Dieta 36 s – zasady, produkty zalecane i zakazane oraz efekty

16 18 20

Marzeniem wielu kobiet jest noszenie ubrań w rozmiarze 36. Aby to osiągnąć przechodzą na dietę, która niekiedy wprowadzana bez kontroli doświadczonych dietetyków staje się bardzo uboga w energię oraz mało różnorodna pod względem spożywanych potraw. Skutki takiej diety mogą być wówczas przeciwne do zamierzonych, a więc brak utraty masy ciała, a w dłuższej perspektywie liczne niedobory składników odżywczych. W rezultacie została opracowana dieta 36s, której celem jest w zdrowy sposób pozbycie się nadmiaru masy ciała, łącząc jadłospis z poradami psychologicznymi.

Dieta 36s

Dieta 36s została opracowana z myślą o kobietach, które chcą zmniejszyć rozmiar ciała w zdrowy dla organizmu sposób. Inną nazwą diety 36s jest „dieta trzygodzinna” lub określana „jedzeniem co trzy godziny”. Dieta jest zbilansowana pod względem składników odżywczych, gdyż dostarcza w odpowiednich proporcjach węglowodany, tłuszcze oraz białka. Jest bogata we wszystkie niezbędne składniki mineralne oraz witaminy, czego skutkiem powinna być kontrolowana redukcja masy ciała, bez skutków ubocznych w postaci niedoborów pierwiastków śladowych i witamin.

Dieta 36s jest dostępna wyłącznie po zakupie jadłospisu na stronie internetowej. Warto jednak zwrócić uwagę na wyróżniającą składową część programu odchudzającego. Mianowicie dieta 36s to nie tylko jadłospis, który otrzymujemy od specjalisty. W skład kuracji odchudzającej wchodzi również opieka psychologiczna. Klienci otrzymują każdego dnia motywujące wiadomości na telefon komórkowy oraz poradnik psychologiczny „Psychologia jedzenia”, dzięki czemu zmieniają nie tylko ciało, ale i nastawienie do żywności. Stosowanie diety 36s powinno wyrobić nawyk regularnego spożywania posiłków o małej objętości oraz zdrowe nastawienie do żywienia. Podobno nawyk można wyrobić powtarzając daną czynność codziennie przez 21 dni, być może właśnie ta myśl była fundamentem do stworzenia kompleksowej diety trzygodzinnej?

Dieta 36s – zasady

Dieta 36s wydaje się być wzorcową i zdrową dla organizmu. Przyjrzyjmy się bliżej jej zasadom.

  1. W klasycznej wersji dieta powinna być stosowana przez 21 dni. Dopuszcza się ewentualne wydłużenie kuracji odchudzającej o dodatkowy tydzień, jeśli nie zostały uzyskane oczekiwane efekty.
  2. Dziennie organizmowi dostarczamy 1300 kcal energii, w postaci węglowodanów, tłuszczów i białek. Dieta nie wyklucza żadnej z grup produktów żywnościowych.
  3. Podstawową zasadą jest spożywanie pięciu posiłków w odstępach trzygodzinnych.
  4. Dieta 36s łączy ze sobą kurację odchudzającą w postaci redukcji masy ciała oraz zmiany nastawienia do żywienia. W ramach terapii klientka po wykupieniu usługi otrzymuje tygodniowy jadłospis oraz książkę „Psychologia jedzenia”.
  5. Dieta uwzględnia pory roku. Jadłospisy są różnorodne i dostosowane do dostępnych podczas każdej z pór roku produktów np. sezonowych warzyw oraz owoców.
  6. W diecie uwzględniono również nawadnianie organizmu. Należy wypijać 2 litry wody na dobę.
  7. Zaleca się również wdrożenie aktywności fizycznej każdego dnia na umiarkowanym poziomie.

Dieta 36s – produkty zalecane i zakazane

Dieta 36s jest dietą zbilansowaną pod względem składników odżywczych. Energię organizm czerpie z dostarczanej żywności. Rozkład źródeł energii jest podobny do proponowanego w aktualnych normach żywienia ustalonych przez IŻŻ. Węglowodany stanowią ok. 45–50% energii, tłuszcze 25%, natomiast białko 15–20%.

Dieta 36s nie wyklucza żadnej z grup produktów spożywczych. Wybierane produkty to żywność małoprzetworzona. Stawia się nacisk na wykorzystywanie pełnowartościowych produktów spożywczych nieopatrzonych listą składników. Zalecane są owoce, warzywa zarówno świeże, jak i mrożone, chudy naturalny w smaku nabiał, chude, ale różnorodne mięsa, grube kasze, ciemne makarony i pełnoziarniste pieczywo. Dieta nie wyklucza tłuszczu. W przepisach wykorzystywane są zdrowe tłuszcze w postaci nasion słonecznika, pestek dyni, oleju rzepakowego czy oliwy z oliwek. Produkty odpowiadają tym, które powinny stanowić bazę zdrowej diety i są elementem zdrowego stylu życia.

Zgodnie z zaleceniami nie należy spożywać żywności wysoko przetworzonej o długiej liście składników oraz unikać jedzenia na mieście. Wyklucza się ponadto potrawy bogate w tłuszcz oraz węglowodany proste.

Dieta 36 s – efekty

Twórcy diety zakładają utratę około 1 kg masy ciała na tydzień. Warto zauważyć, że dieta dostarcza ok. 1300 kalorii na dobę, co może być  zbyt małą ilością dla niektórych osób np. wysokich kobiet czy uprawiających regularnie aktywność fizyczną. Jak w przypadku każdej diety, zalecam skontaktowanie się z lekarzem przed jej podjęciem.

Dieta 36s wydaje się być dobrym pomysłem na redukcję masy ciała. Dobowo dostarcza ok. 1300 kcal, co może być niewystarczającą ilością dla każdej osoby.  Zarówno wadą, jak i zaletą diety 36s jest płaty dostęp do jadłospisów. Bez wątpliwości plusem jest na pewno fakt, że daje to nadzieję na dobre zbilansowanie jadłospisów pod względem składników odżywczych, przez wykwalifikowanych specjalistów. Przed zastosowanie diety zachęcam do konsultacji z dietetykiem, który po obliczeniu zapotrzebowania energetycznego będzie mógł stwierdzić czy dieta jest dla nas odpowiednia czy też zbyt niskoenergetyczna.

Literatura:

„Dieta 36s – odchudzanie do rozmiaru S – jadłospis” B. Tommy; www.super-brzuch.pl/dieta-36s/

„Dieta 36s” – leksykon dietetyczny; www.czasdiet.pl/dieta-36s/

Kup dietę online – od dietetyka
Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Dieta 36 s – zasady, produkty zalecane i zakazane oraz efekty - 4.1/5. Oddano 15 głosy.
Autor artykułu:
, Dyplomowany dietetyk. Prywatnie pasjonatka zdrowego stylu życia z zamiłowaniem do poznawania składu i sposobu produkcji żywności, a także jej wpływu na organizm człowieka.