Wirus brodawczaka ludzkiego (HPV) – możliwości zakażenia, objawy, testy i leczenie

16 18 20

Wirus HPV przenoszony jest głównie drogą płciową oraz przez kontakty skórne. Około 40 typów wirusów HPV jest związanych z infekcjami narządów moczowo-płciowych. Większość z nich powoduje niegroźne zmiany skórne w postaci brodawek. Jednak część z nich może wywołać groźne dla życia nowotwory.

Co to jest HPV?

HPV – Human Papilloma Virus jest wirusem brodawczaka ludzkiego wywodzącym się z rodziny papillomawirusów. Znanych jest blisko 200 jego typów, lecz większość z nich nie jest groźna. U kobiet i mężczyzn może powodować infekcje w okolicach narządów moczowo-płciowych.  Niektóre typy wirusa HPV są częstą przyczyną pojawienia się brodawek płciowych oraz kłykcin kończystych u kobiet, które nie są groźnymi zmianami, ale bardzo ciężko je wyleczyć. Dotykają dużej grupy ludzi, a większość z nich ma charakter infekcji utajonej, którą można nosić w organizmie przez wiele lat bez widocznych objawów. W okresie obniżonej odporności immunologicznej HPV może dawać o sobie znać w postaci niewielkich płaskich lub wyniosłych zmian na skórze, które pojedynczo lub grupami pojawiają się w okolicach narządów płciowych i odbytu.

Część z wirusów HPV ma charakter onkogenny (grupa wysokiego ryzyka), a długotrwale utrzymująca się infekcja może prowadzić do rozwoju raka szyjki macicy. Z HPV wiąże się także powstawanie nowotworów pochwy, sromu czy prącia u mężczyzn.

HPV – epidemiologia i zachorowalność

Szacuje się, że na całym świecie około 630 milionów ludzi jest zakażonych wirusem HPV. Wirus HPV jest najbardziej rozpowszechniony wśród młodych, aktywnych seksualnie osób w wieku od 1828 roku życia. Około połowa aktywnych seksualnie kobiet i mężczyzn zostaje zakażona wirusem, a większość kobiet nabywa infekcję przed ukończeniem 50 roku życia.

Większość zakażeń wirusem HPV przebiega bezobjawowo, co skutkuje niewiedzą na temat noszonej w organizmie infekcji. Przez wiele lat wirus może nie dawać o sobie znać, a w pewnym momencie uaktywnia się; jego przenoszenie może następować nawet bez widocznych objawów.

Zakażenie HPV

Wirus ten przenoszony jest drogą płciową wśród osób aktywnych seksualnie lub poprzez kontakt z naskórkiem, co prowadzi do powstawania uciążliwych w zwalczaniu kurzajek. Niektóre typy wirusów HPV są charakterystyczne dla przenoszenia ich drogami rodnymi podczas porodu, gdy matka zakaża dziecko. Bezobjawowość w wielu przypadkach prowadzi do przenoszenia wirusa na partnerów obojga płci, gdyż osoba posiadająca w organizmie wirusa może być tego nieświadoma.

HPV – objawy

Wirusy z grupy niskiego ryzyka onkogennego często wywołują widoczne zmiany skórne. W zależności od typu danego wirusa mogą to być kurzajki czy brodawki stóp występujące na naskórku. Wirusy przenoszone drogą płciową często objawiają się łagodnymi zmianami w okolicach narządów płciowych. Kłykciny kończyste występować mogą na wewnętrznych i zewnętrznych narządach płciowych, na wargach sromowych, w okolicy odbytu oraz w pochwie i w przedsionku pochwy. U mężczyzn pojawiają się zwykle w cewce moczowej, na żołędziu i wewnętrznej stronie napletka. Zmiany mogą pojawić się nawet kilka miesięcy po kontakcie z wirusem. Kłykciny często ustępują same, a w przypadku ich długotrwałej obecności, stosowane jest leczenie miejscowe. Nierzadko zmiany te nawracają i są ciężkie w leczeniu. Powszechne są także zmiany w okolicach narządów płciowych w postaci brodawek.

Wirusy, które prowadzą do rozwoju nowotworu w pierwszym okresie nie dają wyraźnych objawów. Zaniepokoić powinny pojawiające się upławy, bóle w dole brzucha czy ból podczas stosunku.

Test na HPV

Cytologia to badanie przesiewowe, które pozwala na wczesną identyfikację zakażenia wirusem HPV. Dzięki badaniu jesteśmy w stanie sprawdzić i określić zmiany w komórkach nabłonkowych szyjki macicy. Daje to pogląd na zmiany, które mogą świadczyć o możliwości rozwoju nowotworu lub też o rozpoczęciu procesu nowotworzenia. Jednak wynik cytologii nie może w jednoznaczny sposób stwierdzić obecności wirusa. By mieć taką pewność należy wykonać testy molekularne (PCR), które go zidentyfikują, a w połączeniu z badaniem cytologicznym dadzą pełny obraz i rozpoznanie.

HPV – leczenie

Obecnie nie istnieje środek, który mógłby całkowicie wyleczyć z wirusa HPV. W większości przypadków układ immunologiczny sam walczy z infekcją. Istnieją objawowe metody leczenia brodawek płciowych, kłykcin czy stanów przedrakowych. W tym ostatnim przypadku stosuje się metody chirurgiczne, laseroterapię czy krioterapię. Jeśli chodzi o zmiany skórne, często są bardzo ciężkie i oporne w leczeniu. Gdy zmiany są niewielkie można stosować preparaty miejscowe (maści), a w przypadku większych zmian może być konieczny zabieg chirurgiczny.

HPV – szczepionka

W celu profilaktyki wirusa HPV, można z powodzeniem zastosować szczepionkę przeciwko wirusowi HPV. Aby się zaszczepić, należy udać się na wizytę do ginekologa, który wykona badanie cytologiczne, aby wykryć ewentualne zmiany wywołane wirusem HPV. Jeśli wynik badania jest prawidłowy, nie ma żadnej infekcji, w takim wypadku można zastosować szczepionkę. W ostatnich latach opracowano szczepionki, które chronią przed zakażeniem wirusem HPV o wysokim ryzyku – HPV16 i HPV18. To one najczęściej wywołują raka szyjki macicy. Szczepienie polega na przyjęciu 3 dawek (szczepień). Druga dawka szczepionki jest podawana po 2 miesiącach od pierwszej, a trzecia po kolejnych 4 miesiącach. Szczepienie nie jest jednak refundowane, a jego cena (13001500zł) sprawia, że niewiele kobiet decyduje się na tę formę profilaktyki.

Należy jednak pamiętać, że szczepionka nie chroni przed wszystkimi typami wirusa, a także nie leczy już nabytej infekcji.

HPV to bardzo powszechny wirus wśród populacji ludzkiej. Większość z nas się z nim spotkała, nawet nieświadomie. Niestety, niektóre jego typy mogą być bardzo groźne dla zdrowia i życia, gdyż powodować mogą rozwój nowotworów (głównie raka szyjki macicy). Dlatego u kobiet aktywnych seksualnie bardzo ważna jest profilaktyka i regularne wizyty u lekarza ginekologa.

 

Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Wirus brodawczaka ludzkiego (HPV) – możliwości zakażenia, objawy, testy i leczenie - 3.7/5. Oddano 36 głosy.
Autor artykułu:
Aleksandra Musiał
, Dyplomowany dietetyk i biotechnolog. Swoje badania koncentruje na temacie komórek macierzystych i terapii z ich wykorzystaniem, dietetyki klinicznej i bioinżynierii komórek.