Niemowlęta i dzieci również mogą cierpieć na bezsenność. Zobaczmy dlaczego…
Aktualizacja: 27 czerwca, 2017
Zdrowy i długi sen dla dziecka jest gwarantem regeneracji i prawidłowego rozwoju. Mimo zapewnienia maluchowi odpowiednich warunków do spania, zdarza się, że dziecko nie może usnąć, kręci się całą noc przewracając z boku na bok. Rano jest rozdrażnione, niespokojne i nie może się skupić. To wszystko sprawia, że rodzice zaczynają martwić się o zdrowie swojej pociechy.
Bezsenność określana jest jako zaburzenia snu o różnym podłożu. Może być chwilowa lub też przewlekła. Bezsenność pierwotna trwa zwykle długo (powyżej miesiąca), a jej przyczyną nie jest żadna choroba. Natomiast drugi typ bezsenności jest wynikiem innych przyczyn, jak choroby i zaburzenia.
Bezsenność u dzieci
Dzieci z racji młodego wieku, ciągłego rozwoju oraz poznawania świata spędzają bardzo dużo czasu na różnych aktywnościach, czy to poza domem, czy też na zabawach z rodzicami. Po całym dniu dziecko często jeszcze podekscytowane wszystkimi zdarzeniami, nie jest w stanie zasnąć. Emocje utrudniają dziecku zdrowy sen. Bywa też tak, że kładąc dziecko spać, przewraca się ono z boku na bok i nie może zasnąć. Może być to wynikiem stresu czy ważnych wydarzeń w jego życiu. Powodem problemów ze snem może być też zmiana miejsca spania dziecka, na przykład, kiedy rodzice uczą je, by zasypiało same. Gdy problemy takie zdarzają się rzadko, nie należy się martwić. Jednak gdy trudności z zasypianiem powtarzają się często i trwają przez dłuższy okres czasu, należy przyjrzeć się uważnie maluchowi.
Bardzo ważne jest, by dziecko dobrze czuło się we własnym łóżeczku. Miało wpływ na jego wybór, kolor pościeli czy ulubioną poduszkę. Łatwiej będzie mu zaakceptować zmiany, gdy miejsce wypoczynku będzie dobrze mu się kojarzyć.
Gdy bezsenność pojawia się w starszym wieku, może ona mieć poważne podłoże: lękowe, problemy w szkole czy nawet używki. Wtedy najlepiej zaczerpnąć opinii psychologa i udać się do lekarza.
Problemy ze snem u niemowląt
Niemowlaki często cierpią z powodu trudności z zasypianiem. Częściej wydaje nam się, że trudno o dobry sen dla maluszka, gdyż sam nie może powiedzieć, dlaczego nie jest w stanie zasnąć. A powody mogą być proste: zbyt ciasno zawinięta pieluszka, źle ułożona poduszeczka czy kocyk, dziecku może być zbyt zimno lub zbyt ciepło. Jak wiadomo, niemowlaki informują o swoich potrzebach płaczem. Często bywa tak, że dziecko zanosząc się i głośno płacząc z jakiegoś powodu sprawia, że jest pobudzone i nie będzie mogło usnąć. Zawsze należy sprawdzić czy dziecko ma suchą pieluszkę, czy jest nakarmione i czy jest mu wygodnie.
Powody bezsenności u niemowląt mogą być nieco poważniejsze, jak: kolka, ból brzuszka czy zaparcia. Wtedy należy wyeliminować przyczynę bezsenności maluszka, a następnie postarać się utulić do snu.
Jak u starszych dzieci, problemy ze snem niemowlaków mogą wynikać z nadmiernych emocji, którym poddawane są maluchy w ciągu całego dnia. Wiele wrażeń, nowych zdarzeń, obce osoby – to wszystko może spowodować problemy z zasypianiem.
Czasami bezwiednie sami przyzwyczajamy malucha do pewnych zachowań, czy czynności przed zasypianiem, na przykład nosząc na rękach czy zasypiając z dzieckiem. Kiedy zmieniamy coś w czynnościach poprzedzających usypianie dziecka, niemowlak może domagać się tego, do czego był przyzwyczajony i ciężko będzie mu zasnąć w nowej sytuacji.
Sposoby na sen niemowlaka
Gdy dziecko ma problemy z zasypianiem trzeba stworzyć mu odpowiednią atmosferę do długiego snu. Bliskość, ciepło, poczucie bezpieczeństwa, które dają mu ramiona mamy, na pewno uspokoją naszą pociechę i dadzą komfort potrzebny do zaśnięcia. Nie należy dziecka rozbawiać, gdy chcemy położyć je spać. Dobrze sprawdza się spacer i dotlenienie dziecka przed snem – wtedy mamy możliwość na nieco dłuższy sen malucha. Warto też przygotować wcześniej pomieszczenie, w którym będzie ono spało. Można zasłonić okna, przewietrzyć pokój. Ważne jest także ustalenie rytmu dnia, tak by dziecko wiedziało, kiedy nadchodzi stała pora snu. Wtedy łatwiej będzie mu zasypiać.
Warto zastanowić się także nad nakarmieniem dziecka przed snem, by nie budził go głód. W kąpieli, przed położeniem pociechy spać, można zastosować olejek z lawendą, co uspokoi malucha i wyciszy.
Sen jest bardzo ważnym elementem życia każdego, ale przede wszystkim dziecka, które ten czas wykorzystuje na regenerację zapewniającą prawidłowy rozwój. Przyczyny bezsenności mogą być błahe, ale okazać się może, że ich podłoże ma charakter chorobowy. Zawsze należy bacznie przyjrzeć się dziecku i zapewnić odpowiednie warunki do snu, by sobie i maluchowi zagwarantować smaczny, zdrowy sen.