Kuchnia azjatycka – orientalny smak Azji
Aktualizacja: 28 marca, 2024
Kuchnia wschodu kojarzy się głównie z daniami chińskimi, japońskimi czy tajskimi. Przepisy kuchni azjatyckiej są powszechnie stosowane, a restauracje serwujące orientalne przysmaki coraz bardziej popularne. Prócz tego, że są smaczne i zdrowe, w większości to propozycje szybkich posiłków do przygotowania przez każdego.
Kuchnia chińska
Wywodzi się z rejonu Chin, ale praktykwowana jest także poza tym obszarem. Charakterystyczną cechą kuchni chińskiej jest używanie dużej ilości warzyw. Poza tym słynie ze stosowania sosu sojowego, tofu, octu ryżowego, sosu ostrygowego, sosu hoi sin oraz pieprzu syczuańskiego.
Potrawy w Chinach zwyczajowo spożywa się pałeczkami, zupy zaś łyżką. Etykieta przy stole stanowi dość ważny element każdego posiłku. Kuchnia opiera się na umiejętności łączenia ze sobą 5 smaków: kwaśnego, słodkiego, słonego, gorzkiego oraz ostrego. Zasadą tą kieruje się m.in. dieta pięciu przemian.
Kuchnia chińska jest bardzo zróżnicowana w zależności od regionu Chin.
- Na północy (kuchnia pekińska) słynie z pszennych, gotowanych na parze bułeczek oraz makaronu, natomiast ryż jest dość rzadkim składnikiem potraw.
- Kuchnię wschodniej części Chin (inaczej szanghajską) charakteryzuje słodki smak, dodatek brązowego cukru do dań mięsnych. Bogata jest w ryby i owoce morza.
- Kuchnia syczuańska (Chin zachodnich) oparta jest na potrawach mięsnych (głównie wołowinie) z charakterystycznym ostrym, pikantnym smakiem. Popularne są także produkty wędzone.
- Natomiast kuchnia południowych Chin, wywodząca się z Hongkongu (kantońska) słynie z dań z popularnego woka, z dużą ilością drobno posiekanych warzyw i ryżu.
Te cztery odmiany kuchni chińskiej tworzą podstawę (bazę) dla innych odmian, praktykowanych w różnych regionach Chin.
Kuchnia japońska
Obecnie, przeciętny Japończyk zjada 3 posiłki dziennie. W skład potraw wchodzi zestaw nazywany ichiju-sansai, który stanowi ryż i 3 przekąski. Taki zestaw składa się z 5 elementów: miski ryżu, miski zupy oraz trzech innych potraw, które można wybrać z innej grupy dań. Jednym z najpopularniejszych składników kuchni japońskiej jest curry, wasabi, misa (pasta ze sfermentowanej soi) oraz sos sojowy. W odróżnieniu od kuchni chińskiej, kuchnia japońska nie łączy smaków, każdy powinien być odczuwany osobno, a po zjedzeniu jednej potrawy należy spożyć marynowany imbir, który oczyści kubki smakowe, by móc w pełni rozkoszować się smakami kolejnych dań.
Japonia słynie ze spożywania dużej ilości ryb (także na surowo). Jednym z najpopularniejszych dań kuchni japońskiej jest sushi, powstające z ryżu, nori (wodorosty) oraz rozmaitych ryb. Bardzo popularne jest również jedzenie zup, dawniej gotowanych na stołach w specjalnych garnkach opalanych węglem drzewnym.
Podobnie jak Chińczycy, Japończycy jedzą pałeczkami, stawiając na stole po lewej stronie miseczkę z ryżem, natomiast po prawej miseczkę z zupą, którą wypija się prosto z naczynia.
Kuchnia tajska
Kuchnia pochodząca z egzotycznej Tajlandii jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych na całym świecie. Jej oryginalny, orientalny smak ceni większość osób odwiedzających tamte regiony. Przez lata kształtowana była przez wpływy kuchni chińskiej i indyjskiej, skąd czerpała inspiracje modyfikując tradycyjne potrawy. Charakterystyczną cechą kuchni tajskiej jest powszechne wykorzystywanie curry, która nadaje oryginalny smak daniom. Obok złocistej przyprawy podstawą kuchni tajskiej jest mleczko kokosowe, trawa cytrynowa, imbir czy limonka oraz owoce morza.
Tajowe słyną z aromatycznych, intensywnych w smaku dań, których przepisy nie są objęte sztywnymi ramami. Tak naprawdę dana potrawa i to jak powstaje zależy od kucharza. Wiele potraw spożywa się w formie przetartych past. Kuchnia tajska słynie z łączenia ciekawych i ostrych smaków, dużej ilości przypraw oraz krewetek pod wszelkimi postaciami (bardzo popularna jest zupa z krewetek).
Kuchnia wschodu to jedna z najbardziej oryginalnych kuchni świata. Łączy w sobie wiele ciekawych, nowych i ostrych smaków. Kusi swą niepowtarzalnością oraz różnorodnością. W zależności od regionu Azji, spożywa się dania, które nie tylko zaspokajają głód, ale także działają na zmysły.
Ja bardzo lubię kuchnię azjatycką, ponieważ nie umiem odwzorować w domu żadnych dań, chodzę często do knajp z tą kuchnią.