Stopa cukrzycowa – objawy, leczenie. Domowe sposoby na stopę cukrzycową
Cukrzyca jest jedną z najczęściej występujących chorób metabolicznych na świecie. Problem dotyczy głównie krajów rozwiniętych, gdzie dieta i styl życia często pozostawiają wiele do życzenia. Cukrzyca poza kłopotami z gospodarką glukozową i ich skutkami może przysporzyć szereg kłopotów – uwzględniając nawet amutację kończyn dolnych. Stopa cukrzycowa stanowi wyzwanie dla lekarzy. Celem jest wczesne wykrycie patologicznych zmian oraz skuteczne zahamowanie degeneracji oraz jak najszybsza regeneracja.
Stopa cukrzycowa
Owrzodzenie stopy na skutek cukrzycy występuje na całej grubości skóry właściwej i jest powikłaniem bardzo ciężkim w leczeniu. Wpływ na rozwinięcie patologicznych zmian mają czynniki takie jak defekty immunologiczne, neuropatie i arteropatie, a także specyficzna mikroflora wywołująca infekcje. Tak szeroka patogeneza wymaga kompleksowej diagnostyki i leczenia [1]. Cukrzycowa stopa w dużym stopniu utrudnia powrót do zdrowia – ogranicza samodzielność, a także wyklucza niektóre formy aktywności fizycznej i społecznej.
Stopa cukrzycowa – objawy
Wczesnym sygnałem do kontroli stanu zdrowia stóp jest postępujący brak czucia, któremu z czasem zaczynają towarzyszyć deformacje kształtu stopy. Jedną z najczęstszych bezpośrednich przyczyn zaczątków owrzodzenia jest noszenie nieprawidłowo dobranego obuwia [2].
Jedną z najprostszych i najlepszych metod wykrycia zmian cukrzycowych w stopie jest Test Dotykowy Ipswich. Polega on na krótkim i lekkim dotykaniu palcem wskazującym dłoni palców stóp [3]. Testowane są palce pierwsze, trzecie i piąte obu stóp – jeżeli w dwóch lub więcej palcach zaburzone jest czucie oznacza to, że należy zacząć się interesować higieną stóp.
Stopa cukrzycowa – leczenie
Najważniejszym aspektem w rozpoczęciu leczenia stopy cukrzycowej jest jej odciążenie. Osoby, których dotyczy to powikłanie cukrzycy zatracają czucie, w związku z czym wrzody nie wywołują bólu, co daje złudne poczucie bezpieczeństwa sytuacji. Każde zakażenie powinno być natychmiastowo zwalczane, a jeśli istnieją dowody diagnostyczne na chorobę naczyń obwodowych, wskazana jest również interwencja chirurgiczna.
Domowe sposoby na stopę cukrzycową
Jak wspomniano powyżej, w leczeniu stopy cukrzycowej kluczem do rozpoczęcia jej regeneracji jest odciążenie. Czasami wskazane jest nawet całkowite wyłączenie jakiegokolwiek kontaktu fizycznego ze stopą. Poza uwolnieniem osoby chorej od obowiązków wymagających pozycji stojącej czy chodu, warto z pewnością zadbać o odpowiednią dietę. Występowanie stopy cukrzycowej jest statystycznie mocno powiązane ze zbyt niskim poziomem cholesterolu HDL we krwi. Osoby, które trwają w złych nawykach żywieniowych i nie potrafią utrzymać prawidłowej higieny życia mogą mieć ten problem częściej [4]. Dieta wspomagająca regenerację stopy cukrzycowej powinna składać się z produktów jak najmniej przetworzonych, o wysokiej gęstości odżywczej i bogactwie składników mineralnych, witamin, kwasów omega-3, a także antyutleniaczy i związków chemicznych o działaniu przeciwzapalnym. Jedną z takich diet jest dieta śródziemnomorska [5].
Zarówno osoby chore, jak i ich bliscy powinni być dobrze wyedukowani w aspekcie ryzyka wystąpienia stopy cukrzycowej. Postępujący brak czucia sprawia, że wszelkie patologiczne zmiany powierzchni i kształtu stopy nie są odczuwane – przez co często bagatelizowane. Reagując w porę można skutecznie zwalczyć „obumieranie” kończyny, Należy pamiętać, że im wcześniej, tym lepiej.
Literatura:
[1] Richard J.L., Lavigne J.P., Sotto A.: Diabetes and foot infection: more than double trouble. Diabetes Metab Res Rev. 2012 Feb;28 Suppl 1:46-53.
[2] Boulton A.J.: Diabetic neuropathy and foot complications. Handb Clin Neurol. 2014;126:97-107.
[3] Sharma S., Kerry C., Atkins H., Rayman G.: The Ipswich Touch Test: a simple and novel method to screen patients with diabetes at home for increased risk of foot ulceration. Diabet Med. 2014 Sep;31(9):1100-3.
[4] Pei E., Li J., i wsp.: Effects of lipids and lipoproteins on diabetic foot in people with type 2 diabetes mellitus: a meta-analysis. J Diabetes Complications. 2014 Jul-Aug;28(4):559-64.
[5] Bonaccio M., Cerletti C., i wsp.: Mediterranean diet and low-grade subclinical inflammation: the Moli-sani study. Endocr Metab Immune Disord Drug Targets. 2015;15(1):18-24.
witam, chcę podzielić się swoimi doświadczeniami jeżeli chodzi o leczenie stopy cukrzycowej. Moje wieloletnie zaniedbania a później żle leczona cukrzyca doprowadziła u mnie do wystąpienia stopy cukrzycowej. Leczenie tego jest trudne i długotrwałe. Bałam sie amputacji bo zaczęłam juz o tym coraz częściej słyszeć od lekarzy. To dało mi impuls do szukania pomocy za wszelką cenę. Trafiłam w końcu do przychodni. Tam zajęto się mną kompleksowo bo i zlecono mi badania które powinnam zrobić i opatrzono stopę tak aby ją ratować.Dodatkowo dostałam tyle wskazówek niby prostych jak picie odpowiedniej ilości wody czy namiary na buty lecznicze w których mogę chodzić więc poczułam sie wreszcie zaopiekowana.
Na jaka.przychhodnie trafilas? Ja juz drugi raz borykam sie ze stopa cukrzycowej. Za pierwszym razem probowali mnie leczyc ( pond pol roku spiral I amputacja palace po palcu w koncu cala note odciel)
Teraz chcialabym tego uniknac
Prosze podaj acres przyvhofni
To chyba najważniejsze, zeby trafic do odpowiedniej przychodni a nie do konowałow którzy widzą tylko amputację Pochwal się zatem tą przychodnią bo zasługuja na reklame ,a niejednemu też mogą pomóc