Co ma wspólnego Norwegia z grejpfrutem, czyli dieta grejpfrutowa

16 18 20

W rzeczywistości Norwegia ma niewiele wspólnego z grejpfrutem, a dieta norweska inaczej grejpfrutowa, z pewnością nie opiera się na tradycyjnej kuchni norweskiej. Czy istnieje sens stosowania tej modnej diety odchudzającej?

Grejpfrut jako podstawa żywienia

Wśród modnych diet odchudzających można wyróżnić dwie skandynawskie diety, mowa tu oczywiście o diecie kopenhaskiej i norweskiej. Obie diety zalecają mocne ograniczenie spożywanych kalorii, a ich jadłospisy nie należą do urozmaiconych. Z pewnością nie są także najlepszych sposobem na utratę zbędnych kilogramów, bowiem gwarantują efekt jo-jo.

Choć podstawą diety norweskiej jest grejpfrut, który przyspiesza metabolizm oraz bogate w składniki odżywcze jajka, diecie daleko do zdrowego sposobu odżywiania. Po pierwsze dieta zamiast przyspieszać metabolizm, może go opóźnić a także wywołać inne problemy z przemianą materii. Zbyt niska podaż kalorii i brak węglowodanów powoduje osłabienie i problemy z koncentracją. Mało urozmaicony jadłospis przyczynić się może do niedoborów witamin i składników mineralnych.

Zamiast restrykcyjnych diet ograniczających mocno podaż kalorii, proponujemy najpierw poznać swoją podstawową przemianę materii i wiedzieć ile kalorii nasz organizm potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania. Następnie zadbać o ujemny bilans kaloryczny nie tylko zdrową i zbilansowaną dietą, ale także regularnym wysiłkiem fizycznym.  

Kup dietę online – od dietetyka
Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Co ma wspólnego Norwegia z grejpfrutem, czyli dieta grejpfrutowa - 4.6/5. Oddano 12 głosy.
Autor artykułu: