trzustka

Oceń
trzustka - 2.0/5. Oddano 1 głosy.

Trzustka jest głównym narządem wydzielniczym regulującym gospodarkę węglowodanową. Produkuje takie hormony jak glukagon i insulinę. Znajduje się w górnej części jamy brzusznej. Sąsiaduje ze śledzioną i dwunastnicą, z którą połączona jest głównym przewodem trzustkowym. Pęcherzyki trzustkowe są narządem zewnątrzwydzielniczym produkującym enzymy trawienne pomagające strawić spożyte pokarmy.

Podwyższona amylaza – leczenie, dieta. Amylaza i lipaza a rak trzustki

Justyna Paroń ponad miesiąc temu

O konieczności wykonywania regularnych badań profilaktycznych wie prawie każdy. Pozwalają one na wczesne wykrycie zaburzenia w organizmie oraz sprawne i skuteczne jego leczenie. Oprócz podstawowych badań, takich jak morfologia, lipidogram oraz glukoza na czczo, warto sprawdzać również poziom enzymów trawiennych, których nadmiar może wiązać się z poważnymi zmianami chorobowymi wymagającymi natychmiastowego leczenia.

Resekcja trzustki. Dieta po resekcji trzustki

Paulina Grupa ponad miesiąc temu

Resekcja trzustki jest zabiegiem skomplikowanym, możliwym do wykonania u niewielkiego odsetka pacjentów. W przypadku pacjentów, których trzustka została usunięta, niezbędne jest zastosowanie odpowiedniej diety.

Zioła na trzustkę – rodzaje. Zioła na regenerację trzustki

Magdalena Olejnik ponad miesiąc temu

W leczeniu trzustki bardzo ważną rolę odgrywają zioła. Możemy stosować je w postaci naparów, herbatek, czy ziołowych preparatów dostępnych w aptekach bez recepty. Musimy jednak pamiętać, że zioła te są jedynie środkiem wspomagającym leczenie, nie należy zapominać o regularnym przyjmowaniu leków oraz stosowaniu się do zaleceń lekarza.

Badanie trzustki z krwi

Badanie trzustki z krwi należy do tzw. profilu trzustkowego, czyli grupy badań z krwi i moczy pozwalające na ocenę stanu zdrowia trzustki. Badania te pozwalają także ocenić pracę wątroby i nerek. Dzięki badaniom z krwi i moczu jesteśmy w stanie wykryć i monitorować wszelkie choroby trzustki.

Przewlekłe zapalenie trzustki – objawy, leczenie, dieta

Paulina Hetwer ponad miesiąc temu

Właściwe dieta i styl życia w przewlekłym zapaleniu trzustki pozwolą złagodzić objawy oraz spowolnić postęp choroby.

Dieta trzustkowa w ostrym i przewlekłym zapaleniu narządu

Klaudia Niemira ponad miesiąc temu

Trzustka jest jednym z gruczołów znajdującym się w naszym ciele, często słyszymy o jej zapaleniach, które można podzielić na ostre oraz przewlekłe – dzisiaj, napiszę Wam o niej coś więcej – dowiemy się czym jest trzustka, skąd biorą się jej choroby, a także w jaki sposób można dietą załagodzić lub leczyć jej stany zapalne.

Przyczyny zapalenia trzustki

Do najczęstszej przyczyny przewlekłego zapalenia trzustki należy nadużywanie alkoholu przy jednoczesnym paleniu papierosów. O występowaniu przewlekłego zapalenia trzustki decydują również czynniki genetyczne.

Ostre zapalenie trzustki – postępowanie dietetyczne w chorobie samotrawienia

Justyna Maciejewska ponad miesiąc temu

Niezwykle silny, nagły ból pojawiający się w nadbrzuszu i promieniujący aż do kręgosłupa? To może być zapalenie trzystki. Dowiedz się jaką dietę stsosować!

Przewlekłe zapalenie trzustki – rokowania

Rokowania przewlekłego zapalenia trzustki zależą od ilości spożywanego alkoholu, wypalanych papierosów i czynników genetycznych. U ok. 4% chorych rozwija się rak trzustki. Ok. 10 % chorych na przewlekłe zapalenie trzustki przeżywa 10 lat, a 45% przeżywa 20 lat.