Dieta po całkowitej i częściowej resekcji żołądka – przykładowy jadłospis

16 18 20

Resekcja żołądka to zabieg polegający na częściowym lub całkowitym usunięciu narządu. Wykonywany jest w przypadku wystąpienia raka żołądka, choroby wrzodowej czy też zwężenia odźwiernika. Jak powinno wyglądać żywienie pacjenta po operacji usunięcia żołądka?

Dieta po resekcji żołądka

Zabieg usunięcia żołądka przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym, czyli w tzw. narkozie. Przez ingerencję w przewód pokarmowy, po operacji wystąpić mogą zaburzenia trawienia i wchłaniania.
W pierwszej dobie po operacji stosuje się wlew dożylny. Należy również zwilżać usta pacjenta przegotowaną wodą. W drugiej dobie powinny się pojawić ruchy perystaltyczne i wtedy można rozpocząć podawanie 500 ml gorzkiej herbaty w ciągu całej doby – 15 ml na raz (duża łyżka). W kolejnej dobie zwiększamy ilość herbaty i podajemy pacjentowi 5001000 ml płynu – 30 ml na raz. Czwarta doba zakłada rozpoczęcie diety kleikowej (kleik ryżowy, rozmoczone sucharki). Następne trzy doby to rozszerzanie diety kleikowej o przeciery owocowe i warzywne. Po 7 dobach pacjent powinien stosować dietę lekkostrawną w formie papkowatej.

Dieta po resekcji żołądka powinna zawierać:

 • Odpowiednią ilość białka, dokładnie 1,52 g na kilogram masy ciała. Ponad połowę tej ilości powinno stanowić pełnowartościowe białko zwierzęce (chude mięso, ryby, jaja czy przetwory mleczne). Produkty zawierające białko najlepiej, aby znajdowały się w każdym posiłku.
 • Tłuszcze łatwostrawne: masło, śmietanka, oliwa z oliwek, oleje roślinne.
  W przypadku wystąpienia biegunek tłuszczowych, spowodowanych upośledzonym trawieniem tłuszczów, należy stosować tłuszcze MCT dostępne na rynku w postaci specjalnych preparatów np. Portagen. Unikać należy tłuszczów ciężkostrawnych takich jak smalec, słonina oraz boczek.
 • Owoce i warzywa powinny być obrane ze skórki tak, aby zawierały jak najmniej błonnika, najlepiej żeby były gotowane i przecierane. Zaleca się spożywanie produktów zbożowych drobnoziarnistych: kaszę mannę, biały ryż czy pszenne pieczywo.
 • W całodziennej diecie powinno się znaleźć 57 posiłków o małej objętości, początkowo 100150 ml, później zwiększając stopniowo o 50 ml.
 • Płyny powinny być spożywane na pół godziny przed lub po posiłku. Nie należy popijać w trakcie posiłku, tak aby nie rozcieńczać soków trawiennych i nie zaburzać procesu trawienia.
 • Po posiłku wskazane jest położyć się na 20 minut.
 • Unikać należy produktów wzdymających takich jak rośliny strączkowe, czosnek, cebula, kapusta oraz długo zalegających w przewodzie pokarmowym (smażone, pikantne, pieczone).
 • Potrawy należy gotować na parze, w wodzie, dusić lub piec w folii.
 • Należy ograniczyć napoje takie jak kawa, mocna herbata, kakao czy alkohol.

Dieta po całkowitej resekcji żołądka

Zabieg całkowitego usunięcia żołądka wykonuje się w przypadku wystąpienia nowotworu żołądka. Lekarz chirurg początkowo zamyka naczynia krwionośne i usuwa chory narząd. Następnie przywraca ciągłość przewodu pokarmowego łącząc dwunastnicę z przełykiem. Żywienie po całkowitej resekcji żołądka jest nieco utrudnione, ponieważ narząd ten zostaje całkowicie wyłączony z przewodu trawiennego i pokarm z przełyku trafia od razu do jelita cienkiego.

Dieta po częściowej resekcji żołądka – przykładowy jadłospis

I śniadanie:  pieczywo pszenne z twarożkiem i dżemem.

II śniadanie: jajko na miękko, sucharek pszenny.

Obiad: (odstęp 3 godzinny między I a II daniem): zupa jarzynowa przecierana, puree ziemniaczane z masłem i koperkiem, mięso drobiowe gotowane w zupie.

Podwieczorek: kasza manna na mleku z przetartym bananem

Kolacja: ryż biały gotowany na wodzie z marchewką, ryba parowana z pietruszką i masłem.

Resekcja żołądka to poważny zabieg, który wymaga odpowiednio prowadzonego żywienia, ponieważ żołądek zostaje całkowicie lub częściowo wyłączony z trawienia. Należy skrupulatnie trzymać się zaleceń, aby ułatwiać trawienie i nie dopuścić do przeciążania innych narządów biorących w nim udział.

Literatura:

1.  Żywienie a choroba nowotworowa. Poradnik dla pacjentów i ich rodzin, Instytut Żywności i Żywienia im. prof. dra med. Aleksandra Szczygła oraz Fundacja Tam i z Powrotem, Wydawca: PRIMOPRO, Warszawa 2013, ISBN: 978-83-63398-15-6.

2. Jastrzębska Marta, Ostrowska Lucyna, Zalecenia dietetyczne po zabiegach bariatrycznych, Zakład Dietetyki i Żywienia Klinicznego Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, Forum Zaburzeń Metabolicznych, 2010, tom 1, nr 4, 201-209.

Kup dietę online – od dietetyka
Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Dieta po całkowitej i częściowej resekcji żołądka – przykładowy jadłospis - 3.7/5. Oddano 198 głosy.
Autor artykułu:

Opinie

 • Aqua 10.11.2018, 11:24

  Bardzo mało jest napisane o diecie po całkowitym usunięciu żołądka i brak przykładowego jadłospisu.

  Odpowiedz
  • AL39 18.05.2019, 3:46

   Straciłem żołądek 2002 r w lutym. Obecnie mam 80 lat i dość duże doświadczenie w diecie. Prowadzę dość czynny tryb życia. pracuję dorywczo jako geodeta przemysłowy czy budowlany.Ostatnie 3 zimy spędzałem na nartach, ok,2 razy tygodniowo. Właściwie to problemem jest tylko ilość, ale preferuję własne produkty, na ogół gotowane. Mogę dysutować na Facebooku jako andrzej leśniak.

   Odpowiedz
   • beata anna 02.08.2020, 7:52

    bardzo chętnie skorzystałabym z rad

    Odpowiedz
   • JAN 18.10.2020, 6:02

    jante [email protected]……. skozystam z rad zywienia jestem tez bez zladka od 2008
    pozdrawiam J

    Odpowiedz
   • Beata50 04.02.2021, 6:09

    Andrzej Leśniak a może dołączyłbyś do grupy na facebooku ? Rak żołądka grupa wsparcia dla ludzi z nowotworem i ich bliskich. Może podzieliłbyś się jakimiś cennymi radami.

    Odpowiedz
   • Dorosewicz 12.06.2022, 2:49

    Bardzo chętnie skorzystam z Pana rad dotyczących żywienia po całkowitym wycięciu żołądka z powodu raka żołądka. Jestem dwa tyg. po operacji z tego tydzień w domu i tu zaczęły się problemy żywieniowe, nie bardzo wiem co powinnam jeść. Mam ciągle skurcze kiszek i ogólnie obolała. Jeżeli ma Pan jekies rady dla mnie to czekam z niecierpliwością. Dziękuję za pomoc.

    Odpowiedz
 • T.Sakowska 02.04.2022, 7:56

  W grudniu miałam całkowita resekcje żołądka i do tej pory uczę się siebie co mogę a czego nie ponieważ rady książkowe nie wszystkie są dobre dla mnie i nie ukrywam że chętnie dowiem się o domowych sposobach na żywienie

  Odpowiedz

Napisz swoją opinię

Twoja opinia jest ważna. Zarówno dla nas jak i innych osób korzystających z naszego serwisu.

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.
Obowiązkowe pola są oznaczone