Dieta dr Beckerman – zasady, wady oraz zalety diety elastycznej
Aktualizacja: 30 stycznia, 2019
Dieta odchudzająca wielu osobom kojarzy się z całą listą wyrzeczeń, wymagań, dostosowań, a przede wszystkim zmian codziennych nawyków. Małe ale częste i regularnie spożywane posiłki, pracochłonne w wykonaniu dania, wybór zdrowych produktów i wykluczenie z diety słodkich przekąsek, napojów oraz fast foodów. Nic więc dziwnego, że na diecie odchudzającej ciężko jest wytrwać, a po zakończeniu kuracji z przyjemnością rzucamy się na wysokokaloryczne potrawy, które dotychczas wyłącznie cieszyły oko, a pomijały podniebienie. Co powiecie na dietę elastyczną, która z samej nazwy ma dostosować się do naszego trybu życia i preferencji smakowych?
Dr Beckerman
Doktor Beckerman jest amerykańskim kardiologiem i jednocześnie autorem książki, w której opisał swój nowatorski pomysł na odchudzanie. Opracował dietę elastyczną, która jak sama nazwa wskazuje ma dostosować się do naszego indywidualnego trybu życia. Każdy z nas jest inny i wyjątkowy. Każdy prowadzi odmienny styl życia, jedni wolą spożywać posiłki rzadziej ale większe porcje, inni preferują częściej w mniejszej ilości. Celem, który przyświecał Beckermanowi podczas tworzenia programu, było zachęcenie do wprowadzenia choćby drobnych zmian w dotychczasowym żywieniu. Autor nie podaje jednego sposobu, który miałby okazać się skutecznym rozwiązaniem w walce z nadwagą lub otyłością. W zamian daje szereg wskazówek, zaleceń, sztuczek dietetycznych, sposobów na drobne zmiany dotychczasowych wyborów żywieniowych, na podstawie których sami tworzymy własny schemat zdrowego stylu życia.
Dieta elastyczna – zasady
Zasady diety elastycznej są inne dla każdego. Na podstawie zaleceń, sztuczek, wskazówek zaproponowanych przez Beckermana, sami tworzymy plan dietetyczny, który dostosowujemy do własnego stylu życia, potrzeb i możliwości. Ważne jest, aby każdego dnia spożywać podobną ilość kalorii, na kolejnym miejscu jest podział źródeł energii na makroskładniki, czyli węglowodany, tłuszcze i białko. W dalszej kolejności spełnienie zapotrzebowania na składniki mineralne oraz witaminy. Analizując powyższe zalecenia, można zauważyć powiązanie z tabelą priorytetów żywieniowych, której fundamenty opierają się na ilości spożywanej energii, następnie procentowym rozkładzie makroskładników, dalej mikroskładników. Kolejnym ważnym czynnikiem jest częstotliwość spożywania posiłków, a na szczycie zażywanie suplementów diety.
Plan podzielony jest na trzy fazy:
- „dzisiaj” – wprowadzam kilka nowych zmian w żywieniu;
- „codziennie” – powtarzam wprowadzone zmiany;
- „własny sposób” – wykorzystuję poznane metody do stworzenia własnego sposobu na prowadzenie zdrowego trybu życia.
Dieta elastyczna – wady oraz zalety
Zdecydowanie powyższy plan ma swoje wady i zalety, dlatego znajdzie swoich zwolenników, ale również przeciwników. Tworzenie planu żywieniowego na własną rękę wymaga dużej motywacji oraz zaangażowania. Plusem jest niewątpliwie dostosowanie spożywanych posiłków do własnych możliwości finansowych i preferencji smakowych oraz dowolność w wyborze kupowanych produktów. Myślę, że śmiało można te cechy zaklasyfikować również do wad programu, gdyż osoby, które lubią wypełniać otrzymany plan żywieniowy mogą poczuć się zawiedzione. Brak narzuconych reguł dla niektórych może okazać się największą trudnością.
Uważam, że ciekawym pomysłem zaproponowanym przez autora są liczne wskazówki, drobne zabiegi oraz zalecenia mogące bez większego wysiłku pomóc w zmianie naszych nawyków żywieniowych. Wystarczy zacząć od drobnych zmian w wyborze produktów spożywczych: pełnoziarnisty makaron zamiast zwykłego, kasza zamiast ziemniaków, ciemne pieczywo, inny tłuszcz do smarowania chleba czy też smażenia.
Dieta elastyczna jest nowoczesnym sposobem na walkę z nadmierną masą ciała. Polecam zapoznanie się z nią osobom, które nie lubią gotowych rozwiązań. Dostosowanie nowej diety do własnych potrzeb i zmiana nawet kilku złych nawyków żywieniowych, zawsze będzie korzystniejsza dla organizmu niż pozostanie przez całe życie przy niedobrych dla zdrowia wyborach.
Literatura:
„Dieta elastyczna – dr Beckerman”; redakcja dietetycy.org.pl; 22/03/2012