Grzyby mun – właściwości, przygotowanie, przepisy
Aktualizacja: 9 kwietnia, 2024
Grzyby mun od wielu lat dostępne są na polskim rynku. Najczęściej występują w formie całego lub pokrojonego suszu. Stanowią idealny dodatek do zup, sosów czy sałatek. Ze względu na prozdrowotne właściwości i niezwykły smak, chętnie włączane są do codziennej diety.
Grzyby mun
Grzyby mun ze względu na swój kształt nazywane są często „uchem bzowym”. Stanowią jeden z podstawowych składników kuchni dalekowschodniej. Najczęściej wykorzystywane są do potrawach wegetariańskich. Bardzo dobrze komponują się z ostrymi przyprawami m.in. z czosnkiem, chili czy sosem sojowym. Uprawiane są w Azji, przede wszystkim w Azji Wschodniej. Nazywane są grzybami drzewnymi, ponieważ najczęściej rosną na spróchniałych pniach czarnego bzu, buku, wierzby oraz akacji. Charakteryzują się szaro-czarną barwą oraz elastycznością. Są dość duże, twarde, chrupiące i doskonale chłoną smaki i zapachy produktów, z którymi są podawane. Po wyschnięciu kurczą się, natomiast namoczone w wodzie przyjmują z powrotem poprzednią strukturę i kształt. Sezon na grzyby mun przypada na wiosnę.
Grzyby mun – właściwości
Eksperci uważają, że regularne spożywanie grzybów mun poprawia ogólną kondycję zdrowotną. Główną ich zaletą jest zdolność do obniżania nadmiernej krzepliwości krwi, powodując tym samym lepszy jej przepływ. Spożywając grzyby mun skutecznie możemy zapobiegać zatorom oraz innym rodzajom niedrożności naczyń krwionośnych. Przeprowadzono wiele badań, które wykazały również przeciwzapalne działanie grzybów mun. Skuteczne są szczególnie w przypadkach zapalenia błony śluzowej. Regularne ich spożywanie przeciwdziała nadciśnieniu oraz przeziębieniom. Łagodzą kaszel oraz wspomagają leczenie chorób płuc. Bardzo dobrze sprawdzają się również w przypadku bólu zębów, jamy brzusznej, serca oraz przy krwawiących hemoroidach.
Grzyby mun – przygotowanie
Grzyby mun na półkach sklepowych zazwyczaj występują w formie zasuszonej. Nie są zbyt drogie, dlatego można pozwolić sobie na domowe eksperymenty. Przed dodaniem ich do potrawy należy namoczyć je w gorącej wodzie przez około 20 minut. Warto wiedzieć, że namoczony grzyb mun zwiększa swoją objętość nawet pięciokrotnie. Po ugotowaniu przyjmuje charakterystyczną chrupką konsystencję. Po ostudzeniu, przed dodaniem do potrawy, grzyby mun najlepiej pokroić w cienkie paseczki.
Grzyby mun – przepisy
Chińskie dania coraz częściej goszczą na naszym stole, a wraz z nimi grzyby mun. Stosuje się je w potrawach wegetariańskich, a także mięsnych. Stanowią idealny dodatek do zup, sałatek, sosów. Istnieje wiele różnorodnych receptur z wykorzystaniem tych grzybów. Postaram się przedstawić kilka najciekawszych przepisów z grzybami mun w roli głównej.
Składniki:
- 10 dag kiełków sojowych,
- 10 dag fasolki szparagowej,
- 10 dag kalafiora,
- 6 grzybów mun,
- 1 średnia papryka czerwona,
- 1 marchewka,
- łyżka cukru,
- łyżka sosu sojowego,
- łyżeczka oleju sezamowego,
- 2 łyżki oleju rzepakowego do smażenia,
- 1 łyżeczka cukru.
Sposób przygotowania: grzyby mun moczyć w wodzie przez około 20 min, odciąć końcówki nóżek, a następnie pokroić w cienkie paski. Paprykę i marchew pokroić w cienkie paski, a kalafior podzielić na małe różyczki. Na patelni rozgrzać łyżkę oleju i smażyć kiełki i grzyby około minuty. Dodać sól, sos sojowy i cukier. Na rozgrzanym oleju smażyć około 4 minuty marchew, kalafior, paprykę oraz fasolkę. Przełożyć na patelnię, a następnie dodać sos sojowy. Skropić olejem sezamowym i podawać.
Składniki:
- 100 g makaronu chińskiego,
- 20 g grzybów mun,
- 2 piersi z kurczaka,
- 2 cebule,
- szklanka bulionu grzybowego,
- szczypior,
- 2 łyżki sosu sojowo – grzybowego,
- sól, pieprz.
Sposób przygotowania: grzyby mun moczyć w gorącej wodzie przez 20 min. Do rozgrzanej oliwy dodać cebulę i dusić pod przykryciem do miękkości. Dodać grzyby mun oraz pokrojonego kurczaka w kostkę. Całość dusić około 1 godziny podlewając bulionem grzybowym. Makaron chiński przygotować według instrukcji na opakowaniu. Kurczaka z grzybami zdjąć z ognia, dodać makaron, sos sojowo-grzybowy, wymieszać, na koniec posypać szczypiorem.
Składniki:
- 100g piersi z kurczaka,
- 500 ml bulionu,
- 100 g makaronu ryżowego,
- 1 sztuka trawy cytrynowej,
- 2 liście limonki,
- 20 g świeżego imbiru,
- 1 sztuka papryczki chili,
- 20 g grzybów mun,
- 20 ml sosu sojowego,
- 1 pęczek szczypiorku.
Sposób przygotowania: grzyby mun i makaron ryżowy zalać gorącą wodą. Zostawić na 5 minut. Do bulionu dodać pokrojony imbir z listkiem cytrynowym, drobno posiekaną papryczkę chili oraz trawę cytrynową. Całość gotować około 15 minut. Do wywaru dodać pokrojonego w kostkę kurczaka i gotować około 10 minut. Na końcu dodać makaron, grzyby mun, posiekany szczypiorek oraz sos sojowy.
Składniki:
- 200 g makaronu sojowego,
- 100 g szynki,
- 100 g kiełków fasoli mung,
- 100 g grzybów mun,
- 1 łyżka soku z cytryny,
- 2 łyżki sosu sojowego,
- 1 łyżka oliwy z oliwek,
- 1 sztuka papryki czerwonej, kolendra.
Sposób przygotowania: makaron zalać wrzątkiem. Po upływie około 5 min, odcedzić go i pokroić. W lekko osolonej wodzie ugotować grzyby, odcedzić i pokroić na drobne paski. Oliwę z oliwek wymieszać z kolendrą, sokiem z cytryny, sosem sojowym. Paprykę pokroić w cienkie plasterki. Wszystkie składniki wymieszać z przygotowanym sosem.
Składniki:
- 40 dag filetów z morszczuka,
- 150 g makaronu ryżowego,
- 10 dag grzybów mun,
- 2 łyżki mąki sojowej,
- pół puszki pędów z bambusa,
- garść kiełków soi,
- 2 łyżki oleju rzepakowego,
- sos sojowy,
- ocet winny,
- 2 ząbki czosnku,
- sól, pieprz.
Sposób przygotowania: grzyby mun moczyć przez 20 min w gorącej wodzie. Rybę pokroić w kostkę, skropić octem winnym, posolić i usmażyć na gorącym oleju. Przełożyć do rondelka. Na oleju usmażyć pokrojone grzyby, pędy bambusa oraz kiełki soi. Do pozostałego tłuszczu wsypać mąkę, wymieszać ją z pieprzem, sosem sojowym, octem oraz pokrojonym drobno czosnkiem. Dodać wszystkie usmażone produkty, podgrzać i podawać z makaronem ryżowym.
Ze względu na prozdrowotne właściwości grzybów mun zachęcam do wprowadzenia ich do domowego jadłospisu. Doskonale smakują z duszonymi warzywami, makaronem ryżowym, kurczakiem czy wołowiną. Podawane powinny być z dużą ilością przypraw, których aromatem gruntownie nasiąkają.
Literatura:
1.M. Wrzosek, Z. Sierota: „ Grzyby jakich nie znamy”. Warszawa 2012.
Tylko nie wiem, jakim sposobem przygotowywali Chińczycy 40 lat temu po prostu „makaron sojowy z grzybami mun” w restauracji Szanghaj, że było to danie takie smaczne.
Ja uwielbiam grzyby mun, ale sama nigdy nie przyrządzalam, jak coś to zamawiam najczęściej jakieś dania z azjatyckich knajp, najbardziej lubię sałatkę z grzybami mun.