Czy sól jest zdrowa?
Aktualizacja: 17 maja, 2022
Sól kuchenna stosowana w gospodarstwach domowych i zakładach przetwórstwa spożywczego nie jest niczym innym, jak chlorkiem sodu, pierwiastkiem niezbędnym do życia, jednakże jego nadmiar może powodować skutki uboczne.
W organizmie sól wpływa na gospodarkę wodno – elektrolitową – im więcej chlorku sodu tym więcej wody ulega zatrzymaniu. Sól wraz z potasem odpowiada za prawidłowe uwodnienie komórek. Nadmiar soli skutkuje gromadzeniem wody w przestrzeniach międzykomórkowych, co powoduje powstawanie obrzęków i nadciśnienia tętniczego. Jest więc niezbędna do życia a zarazem niebezpieczna dla zdrowia. Zdecydowana jej ilość występuje w żywności wysoko przetworzonej, zupach w proszku, konserwach, marynatach, a także wędlinach i wędzonkach.
Właściwości soli
Sól kuchenna – chlorek sodu, to krystaliczny związek odpowiedzialny za gospodarkę wodną i kwasowo – zasadową organizmu. Rozpoznawany jest przez kubki smakowe zlokalizowane na powierzchni języka, jako smak słony. Sól powszechnie stosowana jako przyprawa ma za zadanie wydobyć i nadać intensywności smaku potrawy, a także używana jest podczas kiszenia, marynowania. To konserwant zapobiegający psuciu się żywności.
Sól a nadciśnienie
Sól jest niezbędna do życia, ale jej powszechne używanie w zbyt dużych ilościach prowadzi do powstania nadciśnienia tętniczego, a w konsekwencji do zawału, udaru mózgu. Istnieje wiele sprzecznych wyników badań naukowych na temat wpływu soli na rozwój nadciśnienia tętniczego. Spośród przeprowadzonych analiz wyciągnięto wnioski, iż ograniczenie soli u osób z prawidłowym ciśnieniem krwi nie obniża liczby zgonów będących skutkiem chorób układu krążenia. Ograniczenie chlorku sodu okazuje się być korzystne u osób starszych z rozwiniętym nadciśnieniem.
Sól a dieta
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca dzienne spożycie sodu w ilości nie większej niż 5 gramów. Niepokojący jest fakt, iż żywność dostępna na rynku, żywność wysoko przetworzona, fast food, gotowe mieszanki przypraw, kostki rosołowe, zawierają znaczną ilość soli. Wskazane jest więc samodzielne przygotowywanie posiłków bez używania wyżej wymienionych produktów. Trzykrotnie wyższe od zalecanego spożycie soli jest przede wszystkim spowodowane dosalaniem potraw, spożywaniem żywności gotowej, zup w proszku, konserw, a także wędlin i wędzonek. Zarówno nadmiar jak i niedobór stanowi niebezpieczeństwo dla zdrowia, dlatego wskazany jest umiar i nieprzekraczanie wymienionej dawki sodu.
Chlorek sodu występuje praktycznie w każdym posiłku, nadaje charakterystyczny słony smak. Zwrócić należy uwagę na jego zawartość, a więc nie dosalać, nie stosować gotowych mieszanek przypraw: maggi, wegety czy kucharka, ograniczyć spożycie żywności fast food, zupek w proszku, serów podpuszczkowych, szczególnie jeżeli u danej osoby występuje ryzyko rozwoju nadciśnienia tętniczego.