malin są bogatym źródłem witamin (B1, B2, B6, PP i C), składników mineralnych (wapnia, potasu, magnezu, żelaza) i kwasów organicznych (kwasu jabłkowego, askorbinowego, cytrynowego). Oprócz tego liście rośliny obfitują w kwasy fenolowe, garbniki i flawonoidy, dzięki temu mają one właściwości moczopędne, przeciwbakteryjne i wspomagające przemianę materii. Co ciekawe spożycie naparów z liści malin jest charakterystyczne dla kobiet w ciąży, ponieważ niweluje mdłości, wzmacnia mięśnie macicy oraz poprawia jakość pokarmu matki po porodzie. Należy jednak pamiętać, że spożywanie tych naparów powinno być ograniczone po 7. miesiącu ciąży, ponieważ zwiększa ryzyko przedwczesnego porodu. O potencjale antyoksydacyjnym owoców malin decyduje zawartość w nich antocyjanów, elagotanin i flawonoidów. Właściwości te wspomagają naturalne procesy ochronne komórek przeciwko działaniu wolnych rodników. Dodatkowo maliny obniżają ciśnienie tętnicze i zapobiegają dysfunkcji śródbłonka naczyń krwionośnych, dlatego stanowią ochronę przed chorobami układu sercowo-naczyniowego. Podobne właściwości wykazuje przygotowana z malin nalewka. Co więcej regularne spożywanie owoców maliny czerwonej wpływa korzystnie na hamowanie procesu rozwoju choroby reumatoidalnej stawów. Z kolei najsilniejsze właściwości przeciwbakteryjne wykazuje malina właściwa i moroszka, dlatego nalewka może być stosowana jako element służący niwelowaniu zakażenia bakteryjnego w organizmie. Dużo mówi się również o aktywności przeciwnowotworowej związków znajdujących się w owocach malin. Związane jest to z występowaniem w tych owocach kwasu elagowego, który cechował się również działaniem przeciwutleniającym. Związek ten hamuje pierwszy etap inicjacji procesu nowotworowego. Takie działanie wykazuje w stosunku do raka piersi, trzustki, skóry, płuc, gardła, prostaty i okrężnicy. Co ciekawe zawarte w malinach związki stymulują przemianę materii i proces termogenezy, dzięki czemu korzystnie wpływają na proces odchudzania. Nalewka malinowa reguluje również procesy trawienia w przewodzie pokarmowym, zapobiega zaparciom oraz działa łagodząco w stanach zapalnych tego układu. Działa również łagodząco i uspokajająco, dlatego wykorzystywana jest w celu relaksacji i wyciszenia. 

Nalewka malinowa na przeziębienie 

Kwasy organiczne występujące w malinach tj. kwas jabłkowy, salicylanowy czy cytrynowy wykorzystywane są w syropach na kaszel, dlatego uważa się, że nalewka malinowa stanowi doskonały specyfik w walce z przeziębieniem. Nalewka pobudza gruczoły potowe, redukuje gorączkę, ma działanie przeciwzapalne. Wykazuje dodatkowo właściwości przeciwkaszlowe i nazywana jest powszechnie domową, naturalną aspiryną. W celach zdrowotnych kieliszek nalewki należy wypijać przed snem, tak aby jej działanie napotne występowało w nocy. Co więcej nalewkę można stosować profilaktycznie w okresie jesienno-zimowym, kiedy ryzyko przeziębień wzrasta.

Nalewka malinowa – przepis

Do wytworzenia nalewki malinowej potrzeba kilograma owocu, alkoholu, substancji słodzącej oraz wody. Dokładny przepis znajduje się poniżej.

Składniki:

  • kilogram malin,
  • litr spirytusu,
  • 250 g cukru,
  • litr wody.

Przygotowanie: świeże i dojrzałe maliny umyć pod bieżącą wodą, lekko osuszyć i umieścić w szklanym słoju, a następnie zalać spirytusem. Dalej naczynie zamknąć i odstawić na okres 4 tygodni. Po tym czasie spirytus zlać, przefiltrować i dodać cukier oraz wodę. Znowu odstawić na tydzień i po tym czasie przelać do butelek. Tak przygotowana nalewka powinna dojrzewać przez 6 miesięcy w suchym i ciemnym miejscu.

Nalewka malinowa jest naturalnym źródłem przeciwutleniaczy, przeciwdziała nowotworom, redukuje ryzyko infekcji, wspomaga trawienie i działa ochronnie na układ sercowo-krwionośny. W celach profilaktycznych zaleca się wypijanie kieliszka nalewki w miesiącach jesienno-zimowych, aby obniżyć ryzyko występowania przeziębienia czy infekcji.   

Literatura:

  1. Krauze-Baranowska M., Majdan M., Kula M., „Owoce maliny właściwej i maliny zachodniej źródłem substancji biologicznie aktywnych**”, Postępy Fitoterapii 1/2014
  2. Sarwa A., „Lecznicze nalewki”, Książka i Wiedza, 2011
  3. https://adamed.expert/nalewka-malinowa-wlasciwosci-lecznicze-przepis-nalewke-malin/
Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Oceń artykuł
Autor artykułu:
Justyna Paroń , Dyplomowany dietetyk kliniczny i doradca żywieniowy. Specjalizuje się w leczeniu żywieniowym chorób dietozależnych i autoimmunologicznych. Autorka bloga zamalocukru.pl.
Dodaj do ulubionych