Leptyna i grelina – hormony sytości i głodu
Aktualizacja: 30 stycznia, 2019
Każdy organizm działa według własnego zegara biologicznego, który dzieli się na dzień i noc. Nie ważne, co zaplanujemy do zrobienia, jeśli nie podporządkujemy się jego rytmowi, nie będziemy efektywnie funkcjonowali. Czasem jednak nawał obowiązków sprawia, że zaciera się granica i w nocy zamiast spać – jesteśmy aktywni. Zegar może szwankuje, ale waga ma się dobrze, nawet bardzo dobrze.
Z pewnością nie ma osoby, która nie zastanawiałaby się nad tym, dlaczego jednego dnia jesteśmy najedzeni mimo małych porcji, a drugiego objadamy się, ale nadal czujemy niedosyt. Kobiety argumentują to zapewne cyklem menstruacyjnym, jednak nie zawsze jest to trafne wytłumaczenie. Może być to bowiem efekt zakłócenia równowagi między hormonami spełniającymi ważną rolę w odchudzaniu – greliną i leptyną.
Leptyna i grelina
Grelina i leptyna to dwa przeciwstawne hormony odpowiadające za uczucie sytości i głodu. Prawdą jest, że o naszej wadze decydują w pewnym zakresie różnego rodzaju diety i ćwiczenia, jednak to one mają decydujący wpływ na skuteczność procesu odchudzania.
Leptyna a odchudzanie
Leptyna to hormon, który wysyła informację do naszego mózgu, że jesteśmy najedzeni, dzięki czemu nie mamy ochoty na kolejną przekąskę. Leptyna jest więc hormonem sytości, a im jej mniej, tym słabszy sygnał dociera do mózgu i tym więcej musimy zjeść, żeby się nasycić. Odpowiednio wysoki poziom leptyny jest zatem pomocny w procesie odchudzania. Istnieje jednak pewien paradoks. O ile u osób szczupłych wszystko funkcjonuje bez zarzutu, o tyle osoby z nadwagą, posiadające nadmiar leptyny, z czasem uodparniają się na jej działanie. Skutkuje to tym, że odczuwają głód dużo częściej i silniej. Bardzo ważną rolę odgrywa także sen, którego niedobór jest kolejnym czynnikiem obniżającym poziom leptyny. Im więcej jesteśmy aktywni nocą i mniej śpimy, tym większe prawdopodobieństwo, że przytyjemy.
Grelina – hormon głodu
Grelina natomiast odpowiada za uczucie głodu i taką też informację wysyła do mózgu. To przez nią właśnie czujemy się głodni i mamy ochotę na kolejną przekąskę. Zatem im więcej greliny, tym więcej jesteśmy w stanie zjeść. Warto wobec tego dowiedzieć się, kiedy jej poziom wzrasta, a kiedy spada. Otóż spada jedynie po posiłku lub podczas aktywności fizycznej i jest to dobra wiadomość dla osób ćwiczących regularnie. Jest jednak również zła wiadomość – wzrost greliny obserwujemy dużo częściej, a mianowicie w trakcie jedzenia, podczas silnego stresu oraz przy niedoborach snu. Niestety stres i brak snu w dzisiejszych czasach towarzyszą nam coraz bez ustanku, czego konsekwencją jest rosnąca liczba otyłych osób.
Rada? Jeśli chcemy, aby leptyna i grelina zachowały równowagę, zacznimy od zmiany swojego dotychczasowego stylu życia. Pamiętajmy, że powinniśmy spać 7–8 godzin, bo tylko wtedy organizm jest wypoczęty i gotowy do działania. Ponadto unikajmy obfitych posiłków przed snem i dużych ilości alkoholu bądź używek, a po jedzeniu odczekajmy najlepiej 15 minut, zamiast rozglądać się za kolejną dokładką. Te proste zasady sprawią, że będziemy wyspani, wypoczęci i gotowi do pracy, ale przede wszystkim zachowamy szczupłą sylwetkę.
Fajnie by było gdyby szło suplementować leptynę 🙂
Ja mam podwyższony poziom trzykrotnie leptyny i mam ostajacy brzuch mam leptynoopornosc w takim razie wnioskuję jesten tym paradoksem
Bardzo fajny artykuł. Temat ujęty w sposób konkretny, przejrzysty i prosty.
Kazdy gruby czlowiek jest sam sobie winien kazdy powinien wiedzies ze tluszcze nie tucza tylko cukry! Ja nic nie jem tylko kilka ciasteczek facet tylko kilka piwek i napojow ktore zawieraja cukier!
Hansjurgen, Sie haben recht
To opinia zbyt krzywdząca. Otyłość ma wiele powodów, a złe wybory żywieniowe nie zawsze są w pełni świadome. Zarówno cukry, jak i tłuszcze mogą przyczynić się do otyłości. Najważniejsze, aby zachować balans pomiędzy wszystkimi składnikami odżywczymi. Polecamy lekturę art. Zbilansowana dieta. Jadłospis i zasady najzdrowszej diety świata, który pomoże w prawidłowym komponowaniu posiłków.