Kwas chlebowy do picia – skład, właściwości i zastosowanie

16 18 20

Ostatnio bardzo modny stał się zdrowy styl życia, bycie fit i spożywanie ekologicznych, naturalnych produktów. Powrót do tego, co gościło na stołach naszych przodków, może okazać się strzałem w dziesiątkę. Kwas chlebowy – kiedyś bardzo popularny, gasił pragnienie, orzeźwiał i dobrze smakował, niestety z czasem odszedł w zapomnienie. Dziś znów gości na półkach sklepowych, a konsumenci w poszukiwaniu zdrowej i dobrej żywności, chętnie po niego sięgają.

Kwas chlebowy

Kwas chlebowy był znany Słowianom już wieki temu, nie tylko na naszych terenach. Jego smak z powodzeniem przyciągał ludność Rosji, Ukrainy, a także Białorusi. Produkowany przez zakonników według tajnej receptury, stał się bardzo popularnym napojem, który świetnie nawadniał i gasił pragnienie. Z postępem czasu, został wyparty przez słodzone, kolorowe napoje, które stanowiły innowacje na rynku artykułów spożywczych.

Kwas chlebowy to napój o charakterystycznym smaku produkowany w trakcie fermentacji chleba żytniego bądź razowego, z dodatkiem cukru czy owoców. Posiada bursztynowo-brązowy kolor, a w smaku wyczuwalna jest słodko-gorzko-kwaśna nuta. Charakteryzuje się także aromatem skórki świeżego chleba. Jest zaliczany do napojów bezalkoholowych. To napój z dość długą tradycją, ale bez obaw można wyprodukować go samemu w domu. Świetnie smakuje jako napój czy dodatek do wielu potraw mięsnych, ponieważ dobrze oddaje ich intensywny smak i aromat.

Kwas chlebowy – skład

Skład tego wyjątkowego napoju jest bogaty w witaminy i składniki mineralne, szczególnie z grupy B, a zawdzięcza to ekstraktowi powstałemu ze słodu. Ponadto znajdziemy w nim witaminę C, która wzmocni organizm. Pijąc kwas chlebowy, wzbogacimy organizm o witaminę młodości – E. Kwas chlebowy to także bardzo dobre źródło enzymów i bakterii kwasu mlekowego, które regulują pracę układu pokarmowego oraz uzupełniają prawidłową mikroflorę jelit.

Kwas chlebowy – właściwości

Oprócz tego, że kwas chlebowy świetnie zaspokaja pragnienie, posiada liczne właściwości zdrowotne. Wzmacnia organizm, poprawia krążenie, korzystnie wpływa na przemianę materii, jednocześnie poprawiając trawienie. Odbudowuje naturalną mikroflorę jelit i jest skutecznym środkiem wspomagającym w takich schorzeniach jak cukrzyca, grzybica, zapalenie stawów czy stwardnienie tętnic, wzmacniając cały układ sercowo-naczyniowy. Przynosi także ulgę nie tylko w bólach stawowych, ale także minimalizuje bóle migrenowe.

Kwas chlebowy – zastosowanie

Jak już wcześniej wspominaliśmy, kwas chlebowy bardzo dobrze gasi pragnienie, nie tylko w upalne dni. Nawadnia, a dzięki zawartym w nim dobroczynnym składnikom wzmacnia zdrowie. Stanowi bardzo modne, bo zdrowe urozmaicenie potraw czy stołu podczas spotkań w gronie rodziny lub znajomych. Znajduje zastosowanie w problemach trawiennych, polecany jest także w wielu innych dolegliwościach, np. bólowych. W kuchni nie tylko dobrze komponuje się jako napój do potraw obiadowych. Często występuje również jako ich składnik.

Kwas chlebowy to zdrowa alternatywa kolorowych, słodkich i gazowanych napojów. Niegdyś zapomniany, dziś coraz bardziej popularny ze względu na swe zdrowotne walory. Warto skusić się na przygotowanie domowego kwasu chlebowego, który nie jest trudny do wykonania. Smak i walory domowego, naturalnego napoju z pewnością będą przewyższały sklepowe produkty.

Kup dietę online – od dietetyka
Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Kwas chlebowy do picia – skład, właściwości i zastosowanie - 3.8/5. Oddano 256 głosy.
Autor artykułu:
, Dyplomowany dietetyk i biotechnolog. Swoje badania koncentruje na temacie komórek macierzystych i terapii z ich wykorzystaniem, dietetyki klinicznej i bioinżynierii komórek.