Dieta po całkowitej i częściowej resekcji żołądka – przykładowy jadłospis
Aktualizacja: 25 kwietnia, 2024
Resekcja żołądka to zabieg polegający na częściowym lub całkowitym usunięciu narządu. Wykonywany jest w przypadku wystąpienia raka żołądka, choroby wrzodowej czy też zwężenia odźwiernika. Jak powinno wyglądać żywienie pacjenta po operacji usunięcia żołądka?
Dieta po resekcji żołądka
Zabieg usunięcia żołądka przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym, czyli w tzw. narkozie. Przez ingerencję w przewód pokarmowy, po operacji wystąpić mogą zaburzenia trawienia i wchłaniania.
W pierwszej dobie po operacji stosuje się wlew dożylny. Należy również zwilżać usta pacjenta przegotowaną wodą. W drugiej dobie powinny się pojawić ruchy perystaltyczne i wtedy można rozpocząć podawanie 500 ml gorzkiej herbaty w ciągu całej doby – 15 ml na raz (duża łyżka). W kolejnej dobie zwiększamy ilość herbaty i podajemy pacjentowi 500–1000 ml płynu – 30 ml na raz. Czwarta doba zakłada rozpoczęcie diety kleikowej (kleik ryżowy, rozmoczone sucharki). Następne trzy doby to rozszerzanie diety kleikowej o przeciery owocowe i warzywne. Po 7 dobach pacjent powinien stosować dietę lekkostrawną w formie papkowatej.
Dieta po resekcji żołądka powinna zawierać:
- Odpowiednią ilość białka, dokładnie 1,5–2 g na kilogram masy ciała. Ponad połowę tej ilości powinno stanowić pełnowartościowe białko zwierzęce (chude mięso, ryby, jaja czy przetwory mleczne). Produkty zawierające białko najlepiej, aby znajdowały się w każdym posiłku.
- Tłuszcze łatwostrawne: masło, śmietanka, oliwa z oliwek, oleje roślinne.
W przypadku wystąpienia biegunek tłuszczowych, spowodowanych upośledzonym trawieniem tłuszczów, należy stosować tłuszcze MCT dostępne na rynku w postaci specjalnych preparatów np. Portagen. Unikać należy tłuszczów ciężkostrawnych takich jak smalec, słonina oraz boczek. - Owoce i warzywa powinny być obrane ze skórki tak, aby zawierały jak najmniej błonnika, najlepiej żeby były gotowane i przecierane. Zaleca się spożywanie produktów zbożowych drobnoziarnistych: kaszę mannę, biały ryż czy pszenne pieczywo.
- W całodziennej diecie powinno się znaleźć 5–7 posiłków o małej objętości, początkowo 100–150 ml, później zwiększając stopniowo o 50 ml.
- Płyny powinny być spożywane na pół godziny przed lub po posiłku. Nie należy popijać w trakcie posiłku, tak aby nie rozcieńczać soków trawiennych i nie zaburzać procesu trawienia.
- Po posiłku wskazane jest położyć się na 20 minut.
- Unikać należy produktów wzdymających takich jak rośliny strączkowe, czosnek, cebula, kapusta oraz długo zalegających w przewodzie pokarmowym (smażone, pikantne, pieczone).
- Potrawy należy gotować na parze, w wodzie, dusić lub piec w folii.
- Należy ograniczyć napoje takie jak kawa, mocna herbata, kakao czy alkohol.
Dieta po całkowitej resekcji żołądka
Zabieg całkowitego usunięcia żołądka wykonuje się w przypadku wystąpienia nowotworu żołądka. Lekarz chirurg początkowo zamyka naczynia krwionośne i usuwa chory narząd. Następnie przywraca ciągłość przewodu pokarmowego łącząc dwunastnicę z przełykiem. Żywienie po całkowitej resekcji żołądka jest nieco utrudnione, ponieważ narząd ten zostaje całkowicie wyłączony z przewodu trawiennego i pokarm z przełyku trafia od razu do jelita cienkiego.
Dieta po częściowej resekcji żołądka – przykładowy jadłospis
I śniadanie: pieczywo pszenne z twarożkiem i dżemem.
II śniadanie: jajko na miękko, sucharek pszenny.
Obiad: (odstęp 3 godzinny między I a II daniem): zupa jarzynowa przecierana, puree ziemniaczane z masłem i koperkiem, mięso drobiowe gotowane w zupie.
Podwieczorek: kasza manna na mleku z przetartym bananem
Kolacja: ryż biały gotowany na wodzie z marchewką, ryba parowana z pietruszką i masłem.
Resekcja żołądka to poważny zabieg, który wymaga odpowiednio prowadzonego żywienia, ponieważ żołądek zostaje całkowicie lub częściowo wyłączony z trawienia. Należy skrupulatnie trzymać się zaleceń, aby ułatwiać trawienie i nie dopuścić do przeciążania innych narządów biorących w nim udział.
Literatura:
1. Żywienie a choroba nowotworowa. Poradnik dla pacjentów i ich rodzin, Instytut Żywności i Żywienia im. prof. dra med. Aleksandra Szczygła oraz Fundacja Tam i z Powrotem, Wydawca: PRIMOPRO, Warszawa 2013, ISBN: 978-83-63398-15-6.
2. Jastrzębska Marta, Ostrowska Lucyna, Zalecenia dietetyczne po zabiegach bariatrycznych, Zakład Dietetyki i Żywienia Klinicznego Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, Forum Zaburzeń Metabolicznych, 2010, tom 1, nr 4, 201-209.
W grudniu miałam całkowita resekcje żołądka i do tej pory uczę się siebie co mogę a czego nie ponieważ rady książkowe nie wszystkie są dobre dla mnie i nie ukrywam że chętnie dowiem się o domowych sposobach na żywienie
Bardzo mało jest napisane o diecie po całkowitym usunięciu żołądka i brak przykładowego jadłospisu.
Straciłem żołądek 2002 r w lutym. Obecnie mam 80 lat i dość duże doświadczenie w diecie. Prowadzę dość czynny tryb życia. pracuję dorywczo jako geodeta przemysłowy czy budowlany.Ostatnie 3 zimy spędzałem na nartach, ok,2 razy tygodniowo. Właściwie to problemem jest tylko ilość, ale preferuję własne produkty, na ogół gotowane. Mogę dysutować na Facebooku jako andrzej leśniak.
Bardzo chętnie skorzystam z Pana rad dotyczących żywienia po całkowitym wycięciu żołądka z powodu raka żołądka. Jestem dwa tyg. po operacji z tego tydzień w domu i tu zaczęły się problemy żywieniowe, nie bardzo wiem co powinnam jeść. Mam ciągle skurcze kiszek i ogólnie obolała. Jeżeli ma Pan jekies rady dla mnie to czekam z niecierpliwością. Dziękuję za pomoc.
Andrzej Leśniak a może dołączyłbyś do grupy na facebooku ? Rak żołądka grupa wsparcia dla ludzi z nowotworem i ich bliskich. Może podzieliłbyś się jakimiś cennymi radami.
jante [email protected]……. skozystam z rad zywienia jestem tez bez zladka od 2008
pozdrawiam J
bardzo chętnie skorzystałabym z rad