Kasza bulgur – właściwości, przepisy. Jak gotować kaszę bulgur?
Aktualizacja: 29 kwietnia, 2024
Pszenica to najważniejsza uprawa zbożowa na świecie. Stanowi bowiem surowiec, który odżywia największą liczbę ludności w porównaniu z innymi ziarnami. To z niej m.in. produkuje się kaszę bulgur, która stanowi podstawę kuchni tureckiej. Jakimi walorami odznacza się ten produkt? Czy warto go włączyć do swojej diety?
Kasza bulgur
Bulgur stanowi atrakcyjny i wyjątkowy produkt uzyskiwany z pszenicy, głównie odmian Triticum durum. Znany jest od czasów starożytnych, gdzie był używany głównie przez Babilończyków, Hebrajczyków i Hetytów. Ziarna zbóż są gotowane, następnie suszone, a potem rozdrobnione w celu pozbycia się zarodków i otrąb pszennych. W ten sposób powstaje kasza bulgur o żółto-brązowym kolorze i lekko orzechowym aromacie i smaku. Można spotkać ją w odmianie drobno-, średnio- i gruboziarnistej. Stosowana jest jako zamiennik kuskusu lub ryżu, jednak na polskich stołach pojawia się nadal bardzo rzadko.
Właściwości kaszy bulgur
Kasza bulgur jest powszechnie uznawana za zdrowy produkt ze względu na swoje walory odżywcze. Jest ona źródłem białka, błonnika, witamin z grupy B, folianów, nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz minerałów, np. fosforu, cynku, magnezu, selenu, chromu. Posiada niski indeks glikemiczny, dzięki czemu nie wywołuje nagłych skoków insuliny we krwi. Według badań przeprowadzonych na finlandzkim Uniwersytecie Kuopio bulgur wykazuje właściwości pobudzające spalanie komórek tłuszczowych. Dzięki sporej zawartości błonnika (2 razy większej niż ryż brązowy) spożycie tej kaszy wiąże się z długo utrzymującym się uczuciem sytości. Ponadto reguluje trawienie, zapobiega zaparciom, wzdęciom oraz nowotworom okrężnicy. Zaleca się ją osobom dbającym o linię, diabetykom oraz dzieciom. Dzięki zawartości kwasu foliowego, witamin z grupy B, żelaza, magnezu i fosforu jest polecana kobietom w ciąży i karmiącym piersią.
Jak gotować kaszę bulgur?
Bulgur należy wrzucić do wrzątku i gotować w lekko osolonej wodzie. Czas gotowania oraz proporcje kaszy i płynu zależą od wielkości ziaren:
- odmiana gruboziarnista – 1 szklankę kaszy gotować w 2 szklankach wody przez 6–8 minut,
- odmiana drobnoziarnista – 1 szklankę kaszy zalać 1,5 szklanki wody, pozostawić przez 20 minut pod przykryciem do wchłonięcia płynu, a następnie zamieszać w celu rozdzielenia ziarenek.
Kasza bulgur – przepisy
Kasza bulgur może być dodawana praktycznie do każdego rodzaju potraw, np. słodkich, słonych, przystawek, deserów, zup, dań mięsnych i bezmięsnych. Poniżej znajdziecie kilka receptur na potrawy z dodatkiem bulguru.
Składniki:
- ½ szklanki masła lub margaryny,
- ½ szklanki wody,
- 2 szklanki ugotowanego i pokrojonego w paski kurczaka lub indyka,
- ½ szklanki pokrojonych pomidorów,
- ¼ szklanki cebuli pokrojonej w kostkę,
- szczypta soli i pieprzu,
- ½ łyżeczki oregano lub tymianku,
- 2 szklanki ugotowanej kaszy bulgur.
Wykonanie: roztop masło na dużej patelni. Dodaj kurczaka, cebulę i podsmaż aż do zarumienienia cebuli. Wsyp sól, pieprz i oregano. Następnie dodaj kaszę i gotuj całość przez 5 minut mieszając od czasu do czasu. Dolej wody, a następnie wrzuć pomidory, doprowadź do wrzenia i gotuj pod przykryciem na wolnym ogniu przez 15 minut. Nie mieszaj. Podawaj na gorąco. Smacznego!
Składniki:
- 2 łyżki oleju,
- 1 kg mięsa gulaszowego wołowego,
- 1– ½ litry wody,
- ½ szklanki posiekanej kapusty,
- ¼ szklanki marchwi pokrojonej w plasterki,
- ½ szklanki kaszy bulgur,
- ½ szklanki fasoli konserwowej,
- 1 opakowanie mrożonego groszku zielonego,
- ¾ szklanki cebuli pokrojonej w drobną kostkę,
- 1 szklanka selera pokrojonego w kostkę,
- ½ szklanki pokrojonego w kostkę pomidora,
- ¼ szklanki posiekanej natki pietruszki,
- 1 szklanka pokrojonej w plasterki cukinii,
- 1 ząbek czosnku,
- szczypta soli, pieprzu, oregano,
- starty parmezan.
Wykonanie: zeszklij cebulę na oleju, dodaj wołowinę, seler i wodę. Całość przykryj, doprowadź do wrzenia i duś przez około 3 godziny do momentu aż mięso będzie miękkie. Wyjmij mięso i odłóż na bok. Do wywaru dodaj pomidory, kapustę, pietruszkę, marchew i czosnek. Przykryj i duś przez 15 minut. Po tym czasie dodaj pozostałe składniki, przykryj i gotuj przez 15–20 minut. Każdą porcję zupy posyp startym parmezanem. Smacznego!
Składniki:
- 1–½ szklanki ugotowanego bulguru,
- 1–½ szklanki pokrojonej w drobną kostkę marchewki lub startej na grubych oczkach,
- ½ szklanki majonezu,
- 2 łyżki soku z ananasa,
- ½ szklanki odsączonego i rozdrobnionego ananasa z puszki,
- szczypta soli.
Wykonanie: zmieszaj kaszę z sokiem z ananasa i schłódź. Następnie dodaj marchew, ananasa, majonez i sól. Dobrze wymieszaj. Przechowuj w chłodnym miejscu. Podawaj w salaterkach. Smacznego!
Składniki:
- 1 szklanka kaszy bulgur,
- 2 średnie marchewki,
- 1 czerwona cebula,
- 1 mały koper włoski,
- kilka różyczek kalafiora,
- ½ czerwonej papryki,
- ½ cukinii,
- garść szczypiorku,
- sok z połowy cytryny,
- olej,
- sól, pieprz.
Wykonanie: kaszę ugotuj według przepisu na opakowaniu. Cebulę i koperek pokrój w piórka, a cukinię i marchew w grube słupki. Warzywa polej olejem i piecz w temperaturze 180 st. C przez około 30 minut. Kaszę wymieszaj z warzywami i sokiem z cytryny, dopraw solą. Całość posyp posiekanym szczypiorkiem. Smacznego!
Składniki:
- ⅓ szklanki kaszy bulgur,
- 2 szklanki mąki,
- ½ łyżeczki soli,
- 1 szklanka cukru,
- 1 łyżeczka cukru waniliowego,
- 1 łyżeczka soku z cytryny,
- 1–⅓ szklanki wody,
- 3 łyżeczki proszku do pieczenia,
- ½ szklanki masła lub margaryny,
- 2 jajka,
- ¾ szklanki zmielonego banana,
- ¼ szklanki mleka.
Wykonanie: zalej kaszę wrzątkiem i pozostaw na około 20 minut do wchłonięcia wody. Mąkę przesiej z proszkiem do pieczenia i solą. Wymieszaj razem cukier waniliowy, banana, sok z cytryny, mleko i ugotowaną kaszę. W oddzielnej misce utrzyj masło z cukrem, dodaj jajka i dobrze wymieszaj. Dodawaj na przemian suche i mokre składniki miksując dokładnie. Powstałą masę przelej do tortownicy, piecz przez około 1–1,5 godziny w temperaturze 180 st. C. Smacznego!
Podsumowując, bulgur jest uważany przez wielu specjalistów z krajów arabskich oraz osoby znające ten produkt za jedną z najzdrowszych kasz na świecie. Charakteryzuje się bowiem bogactwem składników odżywczych, mineralnych, witamin oraz błonnika, przez co wpływa korzystnie na przebieg wielu ważnych procesów w organizmie. Warto włączyć go do swojej diety i korzystać z dobrodziejstw, które niesie ze sobą jego spożywanie.
Literatura:
- Caba Z.T., Boyacioglu M.H., Boyacioglu D., 2012. Bioactive healthy components of bulgur. International Journal of Food Sciences and Nutrition, 63, 2, s. 250 – 256
- Dubiński A.J., 2017. Warsztaty kuchni tureckiej. Awazymyz, vol. 28, 1, 54, s. 20 – 23
- Lauritzen G.C., Brennand C. P., Hendricks D.G., 1992. Whole Kernel and Bulgur Wheat Preparation and Usage. All Archived Publications. Utah State University [http://digitalcommons.usu.edu/extension_histall/595, dostęp on-line: 07.09.2017]
- Grains of thrue about bulgur. Wheat Foods Council, 2005 [http://www.wheatfoods.org/sites/default/files/atachments/grains-truth-bulgur.pdf, dostęp on-line 07.09.2017]
- http://targsmaku.pl/przepisy-kulinarne/bulgur, dostęp on-line 16.09.2017