Anemia – objawy, przyczyny i leczenie niedokrwistości
Odczuwasz ból głowy, zmęczenie i wciąż tłumaczysz te dolegliwości pogodą? Może okazać się, że to oznaka niebezpiecznego schorzenia. Anemia jest chorobą, która dołączyła do grupy chorób cywilizacyjnych. Występuje coraz częściej i pod różnymi postaciami.
Anemia jest chorobą związaną ze zbyt niskim poziomem czerwonych krwinek lub hemoglobiny we krwi. Może na nią zachorować każdy, ale grupami o podwyższonym ryzyku są: młodzież w okresie dojrzewania, kobiety w ciąży, karmiące oraz sportowcy i osoby pracujące fizycznie. O odpowiedni poziom żelaza powinny również zadbać osoby będące na diecie odchudzającej. Czerwone krwinki są wytwarzane przez szpik kostny, a ich zadaniem jest dostarczanie tlenu z płuc do wszystkich tkanek organizmu. Pomaga im w tym czerwony barwnik – hemoglobina, który wiąże i uwalnia tlen. Najczęstszą przyczyną niedokrwistości jest niedobór żelaza, prowadzący do zaburzeń wytwarzania hemoglobiny.
Anemia – objawy
Objawy są najczęściej mało specyficzne i mało kto wiąże je z anemią. Uczucie osłabienia, szybkie męczenie się często tłumaczymy niskim ciśnieniem atmosferycznym. Tymczasem należy obserwować swój organizm, ponieważ chroniczne odczucie zmęczenia oraz osłabienie mogą być pierwszym z objawów niedokrwistości! Gdy w trakcie wysiłku fizycznego szybko odczuwamy „brak tchu” lub „łapiemy zadyszkę” nie powinniśmy tego bagatelizować. Objawów jest zdecydowanie więcej: kruche, łamliwe paznokcie, wypadanie włosów, blada cera. Dochodzą do tego zaburzenia koncentracji. W zaawansowanej niedokrwistości łatwiej o przyspieszoną pracę serca, również w spoczynku. Dzieci cierpiące na tą chorobę mogą mieć problemy z przyswajaniem wiedzy.
Anemia – przyczyny
Najczęstszą przyczyną niedokrwistości są niedobory pokarmowe związane ze zbyt niską podażą do organizmu składników odżywczych, głównie żelaza, kwasu foliowego oraz witaminy B12. Niedobór białka, witamin oraz miedzi, również może prowadzić do występowania tej choroby. Może być także spowodowana utratą krwi (przedłużające się miesiączki w przypadku kobiet), chorobami pasożytniczymi, niewydolnością szpiku kostnego lub ubocznym działaniem leków.
Anemia – leczenie
Leczenie niedokrwistości jest uzależnione od ogólnego stanu zdrowia oraz stopnia nasilenia choroby. W bardzo ciężkich przypadkach dokonuje się nawet transfuzji krwi, aby szybko uzupełnić niedobór erytrocytów (czerwonych krwinek). Leczenie w przypadku anemii musi być dostosowane indywidualnie w zależności od przyczyn występowania choroby. Jednak najczęściej wystarcza regularne stosowanie preparatów zawierających żelazo dwuwartościowe, ze względu na jego lepsze wchłanianie przez organizm. Dawka podawanego żelaza średnio wynosi 3 – 6 mg/kg masy ciała u małych dzieci, natomiast w przypadku młodzieży i osób dorosłych zwykle stosuje się 100 – 300 mg żelaza dziennie. Leczenie trwa kilka miesięcy (2 – 5), w zależności od wyników badań kontrolnych.
Większość przypadków anemii dotyczy niedoboru żelaza i witamin, zatem nie można zapomnieć o odpowiedniej diecie. Nie może w niej zabraknąć takich produktów jak: wątroba, pestki dyni, natka pietruszki, rośliny strączkowe, orzechy. Należy pamiętać, że obecność błonnika pokarmowego, szczawianów oraz tanin utrudnia wchłanianie żelaza, a witamina C zwiększa jego przyswajalność.
Wcześnie wykryta anemia ma lekki przebieg i można ją szybko wyleczyć. Suplementację preparatami zawierającymi żelazo czy kwas foliowy należy zawsze konsultować z lekarzem. Musi być ona uzasadniona odpowiednimi badaniami poziomu hemoglobiny i czerwonych krwinek. Prawidłowy poziom hemoglobiny zawiera się w przedziale 11,2 – 15,7 gramów na decylitr krwi. W skutecznym leczeniu anemii ważna jest dobra diagnoza.