Kępki żółte powiek – przyczyny i leczenie żółtaków
Aktualizacja: 6 maja, 2024
Żółtawe lub brązowe zmiany grudkowe związane z odkładaniem cholesterolu w skórze, które lokują się najczęściej w okolicach powiek, noszą nazwę kępków żółtych.
Ich nieestetyczny wygląd to nie jedyna wada – lekarze twierdzą, że pojawienie się takich zmian może sugerować podwyższony poziom złego cholesterolu, co w konsekwencji może prowadzić do poważnych chorób serca.
Kępki żółte powiek
Kępki żółte powiek są to zmiany skórne o charakterze grudek, których źródłem są złogi cholesterolu. Przybierają żółtą lub pomarańczową barwę, a ich wielkość może sięgać 7 centymetrów. Zazwyczaj jednak pojawiają się w postaci mniejszych, licznych zmian na skórze powiek. Ich najczęstszą lokalizacją jest kąt przyśrodkowy oka – okolica okołonosowa. Nie dają dolegliwości bólowych, ani także nie są bezpośrednim zagrożeniem dla zdrowia czy życia. Jednak mogą być objawem podwyższonego stężenia cholesterolu we krwi.
Żółtaki mogą pojawić się u każdego, jednak bardziej predysponowane są osoby starsze, a w szczególności kobiety. Gdy zauważymy na powiekach zmienioną strukturę skóry o żółtym zabarwieniu, należy zgłosić się do lekarz, który zleci wykonanie badań w kierunku poziomu lipidów we krwi.
Kępki żółte powiek – przyczyny
Kępki żółte powiek tak naprawdę mogą się pojawić u osób zdrowych z prawidłową przemianą tłuszczów. Zwiększone ryzyko pojawienia się żółtaków mają osoby o nieprawidłowym stężeniu lipidów we krwi (podniesiony poziom cholesterolu, trójglicerydów, fosfolipidów). Hiperlipoproteinemia jest dużym ryzykiem rozwoju kępków żółtych. Bardzo często takie zmiany skórne towarzyszą chorobom, jak: cukrzyca, miażdżyca, choroby wątroby, nerek oraz przewodu pokarmowego. Bardziej narażone na pojawienie się żółtaków są osoby, u których stwierdzono wrodzoną chorobę metaboliczną – hipercholesterolemię rodzinną.
Żółtaki powiek – leczenie
Leczenie żółtaków polega przede wszystkim na kontroli stężenia lipidów w surowicy krwi, zwłaszcza cholesterolu, w czym pomocna może okazać się dieta z niską jego zawartością. Bardzo ważna jest diagnoza przyczyny występowania tego schorzenia, a także leczenie ewentualnej choroby współistniejącej (zwłaszcza chorób metabolicznych, jak cukrzyca).
Prawidłowe leczenie przyczyny występowania żółtaków nie tylko może spowodować ich zanik, ale także poprawi jakość życia i wpłynie korzystnie na zdrowie, bo choć same kępki żółte nie zagrażają naszemu życiu, to przyczyna jaka je powoduje może znacząco wpływać na nasze zdrowie. Gdy zmiany są duże i jest ich wiele, można zdecydować się na zabieg chirurgiczny lub laseroterapię, które pomogą uporać się z tą wadą estetyczną.
Kępki żółte to zmiany skórne, które same w sobie nie zagrażają naszemu zdrowiu. Są to jednak zmiany widoczne i mogą powodować dyskomfort estetyczny. Żółtaki mogą przepowiadać problemy ze złym stężeniem lipidów, dlatego też po zaobserwowaniu takich zmian należy udać się do lekarza i zdiagnozować przyczynę ich powstania, której skuteczne leczenie, spowoduje zanik żółtawych zmian o charakterze grudkowym.