Co to jest tężnia solankowa? Cena i przeciwwskazania do stosowania tężni solankowej
Aktualizacja: 29 kwietnia, 2024
Tężnia solankowa jest to drewniana konstrukcja zaopatrzona w pompę rozprowadzającą solankę po odpowiednio rozmieszczonych gałęziach. Prowadzi do wytworzenia mikroklimatu, który wspomaga leczenie chorób układu oddechowego oraz wzmacnia system immunologiczny.
Tężnia solankowa
Tężnia solankowa znana jest już od kilkuset lat. Pierwsze konstrukcje pojawiły się około XIV wieku w regionie Włoch – Lombardii. Szybko zaczęły pojawiać się też w Niemczech i Austrii. Tężnia solankowa jest to konstrukcja z drewna drzew iglastych i gałęzi, zazwyczaj tarniny, na które spływa pompowana ku górze solanka, czyli woda mineralna zawierająca duże ilości jonów sodowych, związków jodu, bromu oraz soli magnezowych. Odpowiednie rozmieszczenie gałęzi powoduje, że solanka rozbija się o nie oraz naturalnie odparowuje. W związku z tym powietrze wokół tężni nasycone jest niezwykle cennymi mikroelementami, m.in. potasem, sodem, żelazem, magnezem, jodem oraz bromem, które do organizmu człowieka dostają się poprzez błony śluzowe układu oddechowego oraz skórę. Skuteczność tego procesu uzależniona jest od pogody, ponieważ najintensywniejsze parowanie zachodzi w czasie wietrznego i słonecznego dnia. Natomiast nocą całkowicie zanika.
Tężnia solankowa w Polsce – cena
W Polsce wciąż przybywa nowych obiektów, w których można zażywać cennych inhalacji. Do najbardziej znanych tężni solankowych możemy zaliczyć tężnie w Ciechocinku, Wieliczce oraz Bukowinie Tatrzańskiej. Do niedawna można je było spotkać jedynie w tradycyjnych uzdrowiskach. Dziś są dostępne również w Inowrocławiu, Rabce-Zdrój, Ustroniu, Rybniku, Żorach czy Tychach. Cena jednokrotnego wejścia w zależności od wielkości tężni waha się od 2–6 zł za bilet ulgowy oraz od 4–10 zł za bilet normalny.
Tężnia solankowa – przeciwwskazania
Tężnia solankowa to doskonałe rozwiązanie dla osób zmagających się z częstymi infekcjami górnych dróg oddechowych oraz alergii. Powstający wokół niej mikroklimat zazwyczaj korzystnie wpływa na stan naszego zdrowia. Niestety nie wszyscy mogą z nich korzystać. Kto powinien zrezygnować z ich dobrodziejstwa?
Inhalacja solankowa przeciwwskazana jest u osób po świeżo przebytym zawale oraz z nadczynnością tarczycy. Osoby z chorobą nowotworową, niewydolnością naczyń wieńcowych oraz z ostrymi schorzeniami przebiegającymi głównie z podwyższoną temperaturą ciała również powinny zrezygnować z korzystania z tężni solankowych. Innym przeciwwskazaniem jest nadwrażliwość na składnik solanki, szczególnie jod i brom.
Tężnia solankowa doceniana jest szczególnie przez osoby borykające się z dolegliwościami związanymi z układem oddechowym. Doskonale sprawdzi się też w przypadku osłabionego układu immunologicznego, alergii, a także w profilaktyce nadciśnienia. Należy jednak pamiętać, że niestety każdy nie może korzystać z jej pozytywnych właściwości.
Literatura:
J. Gaweł, P. Kuczaj, „W cieniu tężni”, Artykuły informacyjne, Wszechświat, 2012, 113, s. 128–131.
W jakim celu były budowane tężnie. Czy w celu pozyskiwania soli czy do celów medycznych? Czy tężnie mają jakieś badania medyczne, kliniczne potwierdzające ich cudowna działanie. Gdzie mógłbym zobaczyć, przeczytać.