Pomiędzy kosmetykami drogeryjnymi, a naturalnymi istnieje różnica. Sprawdź jaka
Aktualizacja: 27 czerwca, 2017
Każdy z kosmetyków ma określone przeznaczenie oraz skomplikowany i zagadkowy skład. Stosowanie poszczególnych produktów może znacznie wpłynąć na nasze zdrowie, z czego niestety nie zawsze zdajemy sobie sprawę.
Niezależnie od tego, czy używamy kosmetyków kupionych w drogerii, małej mydlarni czy robimy je sami, niewątpliwie oczekujemy widocznych efektów. Oferta dostępnych dziś produktów pielęgnujących jest niezwykle szeroka, możemy przebierać w kosmetykach znanych z reklam telewizyjnych i głównie takie też kupujemy. W efekcie, w naszych łazienkach zalegają zwykle niezliczone ilości kremów, balsamów, szamponów do włosów czy różnego rodzaju maseczek. Ale czy zastanawiał się ktoś co tak naprawdę w sobie kryją? Obok komercyjnych produktów nie brakuje również tych mniej znanych, choć niekoniecznie gorszych – naturalnych. Jaka jest między nimi różnica?
Kosmetyki drogeryjne
Cieszą się ogromnym zainteresowaniem przede wszystkim ze względu na cenę, wydajność i skuteczność. Zwykle reklamowane są przez gwiazdy i osoby znane. Spoty telewizyjne prezentują piękne, zadbane, kobiece ciała i to za ich sprawą często bez zastanowienia decydujemy się na kupno jednego z proponowanych produktów, w nadziei na uzyskanie takiego samego lub podobnego efektu. Mało kto przed kupnem zapoznaje się ze składem produktu. Powinniśmy zdawać sobie sprawę, że popularne kosmetyki często zawierają w sobie składniki powszechnie uznawane za niebezpieczne, a nawet toksyczne.
Jednym z nich są parabeny, z którymi możemy spotkać się niemal na każdym kroku. Są to konserwanty stosowane w produkcji większości kosmetyków w celu przedłużenia ich trwałości i przydatności do użycia. Ich rola polega również na zahamowaniu rozwoju bakterii i drobnoustrojów czy pleśni. Przeprowadzone badania potwierdzają szkodliwość tych związków. Ich działanie coraz częściej wiąże się z powstawaniem zmian i problemów skórnych, a nawet chorób nowotworowych. Parabeny obecne są w balsamach, szamponach, podkładach do twarzy czy antyperspirantach. Te ostatnie mogą okazać się szczególnie niebezpieczne, gdyż stosowane na delikatnej skórze pach mogą wywoływać powstawanie czyraków – ropnego, bolesnego zapalenia mieszków włosowych.
Innym, równie częstym składnikiem kosmetyków popularnych są silikony. To związki dodawane głównie do szamponów, balsamów czy kremów do twarzy. Obecne w szamponach powodują, że włosy są gładkie, miękkie w dotyku oraz chronione przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych. Stosowane na skórze sprawiają, że staje się ona przyjemna w dotyku i delikatna.
Silikony to związki trwałe. Tworzą na skórze warstwę, utrzymująca się jeszcze długo po aplikacji, pod którą zachodzą niekorzystne dla niej zmiany. Mogą zatykać pory, a stosowane przez osoby zmagające się z problemami skórnymi takimi jak wypryski, trądzik czy uciążliwe zaskórniki prowadzą zwykle do nasilenia objawów, a nawet do powstawania stanów zapalnych.
Kosmetyki popularne zawierają również inne składniki o toksycznych właściwościach. Należy do nich między innymi talk, obecny choćby w pudrach do twarzy i kosmetykach dla niemowląt. Jest szkodliwy, gdyż uniemożliwia skórze oddychanie, zatyka pory, a jego działanie powiązane jest z powstawaniem poważnych powikłań zdrowotnych jak rak jajnika czy zaburzenia w prawidłowym funkcjonowaniu układu oddechowego. Innym, równie szkodliwym może okazać się triclosan stosowany w produkcji toników antybakteryjnych, płynów dezynfekujących czy dezodorantów. Związek ten może wywoływać zaburzenia hormonalne. Kolejnym kontrowersyjnym komponentem jest toluen obecny w farbach do włosów, lakierach do paznokci czy perfumach. Uważa się go za toksyczny, gdyż może wywoływać podrażnienia oczu i skóry, ponadto niekorzystnie wpływa na działanie układu oddechowego, krwionośnego i immunologicznego.
Kosmetyki naturalne
Nie są tak popularne jak ich drogeryjne odpowiedniki, jednak cieszą się coraz większym zainteresowaniem konsumentów. Do ich produkcji wykorzystuje się tylko naturalne komponenty takie jak oleje roślinne, tłuszcze i woski, ekstrakty ziołowe, olejki eteryczne, aromaty oraz cieszące się coraz większą popularnością glinki. Często są to produkty, pozyskiwane z egzotycznych składników znanych ze swoich dobroczynnych właściwości i możliwych do zdobycia tylko w niektórych rejonach świata. Ich skład pozbawiony jest również szkodliwych dla zdrowia chemicznych związków.
Oferta producentów kosmetyków naturalnych obejmuje balsamy do ciała, szampony do włosów, kremy, pielęgnacyjne oleje, mydła i wiele innych. Kosmetyki naturalne przyjazne są nie tylko dla skóry, ale także środowiska. Mogą być stosowane przez osoby w każdym wieku. Świetnie sprawdzą się również w pielęgnacji niezwykle wrażliwej skóry niemowląt i dzieci. Kosmetyki naturalne polecane są również w leczeniu problemów skórnych. Niektóre z nich np. olej laurowy lub jojoba świetnie radzą sobie z zaskórnikami, problematycznym trądzikiem, a nawet łuszczycą czy poparzeniami.
Kosmetyki naturalne i drogeryjne – różnice
Nie ulega wątpliwości, że produkty naturalne przez brak szkodliwej dla organizmu chemii są zdrowsze od ich drogeryjnych odpowiedników. Obecne w nich organiczne komponenty zawierają naturalnie występujące witaminy i składniki odżywcze, podczas gdy w kosmetykach popularnych nie występują one wcale lub zostały dodane dopiero w procesie produkcji. Co więcej, kosmetyki naturalne działają na skórę i włosy w sposób delikatny, a najlepsze efekty przynosi ich długotrwałe stosowanie. Niestety często nie są tak skuteczne jak produkty znanych marek, jednak ich słabsze działanie wynika z braku związków chemicznych wzmacniających efekt po zastosowaniu produktu. Na niekorzyść kosmetyków naturalnych przemawia nierzadko również ich cena.
Niektóre z nich, jak peeling lub różnego rodzaju maseczki do twarzy czy włosów, możemy zrobić samodzielnie w domu. Mamy wówczas pewność, że powstały produkt jest całkowicie bezpieczny dla naszego zdrowia i tworzą go tylko te składniki, które sami wybieramy. Stosowanie kosmetyków pochodzenia naturalnego zwykle nie przynosi żadnych skutków ubocznych. W przypadku skóry wrażliwej pamiętajmy jednak, aby wybierać specjalnie dla niej przeznaczone produkty.
Pielęgnacja ciała jest dzisiaj nie tylko koniecznością, ale i swego rodzaju modą. Wygląd zewnętrzny staje się coraz bardziej istotny, a na domowe zabiegi poświęcamy coraz więcej czasu i uwagi. Dlatego też, powinniśmy z większą starannością dobierać produkty z jakimi na co dzień ma styczność nasze ciało.
Różnica jest kolosalna. To tak jakby porównać mielonkę ze sklepu z szynką pieczoną w domu 😉 albo fasolkę szparagową z marketu z tą z własnego ogródka 😛 Od pewnego czasu mam fazę na kosmetyki G-synergie z imbirem, zwłaszcza szampon i odżywkę. Są fenomenalne, mają naturalny skład i nie kosztują milionów monet.