Czosnek niedźwiedzi – czym się różni od zwykłego czosnku?
Aktualizacja: 29 kwietnia, 2024
Pierwszym pokarmem, po który sięgają budzące się z zimowego snu niedźwiedzie, to zielone liście kształtem przypominające liście konwalii, natomiast zapachem czosnek. Ludzie wierzyli, że roślina, która wzmacnia organizm potężnego zwierzęcia musi posiadać korzystne właściwości prozdrowotne również dla nich. Czym różni się czosnek niedźwiedzi od czosnku zwykłego oraz jakie posiada właściwości?
Czosnek niedźwiedzi
Czosnek niedźwiedzi z pozoru nie przypomina z wyglądu przychodzącego na myśl czosnku. Występuje w formie długich, konwaliowatych liści, zamiast w ząbkach, tak jak jego pospolity krewny. Liście wczesną wiosną stanowią pokarm dla budzących się z zimowego snu niedźwiedzi, co według starogermańskiej legendy dało podstawy by sądzić, że czosnek niedźwiedzi musi posiadać szereg prozdrowotnych właściwości korzystnych dla zdrowia. Obecnie potwierdzają to liczne badania naukowe.
Czosnek niedźwiedzi a zwykły czosnek
Podstawową i rzucającą się w oczy różnicą między omawianymi rodzajami czosnku jest forma w jakiej występują i są najczęściej spożywane.
- czosnek zwykły występuje w postaci ząbków zebranych w cebulkowatą główkę,
- czosnek niedźwiedzi w formie liści kształtem przypominających konwaliowe.
Druga, zasadnicza różnica dotyczy smaku oraz zapachu:
- czosnek pospolity charakteryzuje się wyraźniejszym smakiem oraz aromatem, a po spożyciu potrawy, w której skład wchodzi, jego woń długo utrzymuje się w jamie ustnej. Sposobem pozwalającym na jej zwalczenie jest zagryzanie świeżego czosnku liśćmi natki z pietruszki,
- czosnek niedźwiedzi posiada delikatniejszy czosnkowy aromat i jest łatwiej trawiony przez organizm.
Formy w jakich możemy wykorzystywać omawiane czosnki są następujące:
- świeże liście/ząbki,
- suszone liście/ząbki,
- forma granulowana, w płatkach (czosnek zwykły), cięte liście (niedźwiedzi).
Jeśli chcemy poznać bliżej różnice we właściwościach wpływających na nasze zdrowie, można stwierdzić, że czosnek niedźwiedzi posiada wszystkie właściwości czosnku pospolitego oraz dodatkowo swoje charakterystyczne dla gatunku.
Oba rodzaje czosnku:
- dostarczają znacznych ilości siarki, która niezbędna jest do budowy m.in. kolagenu, włosów, paznokci, jak i do przeprowadzenia procesów metabolicznych w naszym organizmie, a różnica tkwi w formie w jakiej pierwiastek jest zawarty w czosnku oraz w jego ilości na 100 g surowca. Czosnek niedźwiedzi posiada lepiej przyswajalne związki siarkowe, a ich ilość jest 3,5 razy większa względem pospolitego, z tego powodu jest uznawany za najbogatszą w ten pierwiastek roślinę w Europie!
- działają przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo oraz przeciwdrobnoustrojowo, pomagają oczyścić organizm z toksycznych substancji, pochodzących z powietrza, wody oraz spożywanego pożywienia. Działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze czosnek zawdzięcza substancji o nazwie allicyna. Allicyna wykorzystywana jest w leczeniu zakażeń organizmu drożdżem Candida albicans,
- wpływają korzystnie na profil lipidowy, przyczyniając się do obniżenia cholesterolu ogólnego, frakcji tzw. LDL oraz podwyższenia frakcji tzw. HDL,
- są źródłem związków fenolowych (przeciwutleniających), które pomagają w niszczeniu wolnych rodników powstałych na drodze przemian metabolicznych.
- wpływają korzystnie na układ pokarmowy, zwiększając produkcję żółci w wątrobie, a tym samym przyczyniając się do lepszego trawienia pokarmów bogatych w tłuszcze.
Czosnek niedźwiedzi zawiera ponadto glikozydy stewiowe, które posiadają właściwości obniżające poziom cukru we krwi. Ma również znacznie lepsze właściwości immunogenne względem czosnku zwykłego, dzięki czemu silniej wzmacnia naszą odporność. Czosnek niedźwiedzi jest uznaną rośliną stosowaną w leczeniu oraz profilaktyce chorób układu sercowo-naczyniowego, zapobiegając miażdżycy, zawałom oraz nadciśnieniu tętniczemu. Ponadto wykorzystywany jest w leczeniu zakrzepicy, gdyż zapobiega tworzeniu się skrzepów z elementów morfotycznych krwi.
Zarówno czosnek zwykły, jak i niedźwiedzi posiada liczne właściwości korzystnie wpływające na zachowanie zdrowego organizmu, jednak zawartość korzystnych związków jest znacznie wyższa w czosnku niedźwiedzim. Mimo omawianych różnic, oba rodzaje polecam wdrożyć do swojej diety dodając niewielką ilość do aromatyzowania zimnych sosów do sałat, przygotowania pesto lub sosów do makaronów.
Literatura:
„Przeciwdrobnoustrojowe działanie czosnku ( Allium sativum L.)”; Anna Kędzia ; Borgis – Postępy Fitoterapii 1/2010, s. 46-52
„Allium ursinum: botanical, phytochemical and pharmacological overview”; Danuta Sobolewska, Irma Podolak, and Justyna Makowska-Wąs; Phytochem Rev. 2015; 14(1): 81–97. Published online 2013 Dec 25. doi: 10.1007/s11101-013-9334-0