Kuchnia meksykańska – charakterystyka, tradycje i przepisy
Aktualizacja: 3 kwietnia, 2024
Kuchnia meksykańska stanowi bogactwo tradycji, które silnie wpływają na smaki dań, jakie panują w tamtym regionie. Otwartość, kolory, zapachy, celebrowanie nie tylko świąt, ale i całego życia – to charakterystyczne cechy ludności zamieszkującej Meksyk, która miesza się obecnie z wpływami kultury europejskiej. Kraj jest znany na całym świecie, nie tylko dzięki charakterystycznemu nakryciu głowy – sombrero, ale przede wszystkim za to, co oferuje kuchnia meksykańska.
Kuchnia meksykańska
Kuchnia meksykańska kojarzy się przede wszystkim z papryką, chili, fasolą czy pysznymi tortillami. Jest ciekawa i bardzo bogata w smaki, dzięki zastosowaniu licznych przypraw, które każdemu daniu nadają wyjątkowy, specyficzny smak. Jednak prawdziwy Meksyk i okolice określa kuchnia, na której kształt mieli wpływ Indianie zamieszkujący tamte tereny oraz hiszpańscy konkwistadorzy.
Podstawowymi składnikami, jakie wyróżniają kuchnię meksykańską są: papryka (różne odmiany), kukurydza oraz rośliny strączkowe (fasole w ponad 20 odmianach). Na bazie tych składników powstaje szeroka gama potraw, zaskakująca swą różnorodnością smaków i przysparzająca wielu doznań kulinarnych.
Pierwsi Indianie, którzy zapoczątkowali tradycje kuchni meksykańskiej, przykładali wielką wagę do procesu gotowaniu. Kukurydza do dziś stanowi w tamtych rejonach podstawę wielu dań. W dawnych czasach kukurydza była przygotowywana w tradycyjny sposób poprzez moczenie jej ziaren w ługu wypłukanym z popiołu drzewnego. Ten sposób przygotowywania zwiększa wartość odżywczą produktu, poprzez łatwiejszy dostęp do aminokwasów, a także sprawia, że kukurydza posiada wyrazisty, charakterystyczny smak. Bazą do większości potraw sporządzanych w Meksyku jest tzw. masa nixtamalera, która powstaje w specjalnym procesie kulinarnym, polegającym na gotowaniu ziaren kukurydzy.
Kuchnia meksykańska – tradycje
W listopadzie 2010 roku kuchnia meksykańska została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego (UNESCO). To wydarzenie mówi samo za siebie, jak ważna i bogata kulturowo jest kuchnia meksykańska.
Kuchnia meksykańska często kojarzona jest z różnorodnością smaków i kolorów, bogactwem i zabawą jaka towarzyszy spożywaniu posiłków: fiesty, tańce, śpiewy. Jak się okazuje jednak na jej kształt ogromny wpływ mała religijność mieszkańców Meksyku oraz obyczaje związane z wiarą chrześcijańską. Wielki Post i okres pomiędzy nim wyznaczał tradycje kulinarne, które kultywowane są do dzisiaj. Wierzenia religijne mocno zakorzeniły się w obyczajach tamtejszej ludności, która dostosowała spożywane dania do okresu religijnego.
Pierwsi Indianie, można powiedzieć, byli wegetarianami, gdyż nie znali smaku mięsa wołowego czy wieprzowego. Późniejszy napływ ludności hiszpańskiej ukierunkował kuchnię meksykańską na dwa okresy: Wielkiego Postu oraz czasu, w którym można spożywać praktycznie wszystko.
Z tej tradycji wywodzi się często już zapomniany obyczaj zapraszania znajomych i rodziny na tzw. czekoladowe podwieczorki wielkanocne, gdzie swoich gości częstowało się własnoręcznie przygotowanymi łakociami, deserami i innymi słodkościami.
Kukurydza, fasola i papryka to symbole Meksyku, które od razu przywołują kuchnię pochodzącą z tamtego regionu. Ale tak naprawdę kuchnia meksykańska ukazała światu o wiele więcej. Dzięki niej znamy ziemniaki, dynie, bataty, awokado. Ponadto tradycję kuchni meksykańskiej kojarzymy z popularną tortillą na bazie kukurydzy, mięsnym buritto, chili con carne, guacamole, popularnymi nachos z przeróżnymi salsami oraz enchiladas i tacos, które również powstają na bazie tortilli w przeróżnych formach.
Obecnie panuje trend, że na północy Meksyku dominuje tortilla de harina (z pszenicy), a na południu tortilla de masa, której bazą jest kukurydza.
Kuchnia meksykańska – przepisy
Składniki:
- 500 g mielonej wołowiny
- ½ gorącej kawy
- ½ gorącego bulionu
- łyżka sosu sojowego
- cebula
- olej
- puszka pomidorów
- puszka czerwonej fasoli
- puszka kukurydzy
- czerwona papryka
- ostra papryka
- oregano
- mielony kminek
- cynamon
- sól
- pieprz
Przygotowanie: na oleju podsmażyć pokrojoną cebulę i dodać do niej mięso. Po podsmażeniu dodać kawę, bulion, sos sojowy, a następnie zagotować oraz dodać przyprawy i wszystko wymieszać. Następnie dodać pomidory, kukurydzę, fasolę i znów zagotować. Pokrojoną paprykę wrzucić do całości i gotować na małym ogniu przez około 40 minut. Można podawać z żółtym serem na wierzchu.
Składniki:
- placki tortilla
- przyrządzony ryż po meksykańsku – z przyprawami i warzywami
- kawałki mięsa (carnitas) – obsmażone kawałki z papryką i przyprawami
- sałata lodowa
- czerwona papryka
- pomidor
- ser żółty
- puszka kukurydzy
- puszka czerwonej fasoli
- limonka
Przygotowanie: tortille należy podgrzać, a następnie nałożyć porcję ryżu, mięsa, sałaty, warzyw oraz sera. Skropić limonką i złożyć tortillę w kopertę. Znów podgrzać na patelni i przekroić na pół. Można podawać z guacamole.
Składniki:
- awokado
- sok z limonki
- ząbek czosnku
- mała cebula
- 2 łyżeczki sosu tabasco
Przygotowanie: obrane awokado należy rozgnieść widelcem, dodać sok z limonki i posiekany drobno czosnek, wszystko razem połączyć. Dodać cebulę pokrojoną w drobną kostkę oraz sos tabasco i wymieszać. Następnie doprawić do smaku według uznania (pieprz, sól, papryka chili).
Kuchnia meksykańska to jedna z barwniejszych i bardzo inspirujących kuchni świata, która kształtowana była przez wieki. Dominują w niej warzywa i ostre smaki, za które pokochał ją cały świat. Kuchnia i tradycje są ze sobą ściśle powiązane, czego wyrazem jest wpisanie ich na światową listę UNESCO.