Zioła Bonifratrów – skład, właściwości, wpływ na odchudzanie
Aktualizacja: 26 sierpnia, 2020
Historia zagłębiania ziołolecznictwa przez zakon Bonifratrów sięga wczesnego średniowiecza, kiedy to zakonnicy sporządzali różnorodne mieszanki ziół wspierające pracę narządów i układów ciała. Dogłębna znajomość właściwości, które charakteryzują poszczególne gatunki ziół sprawiła, że obecnie ziołowe mieszanki chętnie wykorzystywane są jako element terapii leczenia nadwagi i otyłości, chorób układu krążenia, dny moczanowej czy cukrzycy typu 2.
Zioła Bonifratrów – skład
Lek. med. Marcin Samosiej z Poradni Ziołoleczniczej Konwentu Bonifratrów w Łodzi, pacjentom z nadwagą, otyłością oraz cukrzycą zaleca stosowanie naparów ziołowych bazujących na m.in. liściach morwy białej, naowocni fasoli, ziołach rdestu ptasiego, liściach borówki czernicy, kłączach perzu, korzeniu mniszka lekarskiego, ziołach karczocha oraz liściach brzozy. Mieszanki ziół można zakupić w specjalistycznych sklepach lub aptekach zielarskich, bądź sporządzić mieszankę, kupując zioła składowe i mieszając je w określonych proporcjach. Dostępne są w dwóch formach: zioła zamknięte w saszetkach do jednorazowego użytku, bądź w formie liściastej do odmierzania łyżeczką. Ze względów jakościowych oraz zdrowotnych lepiej wybrać drugą opcję.
Zioła Bonifratrów – właściwości
Mieszanki ziół Bonifratrów opracowane pod kątem terapii nadwagi oraz otyłości zawierają zioła, które wpływają na wspomaganie trawienia, przyspieszenie perystaltyki jelit oraz ograniczają wchłanianie, a zarazem przyswajanie przez organizm cukrów dostarczonych z pożywieniem. Nie oznacza to, że cały tłuszcz i węglowodany spożyte wraz z posiłkiem nie są wykorzystywane przez organizm. Zioła jedynie mogą wpłynąć na ograniczanie ich wchłaniania.
- Liście morwy białej – obniżają poziom cukru we krwi, poprzez hamowanie enzymów rozkładających cukrowce. Dzięki temu część węglowodanów nie zostaje strawiona a wydalona z organizmu w niezmienionej formie.
- Liście mięty – wpływają na wzrost wydzielania kwasu solnego, kwasów żółciowych oraz wzmagają perystaltykę jelit. Wspomagają trawienie i usuwanie zbędnych produktów przemiany materii.
- Naowocnia fasoli – zmniejsza stężenie cukru we krwi oraz poprawia oddawanie moczu.
- Liście borówki czernicy – obniżają poziom cukru we krwi, poziom cholesterolu ogólnego oraz trójglicerydów we krwi obwodowej.
- Kłącza perzu – odwar z nich przygotowany stosowany jest w przypadku zaparć, reguluje perystaltykę jelit, obniża poziom trójglicerydów oraz cholesterolu we krwi.
- Korzeń mniszka lekarskiego – ma działanie oczyszczające i odtruwające organizm, wspomaga funkcjonowanie wątroby oraz zapobiega jej stłuszczeniu.
- Zioła karczocha – mają działanie moczopędne i oczyszczające, wspomagają pracę wątroby, regenerację wątroby, mają działanie żółciopędne.
- Liście brzozy – działają moczopędnie, przyspieszają przemianę materii, działają oczyszczająco na układ krwionośny.
Zioła Bonifratrów – wpływ na odchudzanie
Wyciągi z wymienionych surowców ziołowych, połączone w mieszanki działają na zasadzie obniżania wchłaniania cukrów i tłuszczów z przewodu pokarmowego, dzięki temu wspomagają trawienie i przyspieszają przemianę materii oraz spalanie nadmiaru kalorii. Wymienione zioła powodują również obniżenie poziomu cholesterolu ogólnego oraz trójglicerydów we krwi, dzięki czemu korzystnie wpływają nie tylko na proces redukcji masy ciała, ale i na stan naczyń krwionośnych i układu krwionośnego. Dodatkowo wykazują działanie „odtruwające” i oczyszczające, działają przeciwbakteryjnie, wspomagają czynność wątroby oraz zwiększają wydalanie kwasu moczowego czy też solnego w żołądku.
Zioła Bonifratrów – zastosowanie
Zioła Bonifratrów przynoszą działanie terapeutyczne, jeśli stosowane są regularnie przez minimum trzy miesiące. Poprzez regularność rozumie się wypijanie naparu z ziół zgodnie z zaleceniami zamieszczonymi na opakowaniu. W przypadku większości ziołowych miksów, producent zaleca spożywanie dwa razy na dobę naparu z 2 gramów ziół (torebka/płaska łyżeczka ziół liściastych). Zioła najlepiej wypijać, gdy napar jest jeszcze ciepły.
Na rynku dostępne są również liczne suplementy diety, których skład oparty jest na wybranych wyciągach z ziół leczniczych. Negatywną stroną suplementów diety jest fakt, że nie zostały przebadane oraz nie podlegają normom prawnym, które określają dopuszczalną ilość wybranych ekstraktów roślinnych. Dla własnego zdrowia nie polecam wybierania suplementów diety, a zastosowanie herbatek ziołowych.
Działanie ziół Bonifratrów oparte jest na długoletniej tradycji, ogromnej wiedzy i znajomości właściwości charakteryzujących poszczególne gatunki ziół. Napary przygotowane na bazie specjalnie skomponowanych mieszanek mogą pomóc w redukcji masy ciała oraz wpłynąć korzystnie na parametry morfologiczne krwi. Napary ziołowe powinny stanowić element zdrowego trybu życia, a ich działanie będzie korzystne na organizm, jeśli będzie połączone z racjonalną dietą oraz umiarkowaną aktywnością fizyczną.
Stosuję zioła oraz krople. Bardzo dobrze się czuję. Specyfiki Ojców Bonifatrów , w moim przypadku, nie kolidują z lekami, które muszę stale brać. Poprawiły mi się wyniki ,m.in. z profilu wątrobowego, a ponad to schudłam 6 kg. Stosowanie ziół wymaga konsekwencji i czasu.
chcialabym zakupic ziola zeby zastosowac przy mojej tusz 97 kg stosowalam zio;a w 1995 roku jezdzilam do Lodzi do lekarki ktora odchudzala grubasow i pilam ziola rano i wieczorem owszem schudlam 23 kg ale potem nie pilnowalam sie a szkoda