Chłopczyk czy dziewczynka, czyli jak zaplanować płeć dziecka i od czego ona zależy
Aktualizacja: 26 marca, 2024
Obecnie prowadzone badania wiele mówią, jak sterować płcią dziecka. Najważniejszy jest sam moment zapłodnienia, dlatego warto dokładnie wiedzieć, kiedy nastąpi owulacja. W tym celu można założyć specjalny kalendarzyk, który wskaże właściwy dzień.
Plemniki, które mają zapłodnić komórkę jajową, niosą chromosom męski lub żeński i to właśnie od tego, jaki materiał genetyczny przekaże męska komórka rozrodcza zależy, czy będzie to dziewczynka, czy też chłopiec.
Jak zaplanować płeć dziecka?
Aby kobieta mogła zajść w ciążę, musi wystąpić owulacja. Jest to bardzo ważny moment, który – jeśli planujemy potomstwo – musi być precyzyjnie określony. Pomóc w tym mogą obserwacje zmian śluzu szyjkowego (w trakcie owulacji jest obfity, luźny, rozciągliwy i przejrzysty), testy owulacyjne (dostępne bez recepty), obserwacja wzrostu temperatury ciała oraz USG.
Jeśli planujemy poczęcie dziecka, warto zmienić dietę już na wczesnym etapie myślenia o posiadaniu potomstwa. By spłodzić dziewczynkę, warto wzbogacić dietę o produkty bogate w magnez oraz wapń, jak mleko i jego przetwory, orzechy, pełnoziarniste pieczywo, grube kasze, ryby, fasola, warzywa liściaste czy brokuły. Jeśli natomiast pragniemy posiadać chłopca, to zagościć w naszej kuchni powinny produkty zawierające dużą ilość potasu i sodu, które znajdują się w owocach cytrusowych, bananach, pomidorach, pestkach słonecznika i wędlinie. Kofeina (ale tylko w rozsądnych ilościach) ma działanie przyspieszające ruchliwość plemników niosących chromosom męski.
Innym sposobem na wybór płci dziecka jest metoda selnas – selekcja naturalna płci. Jej autor twierdzi, że jest ona skuteczna w 98,7%. Jest to cykliczna metoda planowania płci dziecka, która opiera się na tym, że komórka jajowa może być albo naładowana dodatnio, albo ujemnie. Tak jak komórka jajowa, plemniki też różnią się od siebie ładunkiem elektrycznym. Plemnik z chromosomem X jest naładowany dodatnio, natomiast posiadający chromosom Y – ujemnie. Potencjał elektryczny komórki jajowej zmienia się cyklicznie, i tak w niektóre dni mocniej przyciąga plemniki X, a w inne plemniki Y, odpychając od siebie tym samym plemniki X i na odwrót. By właściwie określić dzień, w którym polarność komórki jajowej będzie zgodna z naszym wyborem, kobieta powinna założyć specjalny dzienniczek cyklów polaryzacji. Jednak, aby można było określić polarność komórki, potrzebne są dane takie jak wiek, grupa krwi, data ostatniej miesiączki oraz przebieg cykli.
W sztucznym zapłodnieniu istnieje możliwość oddzielenia plemników męskich od żeńskich i zapłodnienia komórki jajowej odpowiednimi, zawierającymi pożądany chromosom plemnikami.
Chłopczyk czy dziewczynka?
Oprócz komórek rozrodczych, każda komórka organizmu zawiera 46 chromosomów (23 pary), na których w postaci materiału genetycznego – DNA – zapisana jest informacja genetyczna. 23 para chromosomów to chromosomy płci. To właśnie od nich zależy płeć dziecka. Kobieta posiada zestaw XX, natomiast mężczyzna chromosomy X i Y. Zarówno komórka jajowa, jak i plemnik, zawierają tylko połowę zestawu chromosomów, by po połączeniu (zapłodnieniu) stanowić całość, uzupełniając się. Komórka jajowa zawsze będzie mieć chromosom X, natomiast plemnik może posiadać chromosom X lub Y. Gdy z komórką jajową połączy się plemnik X, pocznie się dziewczynka (XX), natomiast z połączenia z plemnikiem Y powstanie chłopiec (XY).
Plemnik zawierający chromosom męski Y jest bardzo szybki, ale żyje krótko. Natomiast te z żeńskim chromosomem X poruszają się znacznie wolniej, ale przeżywają dłużej. W celu spłodzenia chłopca, należy poczekać do samego szczytu owulacji, by szybkie plemniki zdążyły zapłodnić komórkę jajową, gdy mają na to największą szansę. Natomiast gdy zależy nam na dziewczynce, zaleca się współżycie przed jajeczkowaniem – około 40 godzin przed owulacją, wtedy plemniki „żeńskie” będą miały największą szansę dotrzeć do komórki jajowej.
Skuteczność tej metody oceniana jest na 90% jeśli chodzi o poczęcie chłopca, a na 60% przy poczęciu dziewczynki.
Obecnie wielu rodziców zastanawia się nad przyszłą płcią dziecka. Wielu z nich chciałoby mieć wpływ na to, czy będzie to dziewczynka, czy chłopiec. Jest kilka metod, które mogą ułatwić to zadanie. Jednak trzeba mieć na uwadze, że żadna z nich nie jest w 100% skuteczna, a natura bywa przewrotna. Przecież najważniejsze jest to, aby dziecko urodziło się silne i zdrowe.
najważniejsze bym miała same córki
Bardzo fajny artykuł . Ja w 10 tyg zrobiłam test na płeć dziecka i już wiedziałam co będzie.
Dziękujemy za opinię:) Pewnie już niewiele ludzi czeka na niespodziankę i większość sprawdza płeć dziecka wcześniej. 🙂