10 zalet stosowania zdrowej diety redukcyjnej
Aktualizacja: 20 maja, 2024
Podejmując decyzję o przejściu na dietę bardzo często spotykamy się z demotywującą reakcją otoczenia. Pytania: po co to robisz? Warto się tak poświęcać? Czy ta dieta w ogóle jest skuteczna? To na pewno znowu kilkudniowy wymysł! – nierzadko skutecznie studzą nasz zapał i chęć wytrwania w diecie. Zdając sobie sprawę, dlaczego warto się zdrowo odchudzać, nie tylko utrzemy nosa nieżyczliwym komentatorom, ale też będziemy bardziej świadomi możliwych efektów naszego działania i zdeterminowani, by je osiągnąć.
Czy warto się odchudzać?
Przede wszystkim należy zadać sobie kolokwialnie brzmiące pytanie: czy jest się „z czego” odchudzać. Przysłowiowa redukcja „z kości na ości” mija się z celem i może wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Zanim podejmiemy decyzję o przejściu na dietę odchudzającą, warto obiektywnie ocenić swoją aktualną sylwetkę, a najlepiej udać się do specjalisty w celu bardziej profesjonalnego pomiaru masy ciała i zawartości tkanki tłuszczowej. Musimy zdać sobie sprawę, że nie „odchudzamy” numeru na wadze i nie dążymy do ściśle określonej przez nas wartości – ważniejsze jest dla nas dobre samopoczucie, optymalna zawartość tkanki tłuszczowej i proporcjonalna sylwetka.
To, czy warto się odchudzać, zależy w największym stopniu od tego, jak to zrobimy. Jeśli nasza dieta będzie pełnowartościowa, zbilansowana, złożona z wysokiej jakości niskoprzetworzonych produktów, a proces utraty masy ciała będzie odbywał się stopniowo i w sposób kontrolowany – możemy tylko na tym zyskać. Jeśli zaś nasza dieta redukcyjna będzie polegała na ubogiej, jałowej i niskokalorycznej diecie, pełnej wysoko przetworzonych, niskich odżywczo produktów lub też po prostu będzie cykliczną głodówką przeplataną godzinami spędzonymi na siłowni lub też stosowaniem wątpliwych suplementów diety – lepiej faktycznie porzućmy nasze starania, zanim nasz organizm odwdzięczy się fundując nam mniej lub bardziej poważne problemy zdrowotne. Ubytek kilku kilogramów na wadze nie jest wart pogorszenia samopoczucia, utraty włosów, spowolnienia przemiany materii czy co gorsza – zaburzeń odżywiania. Gotowe jadłospisy diety redukcyjnej opracowane przez dietetyka możesz kupić tutaj. Do wyboru masz jadłospisy na 1,2 lub 4 tygodnie.
10 zalet stosowania diety redukcyjnej
Zdrowo przeprowadzona dieta redukcyjna posiada mnóstwo zalet! Oto największe z nich:
- Poprawa zdrowia i samopoczucia – jeśli odchudzanie kojarzy Ci się z uczuciem zmęczenia, zawrotami głowy i burczeniem w brzuchu – robisz to źle. Zdrowa, stopniowa redukcja powoduje, że wraz z traconymi kilogramami na wadze, czujemy się coraz lepiej! Gdy odchudzanie wiąże się z długoterminową zmianą nawyków żywieniowych zyskujemy nie tylko lepszy wygląd, ale też zdrowie i samopoczucie. Piękne włosy, mocne paznokcie, dobrze odżywiona, jędrna skóra, lepsze trawienie i perystaltyka jelit, z biegiem czasu zaczynamy doceniać nie tylko poprawę wyglądu, ale całościową polepszenie stanu zdrowia i samopoczucia.
- Poszerzenie wiedzy na temat zdrowego stylu życia – nawet jeśli masz gotowy, indywidualnie dopasowany do Ciebie plan, a na zakupy zabierasz dietetyka, który najlepiej wie, co powinno znaleźć się w Twoim koszyku, przechodząc na dietę mniej lub bardziej świadomie zaczynasz interesować się odżywianiem i jego wpływem na Twoje zdrowie, samopoczucie i wygląd. Nim się obejrzysz, jesteś w stanie wymienić warzywa o niskim indeksie glikemicznym, produkty o dużej zawartości błonnika czy dobre źródła białka. Taka, nawet podstawowa, wiedza żywieniowa pozwoli Ci sięgać po zdrowsze produkty i serwować je sobie i swojej rodzinie także po zakończonej redukcji – zwykle nabyte podczas jej trwania nawyki żywieniowe zostają z nami na dłużej.
- Przypływ energii – paradoksalnie, mimo (rozsądnego) obniżenia wartości energetycznej diety, już po kilkunastu dniach zmiany nawyków żywieniowych zwykle odczuwamy napływ energii. Wiąże się to m.in. ze stabilnym poziomem cukru (którego wahania często wywołują uczucie zmęczenia po początkowej niepohamowanej euforii), a także uregulowaniem pory posiłków, lepszą jakością spożywanych produktów i sprawniejszemu funkcjonowaniu całego ciała. Dużą różnicę odczujemy szczególnie, jeśli nasz jadłospis do tej pory znacząco odbiegał od ideału.
- Uczucie lekkości – związane nie tylko ze stopniowym zrzucaniem zbędnego balastu w postaci nadmiaru tkanki tłuszczowej, ale też w wyniku częstszych i bardziej regularnych wypróżnień, które zapewni nam dieta redukcyjna o odpowiedniej zawartości błonnika. Ponadto, unikając przejadania nie będziemy odczuwać przepełnienia i ociężałości a wykluczenie z jadłospisu produktów, których nie tolerujemy zniweluje wzdęcia i dyskomfort. Poczujemy się lżejsi nie tylko stojąc na wadze i obserwując spadające cyferki, ale także w codziennym życiu odczujemy poprawę w tym aspekcie.
- Poprawa jakości życia – utrata nadbagażu w postaci tkanki tłuszczowej znacznie ułatwia szybsze wchodzenie na 6. piętro bez zadyszki czy zwykłe wiązanie sznurówek butów. Najprostsze, rutynowe czynności stają się łatwiejsze, gdy przez normalizację masy ciała stajemy się bardziej sprawni.
- Spadek ryzyka zachorowania na przewlekłe choroby niezakaźne – cukrzyca, nowotwory układu pokarmowego czy choroby serca stały się epidemią naszych czasów. Trudnym do zaakceptowania przez niektórych jest fakt, że głównym czynnikiem ich rozwoju jest nieprawidłowa dieta, często wysokokaloryczna i źle zbilansowana, prowadząca do nadwagi i otyłości. Powrót do prawidłowej masy ciała przez odpowiednio zaplanowaną dietę redukcyjną znacząco zmniejszy ryzyko zachorowania na te choroby i zatrzyma już rozwijające się zmiany fizjologiczne.
- Całkowita metamorfoza – nie ma co ukrywać, jest to jeden z najbardziej przekonujących argumentów za wytrwaniem na diecie redukcyjnej. Często zmiana sylwetki pociąga ze sobą następne zmiany – od fryzury, przez sposób ubioru aż po całkowitą zmianę stylu życia.
- Poznanie nowych smaków – dieta redukcyjna to nie monotonna, jałowa dieta. Paradoksalnie, często okazuje się, że na diecie redukcyjnej jemy… smaczniej i bardziej różnorodnie niż do tej pory! Wbrew pozorom, mamy do wyboru szeroką gamę produktów spożywczych, które w przeciwieństwie do gotowych wyrobów sklepowych są nie tylko lepsze jakościowo i odżywczo, ale też smaczniejsze! Ponadto, zwracając większą uwagę na komponowanie posiłków podczas diety często bardziej dbamy o ich wygląd i smak. Poznajemy też produkty (np. egzotyczne owoce czy dawno nie spożywane warzywa), których smaku nie znaliśmy lub zapomnieliśmy!
- Sprawdzian charakteru – nawet najbardziej dopasowana, idealnie skomponowana dieta redukcyjna będzie nieskuteczna, jeśli jej nie przestrzegamy. Choć początkowo motywacja jest duża i wszystko zdaje się iść zgodnie z planem, w końcu na naszej drodze pojawia się pokusa. Nie ulegając jej i wytrwale trzymając się zamierzonego planu, pokazujemy sobie i innym naszą silną wolę, motywację i determinację. Jeśli zaś nie damy rady się oprzeć – wyciągamy lekcję i następnym razem wyłamanie się z diety będzie dla nas trudniejsze.
- Komplementy – choć odchudzamy się dla siebie, trudno nie zgodzić się, że miłe słowa obiektywnych obserwatorów poprawiają humor i pomagają wytrwać w diecie. Gdy widzimy, że nasze starania przynoszą widoczny dla innych efekt, zdecydowanie łatwiej nam kontynuować dietę.
Dowiedz się także co jeść na redukcji!
Warto się odchudzać, jeśli mamy ku temu podstawy i robimy to dobrze. Zdrowa redukcja ma dużo zalet i możemy wiele zyskać nie tracąc nic, oprócz zbędnych kilogramów. Jeśli zaś nasze odchudzanie to rygorystyczna, jałowa głodówka, skutek będzie odwrotny do zamierzonego i wyżej wymienione zalety z pewnością trudno będzie zaobserwować. Wniosek? Nie trać głowy, trać zbędne kilogramy!
Dieta oraz to czy ktoś trenuje czy nie jest indywidualną sprawą każdego z Nas.Tak samo jak każdy ma swoje podejście do tego tematu.Powinniśmy to robić nie dla kogoś a dla siebie.Ja na przykład decydując się na odchudzanie pierwsze co wykonałem badanie DNA genetic lab w celu skontrolowania mojego organizmu a z raportem wybrałem się do trenera personalnego oraz dietetyka żeby sobie ułożyć to swoje odchudzanie.
Oczywiście – robimy to przede wszystkim dla siebie, a nie dla innych (dlatego też ten punkt wymieniony został w ostatniej kolejności). O ile rodzaj diety i charakter wysiłku fizycznego jest faktycznie indywidualną sprawą, o tyle sam fakt ich obecności w diecie redukcyjnej jest niepodważalny – tutaj pomocna będzie obecność wspomnianego dietetyka i trenera personalnego. Artykuł dotyczy zalet wynikających ze zdrowo przeprowadzonej diety redukcyjnej, które obejmują zarówno względy zdrowotne, jak i wizualne. Po porady jak zdrowo się odchudzać – i jakie badania są w tym celu konieczne – polecam pozostałe artykuły. Pozdrawiam.