Resekcja trzustki. Dieta po resekcji trzustki
Aktualizacja: 6 maja, 2024
Resekcja trzustki jest zabiegiem skomplikowanym, możliwym do wykonania u niewielkiego odsetka pacjentów. W przypadku pacjentów, których trzustka została usunięta, niezbędne jest zastosowanie odpowiedniej diety.
Resekcja trzustki
Zabieg usunięcia trzustki wykonuje się w kilku przypadkach. Jednym z nich jest ostre i przewlekłe zapalenie trzustki, które czasami wymaga resekcji tego narządu. Jednak przede wszystkim jest to jedyny znany sposób na wyleczenie raka trzustki. W zależności od stopnia rozległości i umieszczenia guza, zabieg jest mniej lub bardziej rozległy. Zazwyczaj usunięta zostaje głowa trzustki wraz z narządami sąsiadującymi (dwunastnicą, częścią odźwiernikową żołądka, pęcherzykiem żółciowym). Oszczędzone zostają część trzonu i ogon, co zmniejsza ryzyko wystąpienia cukrzycy. Można także zastosować metodę, w której pozostawiona zostaje część odźwiernikowa żołądka. W niektórych przypadkach konieczne jest całkowite usunięcie trzustki. Konsekwencją takiego zabiegu jest brak wydzielania soku trzustkowego (funkcja zewnątrzwydzielnicza trzustki) oraz zahamowanie wydzielania insuliny i glukagonu (funkcja wewnątrzwydzielnicza trzustki).
Dieta po resekcji trzustki
Po zakończonym żywieniu pozajelitowym, stopniowo należy wdrażać żywienie doustne. Po całkowitym usunięciu trzustki, zapotrzebowanie chorego na energię jest bardzo wysokie (około 3000 kcal). Wskazane jest równomierne rozłożenie posiłków w ciągu dnia (5–6 posiłków na dobę). Należy zastosować dietę łatwostrawną. Powinno się unikać produktów wzdymających takich jak: nasiona roślin strączkowych, kapusta, surowa cebula, a warzywa i owoce, w miarę możliwości, obierać ze skórki. Tolerancja surowych owoców i warzyw jest sprawą bardzo indywidualną. Jeśli chory odczuwa dolegliwości po spożyciu surowych produktów, może je podawać gotowane bądź pieczone.
Źródłem tłuszczu w diecie powinny być oleje roślinne, margaryny miękkie i masło. Są ważnym elementem diety, bowiem zwiększają przyswajalność witamin A, D, E, K oraz dostarczają dużo energii. Na początek powinno się spożywać około 50 g tłuszczu dziennie. Na tę ilość, oprócz tłuszczów dodanych wspomnianych wcześniej, składają się również tłuszcze naturalnie obecne w produktach spożywczych, np. w wędlinach, mięsie i mleku. Jeśli tłuszcze są dobrze tolerowane i nie występują biegunki tłuszczowe, można stopniowo zwiększyć ich podaż do 60–80g na dobę. Najlepiej gdyby tłuszcz był rozłożony równomiernie na każdy posiłek, codziennie w takiej samej ilości. Ułatwi to dostosowanie dawek podawanych enzymów trzustkowych i zapewni prawidłowy przebieg procesów trawiennych.
Białko jest ważnym elementem żywienia, nie tylko po resekcji trzustki. Średnia podaż białka powinna wynosić od 1,0–1,5 g/kg masy ciała na dobę. Większą część powinno stanowić białko pochodzenia zwierzęcego, dlatego dobrym jego źródłem będą: białko jaja, chude mięso (drób, cielęcina, chuda wołowina, chude wędliny i ryby) oraz niskotłuszczowy nabiał.
Ze względu na całkowity brak wydzielania insuliny i glukagonu, należy zwrócić szczególną uwagę na podaż węglowodanów oraz kontrolę glikemii. Węglowodany powinny pochodzić z następujących produktów: drobnych kasz, makaronów (bez jajecznych), ziemniaków, płatków owsianych, mąki pszennej i ziemniaczanej. Powinny sprawdzić się również marchew, dynia, jabłka, banany i owoce cytrusowe. W diecie ogranicza się ciemne pieczywo, grube kasze i otręby, które zawierają błonnik nierozpuszczalny.
Dozwolonymi technikami gotowania są:
- gotowanie w sposób tradycyjny i na parze,
- pieczenie w folii lub w pergaminie,
- duszenie bez obsmażania.
Żywienie po resekcji trzustki to dość skomplikowane zagadnienie. Osoby po takim zabiegu powinny skontaktować się z lekarzem i dietetykiem, w celu ustalenia odpowiedniego postępowania i wdrożenia indywidualnie dopasowanej diety.
Dowiedz się więcej na temat pankreatyny!
Literatura:
- Interna Szczeklika : Podręcznik chorób wewnętrznych 2013, pod redakcją Piotra Gajewskiego, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, s. 993-1016.
- Żywienie człowieka zdrowego i chorego, pod redakcją Mariana Grzymisławskiego i Jana Gawęckiego, PWN 2012, s. 285-287
- Dietoterapia, Dariusz Włodarek, Ewa Lange, Lucyna Kozłowska, Dominika Głąbska, PZWL 2014, s. 207-211
- http://www2.mz.gov.pl/wwwfiles/ma_struktura/docs/polzdrow_podrdietetyki_20120522_zal15.pdf
Teoretycznie w attykule napisano wszystko co trzeba.
Ja żyję po usunięciu trzustki juź 3,5 roku i specjalnie niczego sobie nie odmawiam