Zatrzymanie wody w organizmie – objawy, skutki. Jak pozbyć się nadmiaru wody z organizmu?
Problem zatrzymania nadmiernej ilości wody i związanych z tym stanem obrzęków, może dotyczyć, każdego, nawet zdrowego organizmu. Charakterystyczne obrzęki ciała znane są szczególnie kobietom ciężarnym. Nadmiar wody przyczynia się też do zwiększania masy ciała, a ten fakt bardzo często demotywuje osoby stosujące dietę redukcyjną i walczące z nadmiarem kilogramów. Jak skutecznie radzić sobie z obrzękami i efektywnie eliminować nadmiar wody z organizmu?
Nadmiar wody w organizmie
W ok. 70% każdy z nas zbudowany jest z wody. Stanowi ona składnik każdej komórki żywej i tworzy środowisko umożliwiające zajście większości reakcji chemicznych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Bardzo dużo mówi się o istocie prawidłowego nawodnienia, jednak gdy w naszym ciele woda zgromadzi się w zbyt dużej ilości, wówczas mamy do czynienia z nadmiarem wody w organizmie i powiązanymi z tym stanem obrzękami (łac. oedema). Zgromadzenie nadmiaru płynu w przestrzeniach pozakomórkowych możemy zaobserwować jako „napuchnięcie” stóp, dłoni czy twarzy. Problem ten może dotyczyć osób zdrowych, u których nadmiar wody wynika z naturalnych zmian zachodzących w ich ciele. Problem nieprzyjemnych obrzęków bardzo często dotyczy kobiet ciężarnych. Wzrost masy ciała, spowodowany zatrzymaniem wody, może zaobserwować także kobieta w czasie cyklu miesiączkowego. Zmiany te są jak najbardziej fizjologiczne i wynikają ze zmian hormonalnych, a co najważniejsze ustępują po kilku dniach. U osób z chorobami nerek, serca czy tarczycy obrzęki wynikają z niewłaściwej pracy wspomnianych narządów. Zatrzymanie wody może być też spowodowane przyjmowanymi lekami, takimi jak preparaty zawierające w swoim składnie estrogeny, niesteroidowe leki przeciwzapalne lub leki beta-adrenolityczne. Sama dieta może być zarówno przyczyną powstawania obrzęków, jak i skuteczną metodą ich eliminacji.
Objawy zatrzymania wody w organizmie
Do najczęstszych objawów możemy zaliczyć opuchliznę stóp, twarzy i dłoni, które mogą uniemożliwić noszenie ulubionego obuwia czy biżuterii. Dodatkowo nadmiar wody w organizmie może objawiać się uczuciem ciężkości i zmęczenia, bólami głowy i zaburzeniami koncentracji. Eliminacja przyczyny zatrzymywania wody w organizmie, pozwala zwalczyć towarzyszące objawy i przywrócić prawidłowy stan organizmu.
Nadmiar wody w organizmie – skutki
Nadmiar wody w organizmie wpływa niekorzystnie zarówno na naszą kondycję fizyczną, jak i psychiczną. Duża ilość płynów przekłada się na wzrost masy ciała, co może powodować gorsze samopoczucie wśród osób odchudzających się. Niekiedy wzrost masy ciała na skutek zatrzymania wody jest zjawiskiem naturalnym, dlatego podczas kuracji odchudzającej odradza się codzienne sprawdzanie masy ciała, która pomimo ścisłego trzymania się diety, z dnia na dzień może wzrosnąć. Obrzęki znacząco pogarszają jakość życia. Przewlekłe zmęczenie, bóle głowy, osłabienie uniemożliwiają wykonywanie czasami najprostszych czynności dnia codziennego i wpływają negatywnie na samopoczucie.
Jak pozbyć się nadmiaru wody z organizmu?
Nadmiar wody i powstająca opuchlizna z pewnością wywołują dyskomfort, dlatego też często rodzi się w nas chęć jak najszybszego powrotu do prawidłowego stanu naszego organizmu. Pierwszą linię obrony stanowi dieta, bo właśnie błędy dietetyczne często prowadzą do zatrzymania płynów, a wprowadzenie małych zmian skutecznie pomaga zmniejszyć obrzęki.
Zwróć uwagę na:
- nadmiar soli w diecie. Sama eliminacja soli jako przyprawy z pewnością nie wystarczy, jeżeli nasza dieta bogata jest w przetworzoną, gotową żywność. Tego typu potrawy stanowią bogate źródło soli i dopiero jadłospis oparty o nieprzetworzone, świeże produkty może dać pożądane efekty. Do zatrzymania płynu dochodzi na skutek zaburzenia równowagi pomiędzy sodem, zawartym w soli, a potasem. Woda wydostająca się komórek zalega w tkankach i jest przyczyną powstającego obrzęku. Eliminacja soli z diety i rezygnacja z gotowych potraw oraz słonych przekąsek może skutecznie rozwiązać problem nadmiaru wody w organizmie.
- picie zbyt małej ilości wody. Jak się okazuje wodę możemy zwalczyć wodą. Odwodniony organizm wykazuje tendencję do zatrzymywania wody w organizmie. Dostarczanie odpowiedniej ilości płynów w ciągu dnia, pozwala zachować gospodarkę hormonalną w równowadze, dzięki czemu problem obrzęków znika. Pamiętaj, aby zawsze mieć przy sobie butelkę wody!
- zadbaj o dietę i jakość pożywienia. Dieta bogata w witaminy i minerały warunkuje prawidłowe funkcjonowanie organizmu. W jadłospisie powinny zostać uwzględnione produkty bogate w magnez, witaminę B6, potas oraz dobre źródła pełnowartościowego białka;
- Dodatkowo pomocne w utracie nadmiaru wody z organizmu mogą okazać się przyprawy i zioła takie jak czosnek, sok z pokrzywy, pietruszka, skrzyp oraz koper włoski.
Oprócz diety powinniśmy zadbać o nasz styl życia. Praca siedząca predysponuje do pojawienia się obrzęków, dlatego warto zwrócić uwagę na aktywność fizyczną, która może być realizowana w formie spacerów, biegania, tańca, jazdy na rowerze czy pływania. Aby uzyskać korzyści z aktywności fizycznej, potrzeba co najmniej 150 minut aktywności fizycznej o umiarkowanej intensywności tygodniowo lub co najmniej 75 minut aktywności fizycznej o dużej intensywności tygodniowo.
Przyczyny nadmiaru wody w organizmie są różne, a w większości przypadków możemy walczyć z nimi za pomocą diety. Jeżeli problem obrzęków pojawia się nagle w pierwszej kolejności należy zdiagnozować przyczynę ich występowania, ponieważ same w sobie mogą być objawem choroby serca, nerek czy tarczycy. Jeżeli nadmiar wody wynika z błędów dietetycznych, niewielkie zmiany w codziennym jadłospisie z pewnością pomogą uporać się z tym dokuczającym problemem.
Literatura:
- Feliks Bolechowski: Podstawy ogólnej diagnostyki klinicznej. Warszawa: PZWL, 1982, s. 183-193.
- Kojima S, Inoue I, Hirata Y. Effects of changes in dietary sodium intake and saline infusion on plasma atrial natriuretic peptide in hypertensive patients. Clin Exp Hypertens A. 1987;9(7):1243-58.
- McKnight JA, Roberts G, Sheridan B. The effect of low and high sodium diets on plasma atrial natriuretic factor, the renin-aldosterone system and blood pressure in subjects with essential hypertension. Clin Endocrinol (Oxf). 1994 Jan;40(1):73-7.
- Gallen IW, Rosa RM, Esparaz DY. On the mechanism of the effects of potassium restriction on blood pressure and renal sodium retention. Am J Kidney Dis. 1998 Jan;31(1):19-27.
- Negoianu D, Goldfarb S. Just add water. J Am Soc Nephrol. 2008 Jun;19(6):1041-3.