Domowe sposoby na trądzik młodzieńczy, dieta

16 18 20

Idealna cera jest marzeniem wielu z nas, ale tylko nieliczni mogą się nią poszczycić. Zanieczyszczenia środowiska, życie w ciągłym biegu i brak czasu na sen negatywnie wpływają na cały nasz organizm – również na cerę. To, jak wyglądamy często zdradza, jak żyjemy.

Spis treści

  1. Trądzik młodzieńczy
  2. Jak wygląda trądzik młodzieńczy?
  3. Sposoby na trądzik młodzieńczy
  4. Domowe sposoby na trądzik młodzieńczy
  5. Domowe maseczki na trądzik młodzieńczy
  6. Trądzik młodzieńczy – dieta

Trądzik młodzieńczy

Jednym z najczęstszych problemów związanych z cerą jest trądzik pospolity. Nieestetyczne grudki i krosty mogą być zmorą osoby w każdym wieku, ale najwięcej problemów mają z nimi nastolatkowie w wieku pokwitania. Wówczas mówimy o tzw. trądziku młodzieńczym.

Acne vulgaris należy do najstarszych i najczęściej występujących chorób skóry, na rozwój której wpływa szereg czynników zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych tj.:

  1. zwiększona produkcja łoju;
  2. nadmierne rogowacenie ujść mieszków włosowych, prowadzące do (ich) zaczopowania i powstania mikrozaskórników;
  3. namnażanie bakterii beztlenowych Propionibacterium acnes;
  4. naciek zapalny w obrębie mieszków włosowych.

Występowanie trądziku pospolitego uznawane jest za dość powszechne zjawisko dotykające niemal 100% populacji [1]. Niewątpliwie istotną rolę w rozwoju tej dermatozy odgrywają również predyspozycje genetyczne oraz aktywność hormonalna.

Ciekawe!
Występujący u dorastających chłopców trądzik piorunujący stanowi jedną z cięższych odmian trądziku pospolitego, jednakże jest schorzeniem dość rzadkim. Zmianom trądzikowym towarzyszą również objawy ogólne (gorączka, ból mięśni i stawów, utrata masy ciała, osłabienie) oraz nieprawidłowości w badaniach laboratoryjnych (wysoki poziom OB, leukocytoza) [1,2].

Jak wygląda trądzik młodzieńczy?

Pierwsze symptomy Acne juvenilis dostrzegalne są u dziewcząt między 10. a 12. rokiem życia (szczyt zachorowań: 14–17 r. ż.] oraz chłopców między 11. a 13. rokiem życia [szczyt zachorowań: 16–19 r.ż.], u których to pojawiają się tzw. wykwity niezapalne – mikrozaskórniki oraz liczne otwarte lub zamknięte zaskórniki (trądzik zaskórnikowy) [1, 2]. Wraz z rozwojem stanu zapalnego powstają grudki, krosty (trądzik grudkowo-krostkowy), guzki i blizny. Zmiany te lokalizują się zazwyczaj na skórze twarzy w obszarach bogatych w gruczoły łojowe, obejmując czoło, policzki, brodę, nos czasem także plecy i klatkę piersiową. Warto wiedzieć, iż rozwój trądziku jest konsekwencją zmian zachodzących w organizmie właśnie w okresie pokwitania, bowiem nadmierna produkcja łoju stanowi niewątpliwie zjawisko naturalne, charakterystyczne dla tego okresu [4].

Sposoby na trądzik młodzieńczy

Postępowanie terapeutyczne uzależnione jest od rodzaju oraz stopnia nasilenia zmian skórnych, a w niektórych przypadkach także od płci i wieku chorego. Nadrzędnym celem terapii jest zapobieganie nadmiernemu rogowaceniu przymieszkowemu, zahamowanie rozwoju bakterii Propionibacterium acnes oraz zmniejszenie łojotoku. W zmaganiach z trądzikiem powszechnie wykorzystywane są preparaty do użytku zewnętrznego w postaci kremów, toników, roztworów bądź żeli, które wykazują dużą skuteczność w leczeniu łagodnych postaci choroby. W cięższych przypadkach zaś konieczne jest leczenie ogólnoustrojowe. Obecnie uważa się, iż najlepsze efekty w postępowaniu terapeutycznym trądziku młodzieńczego daje terapia skojarzona.

Tabela 1. Charakterystyka wybranych substancji leczniczych wykorzystywanych w terapii antytrądzikowej

Surowiec/substancja lecznicza Działanie Uwagi
Antybiotyki (erytromycyna, klindamycyna)
  • działanie przeciwbakteryjne w stosunku do Propionibacterium acnes
  • działanie immunomodulujące
  • działanie przeciwłojotokowe (tetracyklina)
Możliwość wystąpienia antybiotykooporności. Przy dłuższym stosowaniu zalecane jest łączenie z innymi preparatami miejscowymi.
Nadtlenek benzoilu
  • działanie antyseptyczne, sebostatyczne
  • umiarkowane działanie keratolityczne
Możliwe działanie drażniące tj.: wysuszanie, złuszczanie skóry
Retinoidy
  • silne działanie przeciwzaskórnikowe, keratolityczne, przeciwzapalne i sebostatyczne
Mogą powodować podrażnienia skóry, które ustępują zazwyczaj po 8 – 12 tygodniach leczenia.
Kwas salicylowy
  • działanie antyseptyczne i keratolityczne
Siarka  
  • działanie oczyszczające, wysuszające, złuszczające, przeciwzapalne, antybakteryjne
  • reguluje pracę gruczołów łojowych
  • zmniejsza wydzielanie sebum
Kwas azelainowy
  • działanie komedolityczne
  • hamuje wzrost bakterii wokół mieszków włosowych i w ujściach gruczołów łojowych
Można stosować w połączeniu z antybiotykami lub nadtlenkiem benzoilu.
Izotretynoina
  • działanie komedolityczne, sebostatyczne i przeciwzapalne
  • Stosować w przypadku ciężkiego trądziku zwyczajnego (nasilony trądzik grudkowo – krostkowy, trądzik piorunujący).
  • Możliwość wystąpienia objawów niepożądanych: wewnątrzmaciczne uszkodzenie płodu, zaburzenia pracy wątroby, wysuszanie warg, rzadziej błony śluzowej nosa.

Oprócz leczenia miejscowego/ogólnego istotną rolę odgrywa właściwa pielęgnacja skóry, dobór odpowiednich kosmetyków do jej pielęgnacji, unikanie czynników nasilających powstawanie zmian skórnych, jak również przestrzeganie prawidłowo zbilansowanej diety.

Kilka praktycznych porad dla osób zmagających się z trądzikiem:

  1. Zadbaj o swoją skórę zarówno w domu, jak i w gabinecie kosmetycznym.
    Ciekawe!
    Preparaty przeznaczone do skóry tłustej lub trądzikowej pomagają likwidować nadmiar wydzielanego łoju,  przywracając skórze odpowiednie pH oraz zapobiegając występowaniu stanów zapalnych.
  2. Zwracaj uwagę na skład kosmetyków drogeryjnych. Większość z nich zawiera bowiem szereg substancji (konserwanty, związki zapachowe) o potencjalnym działaniu uczulającym i drażniącym.
  3. Skorzystaj z zabiegów oferowanych przez wyspecjalizowane gabinety dermatologiczne i/lub kosmetyczne. 
    WażneNie wolno wykonywać zabiegów oczyszczania u osób ze zmianami ropnymi i zapalnymi. Zabiegi pielęgnacyjne skóry powinny być przeprowadzanie w gabinetach kosmetycznych po zakończeniu leczenia.
  4. Nie usuwaj zmian trądzikowych na własną rękę. Wyciskanie tych zmian sprzyja szerzeniu się infekcji oraz powstawaniu blizn.

Domowe sposoby na trądzik młodzieńczy

Skóra powinna być delikatnie osuszana po każdym myciu tak, aby jej nie podrażniać. Twarz powinno się myć dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Stosujemy do tego celu specjalne żele lub pianki przepisane przez lekarza.

Na zmiany skórne korzystnie działa maseczka z drożdży rozcieńczonych w ciepłej wodzie. Skuteczne są także tabletki drożdżowe, które działają na poprawę cery. Najlepszy efekt dają w początkowym stadium zmian skórnych.

Okazuje się, że stosowany zewnętrznie olejek z drzewa herbacianego ma działanie lecznicze i pielęgnacyjne. Wykazuje właściwości antyseptyczne, dezynfekujące, przeciwzapalne oraz przeciwgrzybicze i przeciwwirusowe. Może być stosowany punktowo, gdyż wysusza zmiany trądzikowe.

Na rynku dostępne są również preparaty z cynkiem do miejscowego stosowania. Maść cynkowa jest dostępna w każdej aptece bez recepty. Ma działanie ochronnie na skórę, ściągające, przeciwgrzybicze i przeciwtrądzikowe.

Dodatkowymi elementami mogącymi pomóc w problemach z cerą jest

  • unikanie stresu,
  • wysypianie się,
  • prowadzenie regularnego trybu życia,
  • unikanie palenia tytoniu – zarówno czynnego, jak i biernego.

W przypadku trądziku występującego na plecach powinniśmy nosić luźne, przewiewne koszule z naturalnych materiałów, a jeśli zmiany chorobowe pojawiają się na czole, należy zrezygnować grzywki.

Do czynników, które mogą powodować nasilenie się objawów trądziku należą:

  • przebywanie w pomieszczeniach źle wentylowanych,
  • praca w wysokiej temperaturze,
  • narażenie na promienie słoneczne,
  • kontakt z chlorowaną wodą,
  • zbyt częste mycie twarzy.

Domowe maseczki na trądzik młodzieńczy

W walce z trądzikiem młodzieńczym może pomóc maseczka z drożdży. Jak ja przygotować? To bardzo proste! Do domowej maseczki na trądzik młodzieńczy najlepiej wykorzystać drożdże piekarskie. Drożdże należy rozgnieść w niewielkiej ilości ciepłej wody, po czym odstawić na ok. 10 min. Po tym czasie przygotowaną maseczkę należy nanieść na zmiany trądzikowe na twarzy i ciele. Odczekać ok. 30 min., a następnie dobrze spłukać wodą. Najlepiej taką maseczkę stosować co drugi dzień przez ok. miesiąc.

Trądzik młodzieńczy może złagodzić także maseczka z płatków owsianych.

Składniki:

  • 4-5 łyżek płatków owsianych
  • 5 łyżek wody
  • 1 łyżka miody
  • 1 łyżka mleka

Stosowanie: wszystkie składniki należy połączyć i poczekaj aż zgęstnieją. Na oczyszczoną skórę nałóż maseczkę i trzymaj przez ok. 10 min. Po tym czasie zmyj ciepłą wodą.

Trądzik młodzieńczy – dieta

Trądzik młodzieńczy bardzo często ma podłoże genetyczne. Sama dieta nie jest antidotum na tę przypadłość, ale modyfikacja jadłospisu może wspomóc proces leczenia. Istnieją doniesienia naukowe mówiące o wpływie niektórych produktów spożywczych na przebieg choroby.

Zauważono, że pewne pokarmy negatywnie wpływają na stan skóry, powodując zaostrzenie zmian trądzikowych. Należą do nich:

Należy również obserwować reakcje organizmu na poszczególne pokarmy i eliminować te, po spożyciu których następuje nasilenie objawów choroby. Dieta jest kwestią bardzo indywidualną i to co jednemu pomaga, innej osobie może zaszkodzić.

Zauważono, że stosowanie diety bogatej w owoce i warzywa może poprawiać stan skóry. Produkty te są bogate w antyoksydanty – substancje zwalczające wolne rodniki oraz wyciszające stan zapalny. Pomocne jest także zachowanie równowagi witaminowo-mineralnej, która jest potrzebna młodemu organizmowi do prawidłowego rozwoju.

Przy trądziku należy zwrócić szczególną uwagę na podaż witamin A, B2 oraz B6, a także cynku. Ten ostatni odpowiada za gojenie się ran, a jego dobrym źródłem są przede wszystkim płatki owsiane, pestki dyni, sezam i orzechy brazylijskie. Pomocny może okazać się również selen, wykazujący właściwości przyspieszające złuszczanie naskórka. Jego dużą ilość znajdziemy w orzechach, czerwonym mięsie, a także rybach.

Dodatkowymi zaleceniem mogącym pomóc w łagodzeniu objawów choroby jest spożywanie posiłków w małych porcjach 45 razy na dzień. Ważne jest również, aby dieta była normokaloryczna.

Literatura:

  1. Janda K., Chwiłkowska M. Trądzik pospolity – etiologia, klasyfikacja, leczenie. Pomeranian Journal of Life Sciences; 2014, 60, 2, 13-18.
  2. Baranowska A. i wsp. Standard edukacji pielęgniarskiej wobec pacjentów z trądzikiem. Problemy pielęgniarstwa; 2011; 19 (1): 116-121.
  3. Dawidziak J., Balcerkiewicz M. Dieta jako uzupełnienie leczenia trądziku pospolitego.  Farmacja Współczesna, 2016; 9: 1-5.
  4. Alternatywne terapie trądziku pospolitego. https://www.ollie.pl/alternatywne-terapie-tradziku-pospolitego/ dostęp: 30.04.2018
  5. Schnopp Ch., Mempel M. 2012. Trądzik zwyczajny u dzieci i młodzieży. Dermatologia po dyplomie, 3, 2, 49 – 61.
  6. Szcześniak M. 2012. Leczenie trądziku. Farmakoterapia, 31 – 32. www.aptekamedia.pl/files/UserFiles/file/2012/10/tradzik.pdf [dostęp: 06.05.2018].
  7. Wolska H. Trądzik młodzieńczy. Medycyna praktyczna, pediatria.mp.pl/choroby/skora/73673,tradzik-mlodzienczy [dostęp: 07.05.2018].
Kup dietę online – od dietetyka
Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Domowe sposoby na trądzik młodzieńczy, dieta - 5.0/5. Oddano 1 głosy.
Autor artykułu:

Opinie

  • Keeir 18.10.2018, 12:08

    Dziękuję za artykuł, dużo mi wyjaśnił : ) Na razie stosuję suplementy, muszę też spróbować polecanych przez Was maseczek, zainteresowały mnie, bo są takie proste.

    Odpowiedz

Napisz swoją opinię

Twoja opinia jest ważna. Zarówno dla nas jak i innych osób korzystających z naszego serwisu.

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.
Obowiązkowe pola są oznaczone