Fasola mung – właściwości, gotowanie, przepisy. Kiełki fasoli mung
Aktualizacja: 30 kwietnia, 2024
Rośliny strączkowe obok zbóż stanowią drugą najważniejszą grupę produktów spożywanych na świecie. Niezwykle istotną rolę odgrywają zwłaszcza w dietach ludzi o niskim statusie ekonomicznym południowej i wschodniej Azji. To właśnie te regiony produkują około 90% światowej podaży fasoli mung, a jej kultywację zapoczątkowały ludy zamieszkujące dzisiejsze Indie.
Fasola mung
Fasola mung jest rośliną jednoroczną, uprawianą w lecie w tropikalnych regionach Azji. Kultywacja rozprzestrzeniła się z Indii do Chin, Indonezji, Tajlandii, Bangladeszu i Pakistanu. Charakteryzuje ją krótki okres wegetacyjny, a także duża odporność na niekorzystne warunki pogodowe i skrajne susze, a także na większość szkodników, które niszczą uprawy innych roślin strączkowych.
Fasola mung – właściwości
Azjatycka fasola mung charakteryzuje się wyjątkowymi właściwościami odżywczymi. Stanowi znakomity zamiennik mięsa w krajach gorzej rozwiniętych. Stanowi źródło białka i żelaza, ponieważ 100 g produktu zawiera odpowiednio 14,6–33g i 5,9–7,6 mg. Oprócz żelaza fasola mung zawiera istotny dla zdrowia wapń i magnez, a także bardzo dużo potasu. Ponadto fasola mung składa się w dużym stopniu ze skrobi i skrobi opornej, co wpływa na wysoką sytość po zjedzeniu, a także na działanie prebiotyczne.
Niestety spożycie fasoli mung ma swoje ograniczenia – nadmierne spożycie może wiązać się z niekorzystnymi dla zdrowia skutkami. Fasola ta, podobnie jak inne warzywa strączkowe, zawiera związki chemiczne o właściwościach antyodżywczych. Mowa tutaj głównie o niestrawnym kwasie fitowym oraz hemaglutyninie o niekorzystnym wpływie na cechy jakościowe krwi.
Kiełki fasoli mung
Fasola mung powszechnie spożywana jest w postaci kiełków, ponieważ ma doskonałą zdolność wiązania wody i może wchłaniać dużą jej ilość. Enzymy aktywne w czasie kiełkowania sprawiają, że fasola ta staje się łatwiej strawna, a to z kolei wpływa na przyswajalność i wykorzystanie zawartych w niej składników odżywczych. Wpływ kiełków na zdrowie był wielokrotnie badany i pewne przesłanki wskazują na potencjał w zastosowaniu przeciwcukrzycowym i przeciwmiażdżycowym.
Fasola mung – gotowanie
Fasolę mung należy najpierw przepłukać w durszlaku pod zimną, bieżącą wodą. Następnie należy ją przełożyć do garnka i zalać wodą w stosunku objętościowym 3:1. Na dużym ogniu i bez przykrywki należy doprowadzić do wrzenia, a kiedy to nastąpi – przykryć i zmniejszyć ogień. Gotować należy przez około 20–30 minut – do zmięknięcia i uzyskania pożądanej konsystencji.
Fasola mung – przepisy
Składniki:
- pół kubka obranej i namoczonej około 2 godzin lub więcej w ciepłej wodzie fasoli;
- pół kubka mąki z ryżu brązowego;
- pół kubka posiekanego szczypiorku;
- pół kubka tartej marchewki;
- kubek wody;
- łyżka pasty miso;
- 2 łyżeczki cukru;
- olej do smażenia.
Sposób przygotowania: wszystkie składniki należy dokładnie zmiksować na gładką masę stopniowo dodając wodę do uzyskania odpowiedniej „naleśnikowej” konsystencji. Masę należy odstawić na około pół godziny. Następnie należy rozgrzać olej na patelni i smażyć naleśniki do zarumienienia z obu stron.
Składniki:
- 3 łyżki oliwy z oliwek;
- posiekana duża cebula;
- zmielone 3 ząbki czosnku;
- kubek fasoli mung;
- 7 kubków wody;
- 2 kubki posiekanego jarmużu;
- łyżeczka mielonej kurkumy, kminku i kolendry;
- sól i pieprz do smaku.
Sposób przygotowania: posiekaną cebulę należy podsmażyć do zeszklenia, a następnie dodać czosnek, wymieszać i smażyć jeszcze przez chwilę. Następnie należy dodać fasolę i przyprawy i ponownie dokładnie wymieszać, po czym dodać wodę, znów wymieszać i gotować całość około 40 minut do rozmiękczenia fasoli. Około 5 minut przed końcem gotowania należy dodać posiekany jarmuż i zamieszać.
Fasola mung stanowi istotny w wielu regionach świata produkt spożywczy. Jest to produkt atrakcyjny zarówno pod względem odżywczym, jak i ekonomicznym. Warto od czasu do czasu wykorzystać fasolę mung jako substytut mięsa, jednak należy pamiętać o jej związkach chemicznych o charakterze antyodżywczym.
Przeczytaj także nasz artykuł na temat fasolki szparagowej!
Literatura:
- Dahiya P.K., Linnemann A.R., i wsp.: Mung bean: technological and nutritional potential. Crit Rev Food Sci Nutr. 2015;55(5):670-88.
- Ullah R., Ullah Z., i wsp.: Nutritional assessment and antioxidant activities of different varieties of Vigna radiata. ScientificWorldJournal. 2014;2014:871753.
- Nair R.M., Yang R.Y., i wsp.: Biofortification of mungbean (Vigna radiata) as a whole food to enhance human health. J Sci Food Agric. 2013 Jun;93(8):1805-13.
- Madar Z., Stark A.H.: New legume sources as therapeutic agents. Br J Nutr. 2002 Dec;88 Suppl 3:S287-92