Składniki mineralne na zdrową, piękną skórę i mocne paznokcie
Aktualizacja: 26 marca, 2024
Białe plamki na paznokciach, ich łamliwość czy wysuszona skóra ciała to dość niepokojące symptomy, które ostrzegającą, że coś dzieje się z naszym organizmem. Często nie kojarzymy tego z brakiem odpowiednich składników mineralnych i sięgamy po rekomendowane w mediach suplementy diety, w nadziei, że braki zostaną uzupełnione. Warto wiedzieć czego tak naprawdę nam brakuje.
Składniki mineralne na piękną skórę
Składniki mineralne to jedynie 4% masy ciała, ale jakże ważne. Ich niedobór i nadmiar bywają szkodliwe dla naszego zdrowia i wyglądu, dlatego ważna jest pełnowartościowa dieta. By nasza skóra zachowała swoje naturalne piękno należy przyjrzeć się tym składnikom mineralnym, które mają znaczący wpływ na jej stan.
Zacznijmy od makroelementów:
- Wapń (Ca) – działa łagodząco na podrażnioną skórę, a także uszczelniająco i regenerująco na błony komórkowe, wskazany jest w leczeniu alergii czy wyprysków skórnych. Wapń znajdziemy w: fasoli, grochu, zielonych warzywach, rybach, słoneczniku, soi, rzepie, czekoladzie czy serze (camembert, gouda).
- Fosfor (P) – wpływa na utrzymanie prawidłowego pH, pobudza odnowę komórek skóry, a znajdziemy go w: ziemniakach, fasoli, produktach zbożowych pełnoziarnistych, marchwi, ziemniakach, jajach, produktach mlecznych, pestkach dyni.
- Magnez (Mg)– spowalnia procesy starzenia, jest anty – alergenem i chroni przed wypryskami skórnymi. Wpływa na błony komórkowe zmniejszając ich skłonność do stanów zapalnych. Magnezu szukajmy w: kakao, burakach, ziemniakach, orzechach, kapuście, serach białym i żółtym, mleku, jajach czy sardynkach.
- Potas (K) – reguluje gospodarkę wodną w organizmie odpowiadając za jego nawodnienie oraz wydalenie nadmiaru wody. Jego niedobór przyczynia się do powstania trądziku. Znajdziemy go w: rybach morskich, wątróbce, grzybach, pomidorach, bananach, morelach, awokado, szpinaku czy brukselkach.
- Sód (Na) – odpowiada za prawidłowe napięcie skóry, a także za jej jędrność, niestety niedobór przyczynia się do odwodnienia organizmu oraz uwidocznienia zmarszczek. Jedzmy: banany, ziemniaki, pomidory, marchew, zieloną pietruszkę, porzeczki, jaja, a nawet sól kuchenną.
Następnie przyjrzyjmy się mikroelementom:
-
Żelazo (Fe) – odżywia skórę oraz poprawia jej ukrwienie, jest niezbędny w budowie skóry, jego niedobór może doprowadzić do anemii, a więc bladości skóry i warg. Znajdziemy go w: brokułach, szpinaku, suszonych owocach, żółtkach jaj, mleku, orzechach, podrobach, rybach czy czerwonym mięsie oraz drobiu.
- Cynk (Zn) – wpływa łagodząco na objawy łuszczycy, reguluje produkcję łoju wewnątrz skóry, wpływa na koloryt i wygląd, opóźnia procesy starzenia, przyspiesza gojenie ran, dlatego stosowany jest w leczeniu trądziku pospolitego. Niedobór cynku objawia się suchą skórą, przyczynia się do powstawania zajadów oraz wspomnianego trądziku. Szukajmy go w: przetworach mlecznych, groszku, marchewce, cebuli, burakach, brukselkach, rybach, chudym mięsie czy owocach morza.
- Chlor (Cl) – znany z działania bakteriobójczego, a ze względu na jego gromadzenie się na skórze i pod nią, wpływa ochronnie na jej stan. Nadmiar powoduje reakcje alergiczne, natomiast niedobór po prostu nie chroni skóry przed infekcjami. Chlor możemy znaleźć w: soli, mleku, wodzie mineralnej, płatkach kukurydzianych, rybach.
- Jod (J) – wspomaga krążenie, stąd jego zastosowanie w leczeniu ran, działa obronnie przed czynnikami zewnętrznymi i wpływa korzystnie na kondycję skóry. Szukajmy go w: skorupiakach, owocach morza, ananasach, cebuli, ziemniakach, brokułach, tranie czy zielonej sałacie i serach pleśniowych.
- Selen (Se) – wpływa neutralizująco na substancje szkodliwe odpowiadające za starzenie się skóry, usuwa przebarwienia, wspomaga jędrność skóry, działa przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybicznie, a także chroni przed promieniami UV. Niestety jego nadmiar jest toksyczny i przyczynia się do uszkodzenia skóry i paznokci, za to niedobór sprzyja tworzeniu plam starczych. W selen bogate są: kiełki zbożowe, kukurydza, mięso, otręby, produkty pełnoziarniste, ryby morskie, warzywa strączkowe, ziarna słonecznika, grzyby czy pomidory.
- Miedź (Cu) – obniża poziom stanów zapalnych skóry, opóźnia procesy starzenia, a także utrzymuje właściwe pH skóry. Wpływa na regulację wydzielania sebum oraz na dotlenienie skóry i jej zabarwienie. Niedobór może doprowadzić do anemii, czyli zaburzeń kolorytu skóry. Szukajmy jej w: wątróbce, ziarnach słonecznika, czekoladzie gorzkiej, płatkach owsianych, zielonym groszku, żółtkach jaj, migdałach czy orzechach włoskich.
- Krzem (Si) – sprzyja gojeniu się oparzeń słonecznych, działa przeciwzapalnie, przeciwgrzybicznie i przeciwtrądzikowo, dlatego swoje zastosowanie znajduje w leczeniu trądziku różowatego czy grzybic. Buduje w organizmie włókna kolagenowe. Niedobór można zaobserwować na poszarzałej skórze ze skłonnościami do szybkiego starzenia. Znajdziemy go w: kaszy jęczmiennej, płatkach owsianych, bananach, orzechach włoskich, mleku, przetworach mlecznych, marchwi, burakach oraz czystej wodzie źródlanej.
Składniki mineralne na twarde paznokcie
Zdrowe paznokcie to obok pięknych włosów znakomita wizytówka każdej kobiety. Nic więc dziwnego, że każda z nas chce mieć zadbane dłonie. Wiele kobiet często kupuje nowe kosmetyki do pielęgnacji paznokci, nie zdając sobie sprawy z potrzeby odżywiania ich od wewnątrz. Tajemnicą jest tutaj racjonalne odżywianie się, więc sprawdźmy, które składniki mineralne mają na nie najlepszy wpływ:
Makroskładniki:
- Wapń (Ca) – zbyt niski poziom prowadzi do kruchych, łamliwych paznokci, a także do ich rozdwajania się. Nie jest trudno wprowadzić wapń do diet, bo znajdziemy go w: mleku, żółtych serach czy maślance i produktach zawierających naturalne żywe bakterie.
- Magnez (Mg) – pobudza tempo wzrostu paznokcia, szukajmy go w: kakao, burakach, ziemniakach, kapuście, przetworach mlecznych.
Mikroskładniki:
- Cynk (Zn) – niedobór jest przyczyną rozdwajania się paznokci oraz wystąpienia białych plamek na płytce. Szukajmy go w: pestkach dyni, kiełkach, rybie, mięsie czy jajach.
- Krzem (Si) – jeśli masz słabe paznokcie to ten składnik jest doskonały dla Ciebie. Pobudza i odżywia strukturę paznokcia przyspieszając jego wzrost. Zatem spożywajmy częściej: żelatynę czy skrzyp polny.
- Żelazo (Fe) – zapewnia mocne paznokcie, wpływa utwardzająco na ich strukturę przeciwdziałając nadmiernemu łamaniu się czy rozdwajaniu. Znajdziemy go w: brokułach, szparagach, szpinaku czy zielonym groszku.
Dbajmy o to, by nie zabrakło nam któregoś z powyższych składników mineralnych, ponieważ ich niedobór może mieć niekorzystny wpływ na nasz wygląd. I tutaj doskonale sprawdza się maksyma: „jesteś tym, co jesz”, ponieważ już po wyglądzie naszej skóry czy paznokci wiadomo, jakiego składnika nam brakuje. Zadbajmy o właściwie zbilansowaną dietę, a będziemy długo cieszyć się zdrowymi atrybutami kobiecości.
Nie zdawałam sobie sprawy z tego…, że tak ważny jest dobór pewnych składników żywieniowych na wygląd skóry.
Teraz żeby wzmocnić swoje paznokcie muszę kupić zaraz skrzyp w aptece i jeść więcej galaretek. DZięki.
Proszę bardzo. Ważna jest świadomość sposobu odpowiedniego doboru składników mineralnych. Chętnie napiszemy na kolejne nurtujące Ciebie tematy. Czy jest coś szczególnie ważnego, co Twoim zdaniem wymagałoby poruszenia na Bonavicie?