Kwas chlebowy do picia – skład, właściwości i zastosowanie

Ostatnio bardzo modny stał się zdrowy styl życia, bycie fit i spożywanie ekologicznych, naturalnych produktów. Powrót do tego, co gościło na stołach naszych przodków, może okazać się strzałem w dziesiątkę. Kwas chlebowy – kiedyś bardzo popularny, gasił pragnienie, orzeźwiał i dobrze smakował, niestety z czasem odszedł w zapomnienie. Dziś znów gości na półkach sklepowych, a konsumenci w poszukiwaniu zdrowej i dobrej żywności, chętnie po niego sięgają.
Kwas chlebowy
Kwas chlebowy był znany Słowianom już wieki temu, nie tylko na naszych terenach. Jego smak z powodzeniem przyciągał ludność Rosji, Ukrainy, a także Białorusi. Produkowany przez zakonników według tajnej receptury, stał się bardzo popularnym napojem, który świetnie nawadniał i gasił pragnienie. Z postępem czasu, został wyparty przez słodzone, kolorowe napoje, które stanowiły innowacje na rynku artykułów spożywczych.
Kwas chlebowy to napój o charakterystycznym smaku produkowany w trakcie fermentacji chleba żytniego bądź razowego, z dodatkiem cukru czy owoców. Posiada bursztynowo-brązowy kolor, a w smaku wyczuwalna jest słodko-gorzko-kwaśna nuta. Charakteryzuje się także aromatem skórki świeżego chleba. Jest zaliczany do napojów bezalkoholowych. To napój z dość długą tradycją, ale bez obaw można wyprodukować go samemu w domu. Świetnie smakuje jako napój czy dodatek do wielu potraw mięsnych, ponieważ dobrze oddaje ich intensywny smak i aromat.
Kwas chlebowy – skład
Skład tego wyjątkowego napoju jest bogaty w witaminy i składniki mineralne, szczególnie z grupy B, a zawdzięcza to ekstraktowi powstałemu ze słodu. Ponadto znajdziemy w nim witaminę C, która wzmocni organizm. Pijąc kwas chlebowy, wzbogacimy organizm o witaminę młodości – E. Kwas chlebowy to także bardzo dobre źródło enzymów i bakterii kwasu mlekowego, które regulują pracę układu pokarmowego oraz uzupełniają prawidłową mikroflorę jelit.
Kwas chlebowy – właściwości
Oprócz tego, że kwas chlebowy świetnie zaspokaja pragnienie, posiada liczne właściwości zdrowotne. Wzmacnia organizm, poprawia krążenie, korzystnie wpływa na przemianę materii, jednocześnie poprawiając trawienie. Odbudowuje naturalną mikroflorę jelit i jest skutecznym środkiem wspomagającym w takich schorzeniach jak cukrzyca, grzybica, zapalenie stawów czy stwardnienie tętnic, wzmacniając cały układ sercowo-naczyniowy. Przynosi także ulgę nie tylko w bólach stawowych, ale także minimalizuje bóle migrenowe.
Kwas chlebowy – zastosowanie
Jak już wcześniej wspominaliśmy, kwas chlebowy bardzo dobrze gasi pragnienie, nie tylko w upalne dni. Nawadnia, a dzięki zawartym w nim dobroczynnym składnikom wzmacnia zdrowie. Stanowi bardzo modne, bo zdrowe urozmaicenie potraw czy stołu podczas spotkań w gronie rodziny lub znajomych. Znajduje zastosowanie w problemach trawiennych, polecany jest także w wielu innych dolegliwościach, np. bólowych. W kuchni nie tylko dobrze komponuje się jako napój do potraw obiadowych. Często występuje również jako ich składnik.
Kwas chlebowy to zdrowa alternatywa kolorowych, słodkich i gazowanych napojów. Niegdyś zapomniany, dziś coraz bardziej popularny ze względu na swe zdrowotne walory. Warto skusić się na przygotowanie domowego kwasu chlebowego, który nie jest trudny do wykonania. Smak i walory domowego, naturalnego napoju z pewnością będą przewyższały sklepowe produkty.

Kolorowe, niejednokrotnie z postaciami bajkowymi etykiety soków/napojów często skupiają uwagę naszych najmłodszych konsumentów. Producenci wabią ich dosypując do produktów cukier i inne poprawiacze smaku, aby nasze dzieci zapamiętały na długo niepowtarzalny a zarazem abstrakcyjny smak soczku/napoju. czytaj więcej
Przekonaj się, czy też woda, którą pijesz codziennie jest dobra dla Twojego zdrowia. czytaj więcej
Nie lubisz zwykłej wody? Przeczytaj, a dowiesz się, czy wody smakowe nie niszczą Twojego zdrowia. czytaj więcej
Co wybrać, kiedy półki sklepowe uginają się od wszelakich napojów i soków? Które są zdrowe, bez dodatku cukru? Czym tak naprawdę różni się sok, napój i nektar? czytaj więcej
Opinie
wyłącz pisanie odpowiedziTwoja opinia jest ważna. Zarówno dla nas jak i innych osób korzystających z naszego serwisu.
Już za 20zł ! Tabela zamienników GRATIS !