Składniki mineralne niezbędne w pielęgnacji naszych włosów
Aktualizacja: 26 marca, 2024
Składniki mineralne obok witamin i innych składników odżywczych mają za zadanie zapewnić nam zdrowie. Koncerny farmaceutyczne i kosmetyczne prześcigają się w reklamach preparatów witaminowych czy odżywek, które powinny zapewnić naszym włosom piękny wygląd, jednak zdecydowanie lepszym wyjściem będzie zbilansowana dieta, bogata we wszystkie niezbędne składniki. Zobacz gdzie ich szukać.
Składniki mineralne na lśniące włosy
By włosy były mocne i lśniące potrzebują naszej troski i pielęgnacji – zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz. Same kosmetyki nie wystarczą, dlatego chciałabym przedstawić wpływ poszczególnych składników mineralnych na ich budowę i wygląd. Składniki mineralne tak samo jak witaminy wchodzą w skład komórek, tkanek oraz regulują procesy metaboliczne, dlatego warto przyjrzeć im się dokładniej.
Makroelementy, czyli składniki mineralne, na które zapotrzebowanie przekracza 100 mg:
- Fosfor (P) – wzmacnia włosy oraz sprzyja ich wzrostowi i porostowi. Włosy stają się sprężyste i elastyczne, zachowując naturalny wygląd. Fosfor znajdziemy w: drobiu, orzechach, rybach czy produktach mlecznych.
- Siarka (S)– wchodzi w skład włosa i odpowiada za jego grubość i zdrowie, chroni przed chorobami, a niedobór prowadzi do łamliwości i wypadania. Siarka obecna jest w: jajach, rybie, cebuli, czosnku.
- Wapń (Ca) – jego niedobór znacząco osłabia włosy powodując ich rozdwajanie i wysuszenie (włosy wyglądają jak siano), łuski są rozchylone i pochłaniają zanieczyszczenia. Wapń znajdziemy w: mleku, serach białych i żółtych, jogurtach, jajach czy brokułach.
Mikroelementy, których zapotrzebowanie wynosi poniżej 100 mg, a ich obecność w organizmie jest śladowa:
-
Cynk (Zn)– bierze udział w tworzeniu keratyny, usprawnia pracę gruczołów łojowych skóry głowy, a niedobór przyczynia się do wypadania i matowienia włosów oraz wpływa na ich wzrost. Szukajmy cynku w: jajach, kaszach, pszenicy, kiełkach czy pestkach dyni.
- Jod (J) – przyczynia się do zachowania elastyczności i sprężystości, dzięki niemu uzyskujemy błyszczące i grube włosy, lecz jego niedobór wpływa na nieodpowiednią budowę komórek, zwiększa przetłuszczanie i wypadanie włosów, a naskórek ulega złuszczeniu prowadząc do łupieżu. Jodu szukajmy w: soli jodowanej, rybach oraz glonach.
- Krzem (Si)– na jego brak wskazują matowe, słabe i trudne w ułożeniu czy rozczesaniu włosy, na skórze znajdziemy łupież i podrażnienia. Krzemu szukajmy w: mleku, śliwkach, jabłkach, fasoli, szpinaku, chrzanie, pokrzywie, migdałach czy ziemniakach.
- Miedź (Cu) – wpływa wzmacniająco na włosy, ze względu na wzrost liczby „mostków dwusiarczkowych”, dodaje im siły oraz sprężystości, usprawnia wzrost włosa, utrzymuje właściwe pH skóry, opóźnia procesy starzenia i ma dobry wpływ na koloryt włosów. Niedobór miedzi może przyczynić się do niewielkiej ilości kolagenu. Znajdziemy ją w: roślinach strączkowych, podrobach, orzechach, jabłkach, ziarnach zbóż oraz kakao.
- Molibden (Mo) – wystarczająca ilość tego składnika mineralnego zapewnia ochronę włosa przed zmianami skórnymi np. zapaleniem mieszków włosowych czy wypryskami, a także przyczynia się do zdrowych, błyszczących włosów, które dzięki miękkości są podatne na układanie. A więc spożywajmy: mleko, jaja, podroby, warzywa, rośliny strączkowe czy sery.
- Selen (Se) – zwiększa elastyczność i sprężystość włosów, zapobiega tworzeniu się łupieżu, ma właściwości przeciwgrzybiczne i antybakteryjne. Dobrym źródłem selenu są: mleko, ryby, brokuły czy kiełki pszenicy.
- Żelazo (Fe) – wspomaga oddychanie komórkowe, które zapewnia energię komórkom macierzy budującym włos oraz decydującym o tempie jego wzrostu, niestety niedobór wpływa znacząco na postępujące łysienie. Żelazo znajdziemy w: szpinaku, dyni, jajach, awokado, natce pietruszki, słoneczniku, fasoli, sezamie.
W zasadzie każdy składnik mineralny czy witamina mają znaczący wpływ na stan włosów czy skórę głowy. Ważne jest by dieta była dobrze zbilansowana i by przyjmować każdy z nich, ponieważ wzajemnie się one uzupełniają, zapewni nam to z pewnością mocne i lśniące włosy. Jak widać, nie potrzebujemy wydawać wielkich pieniędzy na suplementy, odżywki, oleje czy maski do włosów – wystarczy nam mądra dieta.
Sól jodowana jest dla nas bardzo niezdrowa (ponieważ jest jodowana jodkiem potasu) a my potrzebujemy jodu najlepiej w postaci płynu lugola lub z warzyw
Dziękujemy za komentarz i zapraszamy do lektury artykułu Nieorganiczna forma jodu – wpływ na organizm i jego źródła w żywności który również powinien Cię zainteresować. 🙂