Sok z aloesu – właściwości, działanie, na włosy. Jak zrobić sok z aloesu?
Aktualizacja: 8 kwietnia, 2024
Aloes (aloe vera) ceniony od czasów starożytnych był nazywany przez Greków “darem Wenus”, przez Indian “niebiańską pałeczką”, a przez Egipcjan “rośliną nieśmiertelności”. Jego zielone, mięsiste liście pokryte woskową powłoką cieszą się dużym zainteresowaniem do dnia dzisiejszego. Pozyskuje się z nich sok, który wykorzystują gospodynie domowe do własnych potrzeb, a także przemysł kosmetyczny i farmaceutyczny. Przekonajmy się, jakie właściwości czynią go tak pożądanym produktem.
Właściwości soku z aloesu
Liść aloesu składa się w 95% z wody, resztę składników stanowią: składniki mineralne (magnez, fosfor, sód, potas, wapń, cynk, miedź, chrom, żelazo, mangan), witaminy (beta-karoten, witamina C, witaminy z gr. B, w tym kwas foliowy i cholina), aminokwasy, substancje o działaniu przeciwbólowym (naturalny kwas salicylowy), przeciwzapalnym (kampesterol) oraz przeciwbakteryjnym (fenole, kwas cynamonowy, związki siarki), nienasycone kwasy tłuszczowe, olejki eteryczne, mono- i polisacharydy, enzymy, ligniny, saponiny oraz biostymulatory. Dzięki zawartości tych składników sok z aloesu ma fenomenalny wpływ na organizm człowieka. Oto niektóre z jego właściwości:
- odmładza wygląd skóry, zwiększa ilość fibroblastów odpowiedzialnych za produkcję kolagenu, nawilża dzięki wysokiej zawartości wody,
- łagodzi podrażnienia, oparzenia i skaleczenia skóry dzięki zawartości substancji czynnych,
- działa przeciwutleniająco, zapobiega powstawaniu wolnych rodników,
- uszczelnia i regeneruje naczynia krwionośne,
- działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo,
- łagodzi problemy żołądkowo-jelitowe, likwiduje zaparcia, pobudza do usuwania toksyn, zapewnia korzystną równowagę bakteryjną w jelicie grubym,
- pomaga w pozbyciu się wrzodów żołądka, przyspiesza gojenie się ran i nadżerek, ułatwia trawienie,
- przydatny w profilaktyce i leczeniu cukrzycy i otyłości, reguluje poziom cukru we krwi.
Działanie soku z aloesu
Sok z aloesu ma udowodnione działanie lecznicze. Nasi przodkowie wykorzystywali go do łagodzenia dolegliwości żołądkowych, rwy kulszowej, chorób reumatoidalnych stawów oraz nacierania nadwyrężonych miejsc. Kobiety karmiące stosowały go w czasie odstawiania dziecka od piersi. Smarowały sokiem sutki, a jego gorzki smak zmniejszał chęć ssania mleka przez niemowlęta. Dzięki temu mogły rozszerzać dietę swoim pociechom. Ponadto działał kojąco w przypadku problemów skórnych, oparzeń, krwotoków, skaleczeń, ukąszeń komarów, hemoroidów, chorób oczu, niestrawności, dolegliwości gastrycznych, itp. Obecnie jego właściwości wykorzystuje się przede wszystkim w celach kosmetycznych i dietetycznych.
Sok z aloesu na włosy
Sok z aloe vera korzystnie oddziałuje na włosy oraz skórę głowy. Nawilża, wzmacnia i uelastycznia, usuwa łupież, zapobiega wypadaniu i całkowitej utracie włosów. Składniki aloesowego miąższu pobudzają podziały komórkowe, stymulują mieszki włosowe i dostarczają bodźców do przyrostu nowego włosa. Częste wcierane czystego soku w skórę głowy spowoduje regenerację macierzy włosowych i rozpoczęcie produkcji włosów w mieszkach włosowych.
Warto wiedzieć, że wszelkie szampony i odżywki, które zawierają minimum 10–15% aloesu w swoim składzie będą wykazywały działanie przeciwłupieżowe, dzięki właściwościom przeciwbakteryjnym i przeciwgrzybiczym tej rośliny.
Jak zrobić sok z aloesu
Do sporządzenia soku z aloe vera potrzebne będą liście z aloesu, który osiągnął wysokość około 30 cm i ma 2–5 lat. Przed przygotowaniem napoju nie powinno się podlewać tej rośliny przez około 2 tygodnie, a następnie należy zerwać dolne liście (w ilości, którą obejmą nasze dłonie) i włożyć do zamrażalnika. Zamrożone liście trzeba pokroić, zmiksować i przetrzeć przez sito lub umieścić w sokowirówce. Do powstałego soku można dodać łyżkę miodu lub pół litra soku z cytrusów i dobrze wymieszać. Całość należy przelać do buteleczki z ciemnego szkła i przechowywać w lodówce przez tydzień. Spożywać 2–3 razy w ciągu dnia po 1 łyżeczce.
Podsumowując, sok z aloesu jest wykorzystywany w pielęgnacji i leczeniu skóry oraz schorzeń układu pokarmowego od tysięcy lat. Ma bardzo korzystne działanie na organizm. Jest dodawany do wielu preparatów kosmetycznych i farmaceutycznych, ale można z łatwością zrobić go w domu i stosować doustnie lub bezpośrednio na skórę i włosy.
Literatura:
Boniakowska I. i in., 2016, Produkty naturalne dobroczynne i cenne dla kosmetologii: miód i produktu pszczele, czekolada, owoce granatu i winogron oraz aloes [w:] Studenckie Zeszyty Naukowe Kosmetologia pod red. Wolska A., Wydawnictwo Wyższej Szkoły Inżynierii i Zdrowia, Warszawa
Jambor J., Horoszkiewicz-Hassan M., Krawczyk A., 2002. Znaczenie aloesu w dermatologii i kosmetyce. Postępy Fitoterapii, 3, 4, s. 50 – 52
Zamiara K., 2010. Aloes – jego tajemnicza moc. Historia Farmacji, 66, 7, s. 495 – 497