Sok z ziemniaka – właściwości lecznicze. Sok z ziemniaka na wrzody, na włosy

16 18 20

Sok z ziemniaka nie jest powszechnie znany, choć w medycynie ludowej był szeroko stosowany już wiele wieków temu. Sięgano po niego ze względu na rzekome właściwości lecznicze w chorobach przewodu pokarmowego. Dopiero od niedawna nauka próbuje wyjaśnić jego potencjalne działanie. Co dziś o nim wiemy?

Sok z ziemniaka

Sok z ziemniaka jest produktem ubocznym w procesie produkcji skrobi ziemniaczanej. Zawiera składniki mineralne (1%), substancje organiczne (4%) oraz substancje o charakterze białkowym (2%). Występują w nim witaminy  (B1, B2, B6, PP, C i E) i substancje przeciwzakrzepowe (fitaty) [1]. Zawiera praktycznie taką samą ilość składników mineralnych, jaka znajduje się w bulwie ziemniaka (poza skrobią i błonnikiem).

Przy produkcji jednej tony skrobi ziemniaczanej można uzyskać około 3,5 tony soku z ziemniaka. Sok z ziemniaka stosunkowo niedawno, bo na przełomie XX i XXI wieku zaczął być badany w kontekście działania i bezpieczeństwa stosowania.

Właściwości lecznicze soku z ziemniaka

Właściwości zobojętniania kwasów oraz właściwości spazmolityczne świeżo wyciśniętego soku z ziemniaka uczyniły go tradycyjnym lekarstwem na problemy żołądkowe, dzięki czemu obecny był przez długi czas w europejskiej medycynie ludowej [2].

W soku z ziemniaka obecne są białka takie jak: patatyny (funkcja zapasowa) i inhibitory proteaz o korzystnym działaniu fizjologicznym. Uważa się, iż odpowiadają one za przeciwzapalne właściwości soku.

Sok z ziemniaka zawiera też glikoalkaloidy takie jak solanina i chakoniny, które są uważane za toksyczne. Jednakże niektóre dane wskazują, iż mogą one mieć również działanie przeciwnowotworowe i przeciwzapalne [1] [3].

Wskazane właściwości sugerują, iż sok z ziemniaka mógłby służyć jako funkcjonalny składnik żywności skierowanej dla osób cierpiących na IBD (Zespół Jelita Drażliwego) [4].

Przeprowadzono pilotażowe badania skuteczności i tolerancji świeżo wyciśniętego soku z ziemniaka u pacjentów cierpiących na objawy dyspeptyczne. 44 pacjentom z różnymi objawami dyspeptycznymi włączono do picia przez 1 tydzień dwa razy dziennie 100 ml lub więcej soku z ziemniaka. Około 2/3 pacjentów zgłaszało pozytywne skutki leczenia [5]. Wyniki te zachęcają do dalszych badań skuteczności soku.

Nie zaleca się spożywania soku z ziemniaka w ilości większej niż z wyciśniętego jednego ziemniaka, ponieważ nadmiar może być toksyczny dla organizmu.

Sok z ziemniaka na wrzody

Niektóre dane sugerują , iż sok z bulwy ziemniaka, stosowany z umiarem, może być pomocny w leczeniu wrzodów trawiennych oraz przynosić ulgę w bólu. Czasem  surowy sok z ziemniaków jest stosowany z powodu zaburzeń żołądkowych i zatrzymywania wody prowadzącego do obrzęków.

W takich przypadkach sugeruje się spożywanie połowy filiżanki soku z ziemniaków, do 4 razy dziennie przez kilka miesięcy (wspomagająco w leczeniu wrzodów dwunastnicy) [6].

Sok z ziemniaka na włosy

Ze względu na obecność w soku z ziemniaka witamin E, C oraz witamin z grupy B, ma on pozytywny wpływ na włosy: pomaga w utrzymaniu ich zdrowego wyglądu, wpływa na przyspieszenie wzrostu włosów i zapobieganie ich wypadaniu.

Sok z ziemniaka może być używany w pielęgnacji włosów w postaci wcierki. Z kilku ziemniaków należy wycisnąć sok przy pomocy sokowirówki. Następnie nakłada się go na skórę głowy, lekko wmasowując i pozostawia na kilkanaście minut. Do wcierki można dodawać różne składniki takie jak sok z aloesu, miód czy jajko.

Sok z ziemniaka zawiera niemal te same pierwiastki i witaminy (wit. z grupy B, wit. E i C), które obecne są w bulwie ziemniaka (brak w nim błonnika i skrobi). Dziś istnieje niewiele doniesień naukowych potwierdzających jego korzystny wpływ na zdrowie człowieka badany jest w kontekście redukcji objawów dyspeptycznych czy wrzodów żołądka. Nie powinien być spożywany w nadmiernej ilości, ponieważ może wykazywać działanie toksyczne.

Literatura:

[1] P. Kowalczewski, K. Celka, W. Białas, and G. Lewandowicz, “ANTIOXIDANT ACTIVITY OF POTATO JUICE,” vol. 11, no. 2, pp. 175–181, 2012.

[2] J. E. Vlachojannis, M. Cameron, and S. Chrubasik, “Medicinal use of potato-derived products: a systematic review,” Phyther. Res., vol. 24, no. 2, p. n/a-n/a, Feb. 2010.

[3] Olejnik Anna, Białaś Wojciech, Tomczyk Joanna, and Lewandowicz Grażyna, “Cytotoksyczność i genotoksyczność soku z ziemniaka.,” Uniw. Ekon. w Pozn. Zesz. Nauk., vol. 205, 2011.

[4] P. Kowalczewski et al., “Pasta Fortified with Potato Juice: Structure, Quality, and Consumer Acceptance,” J. Food Sci., vol. 80, no. 6, pp. S1377–S1382, Jun. 2015.

[5] S. Chrubasik, C. Chrubasik, T. Torda, and A. Madisch, “Efficacy and tolerability of potato juice in dyspeptic patients: A pilot study,” Phytomedicine, vol. 13, no. 1–2, pp. 11–15, Jan. 2006.

[6] S. D. M. Umadevi, P.K. Sampath Kumar, Debjit Bhowmik, “Health Benefits and Cons of Solanum tuberosum,” J. Med. Plants Stud., vol. 1, no. 1, 2013.

Sprawdź swoje zapotrzebowanie kaloryczne

Darmowy kalkulator online

Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Sok z ziemniaka – właściwości lecznicze. Sok z ziemniaka na wrzody, na włosy - 4.2/5. Oddano 41 głosy.
Autor artykułu:

Opinie

 • Avatar
  Magda 25.05.2018, 4:29

  A co z glikoalkaloidamu zawartymi w ziemniakach zwłaszcza młodych i marketowych?

  Odpowiedz
 • Avatar
  seba 15.07.2018, 8:03

  IBD do niesfoiste zapalenie jeslit. ISB to zespół jelita drażliwego

  Odpowiedz
 • Avatar
  Ribert 24.09.2018, 2:28

  Piłem sok ze świeźych ziemniaków wyciśnięty z wyciskarki niskoobrotowej przez 5 dni. Sok piłem małymi łykami na czczo pół godz przed śniadaniem. Pozbyłem się definitywnie zaburzeń gastrycznych – polecam.

  Odpowiedz
  • Avatar
   Jarek 09.12.2019, 4:18

   Ile.ziemniakow dawales do wyciskarki i jakie ziemniaki jak można spytac

   Odpowiedz
 • Avatar
  Krzychu 07.01.2020, 10:48

  Pije sok z ziemniaka na bóle wrzodowe i pomaga. Bóle zniknęły bez użycia leków, czuje się lepiej. Oczywiście do tego lekkostrawna dieta i siemię lniane 3 razy dziennie 30 min przed posiłkiem. Sok z dwóch, trzech ziemniaków, pół szklanki dwa razy dziennie rano i wieczorem na czczo z wyciskarki wolnoobrotowej. Do tego w środku dnia sok z białej kapusty z selerem naciowym albo z marchewką lub sam. Polecam.

  Odpowiedz
  • Avatar
   basia 18.01.2020, 11:07

   Panie Krzysiu a jak stolce nie ma pan zatwardzen albo biegunek

   Odpowiedz
  • Avatar
   Agnieszka 27.01.2020, 2:44

   dzięki! spróbuję, pozdrawiam

   Odpowiedz

Napisz swoją opinię

Twoja opinia jest ważna. Zarówno dla nas jak i innych osób korzystających z naszego serwisu.

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.
Obowiązkowe pola są oznaczone