Woda mineralna – wysoko- i niskozmineralizowana, skład. Jaka jest najlepsza woda mineralna?
Aktualizacja: 8 kwietnia, 2024
Każdy wie, że picie wody jest zdrowe. Większość z nas ma przy sobie codziennie butelkę tego płynu i żyje ze świadomością, iż jego styl życia jest fit. Jednak niewiele osób wie, czym różnią się wody dostępne na półkach sklepowych oraz co kryje się pod nazwą wody wysoko-, czy też nisko zmineralizowanych. Różnica ta jest dość istotna i warto wiedzieć, jak dokonać odpowiedniego wyboru.
Woda mineralna
Jest to woda, którą wydobywa się z podziemnych złóż, izolowanych od środowiska. Charakteryzuje się stałym składem chemicznym oraz naturalną czystością. Ważne jest, że sposób wydobycia płynu musi odbywać się w sposób gwarantujący pozostawienie niezmiennego składu i czystości.
Występują różne rodzaje takich wód:
- woda o właściwościach leczniczych – jej skład i właściwości gwarantują określone działania lecznicze. Aktywność ta potwierdzona jest licznymi badaniami klinicznymi oraz farmakologicznymi;
- woda źródlana – pochodzi głównie z płytkich źródeł, które są gorzej izolowane od środowiska zewnętrznego. Dodatkowo zawiera widocznie mniejszą zawartość składników mineralnych;
- woda stołowa – jest to naturalna woda źródlana z dodatkiem wody mineralnej lub soli mineralnych. Co najmniej jeden ze składników, musi wywoływać działanie fizjologiczne.
Woda wysokozmineralizowana
Woda wysokozmineralizowana zawiera ponad 1500 mg składników mineralnych w litrze płynu. Jest źródłem cennych mikro- oraz makroelementów. Wpływają one korzystnie na gospodarkę wodno-mineralną organizmu, a także na procesy trawienne. Ma ona szczególnie istotny wpływ dla osób cierpiących na niedobory wapnia oraz magnezu, które sięgają nawet 50% populacji. Należy pamiętać, że wody te powinny być spożywane w szczególnym wypadku, np. we wspomnianych wcześniej niedoborach czy przy wzmożonym wysiłku. Powodem spożywania tych płynów może być również obfite pocenie się i co z tym związane, wzmożone usuwanie z organizmu składników mineralnych. Zbyt duże spożywanie opisywanych płynów może doprowadzić do nadmiaru pierwiastków w organizmie i w efekcie wystąpienia poważnych chorób. Niezalecane są również w przypadku osób cierpiących na nadciśnienie oraz choroby nerek, ponieważ przesadna kumulacja wywołuje pojawienie się kamieni nerkowych. Co ważne wody te nie nadają się dla dzieci, a w szczególności do przygotowywania mieszanek mlecznych, gdyż w swoim składzie zawierają optymalną ilość składników mineralnych, a dodatek pochodzący z wody mineralnej mógłby znacznie przewyższyć zapotrzebowanie dziecka. W przypadku osób z niewydolnością krążenia, płyn taki może przyczynić się do wzrostu ciśnienia oraz powstawania obrzęków.
Woda niskozmineralizowana
Wśród wód niskozmineralizowanych wyróżnia się wodę bardzo niskozmineralizowaną i niskozmineralizowaną. Pierwsza z nich zawiera w swym składzie mniej niż 50 mg składników mineralnych na litr płynu, natomiast druga, poniżej 500 mg. Zalecane są do codziennego spożycia w celu zaspokojenia potrzeby pragnienia. Przy ich obecności w diecie nie występuje niebezpieczeństwo kumulacji związków mineralnych i w związku z tym, rozwojem rozmaitych dolegliwości. Nadaje się również dla dzieci i może służyć jako surowiec do przyrządzania mieszanek mlecznych.
Woda mineralna – skład
Zazwyczaj wśród składników mineralnych zawartych w wodzie mineralnej można wyróżnić: wapń, magnez, żelazo, chlor, sód, jod, siarczany, wodorowęglany oraz fluor. Niekiedy występuje także dwutlenek węgla (w przypadku wody gazowanej). Mogą pojawić się także pierwiastki takie jak potas, lit, bar, cynk czy miedź. Jednak nie wykazują one istotnego działania ze względu na minimalną ilość.
Jaka jest najlepsza woda mineralna?
Najlepszą wodą mineralną do codziennego użytku okazuje się być woda niskozmineralizowana. Spożycie wody wysokozmineralizowanej jest polecane osobom cierpiącym na niedobory składników mineralnych czy ciężko pracujących oraz obficie pocących się. W innym przypadku może doprowadzić to do kumulacji tych pierwiastków i w związku z tym rozwojem różnorodnych chorób, m.in. powstania kamieni nerkowych czy wzrostu ciśnienia, co jest szczególnie niebezpieczne w przypadku nadciśnieniowców.
Podsumowując na rynku znajduje się wiele rodzajów wód. Często wybierana jest wysokozmineralizowana z poczuciem, iż jest dobra dla naszego zdrowia i uzupełni niedobory składników mineralnych. Warto pamiętać, że podobnie jak niedobór, nadmiar jest równie niebezpieczny dla naszego organizmu i należy dokonywać rozważnych wyborów. Do codziennego stosowania nadaje się najlepiej woda niskozmineralizowana, którą również można podawać dzieciom.
Literatura:
- F. Świderski, B. Waszkiewicz-Robak: „Towaroznawstwo żywności przetworzonej z elementami technologii.”, Wydawnictwo SGGW, Warszawa, 2010.
- E. Flaczyk, D. Górecka, J. Korczak: „Towaroznawstwo żywności pochodzenia roślinnego.”, Wydawnictwo Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, Poznań, 2011.
Ja piję tylko Piwniczankę i wydaje mi się, że jest ok. U nas na fitness wszyscy mają przy sobie Piwniczankę, bo magnez, który w sobie zawiera chroni nas przed skurczami
Ja piję wodę ktora mi smakuję bo uważam że taka jest najlepsza. Ja od lat pije niskosodową cisowiankę lekko gazowaną i czuję się dobrze.