Pielęgnacja twarzy – oczyszczanie twarzy, zioła oczyszczające, zioła na trądzik
Aktualizacja: 20 lipca, 2020
Oczyszczanie jest bardzo ważne dla kondycji skóry. Regularność zabiegów pielęgnacyjnych ma wpływ na jej wygląd, a także chroni przed nadmiernym zaleganiem martwych komórek i tworzeniem się zaskórników. W jaki sposób powinno się dbać o swoją cerę? Czy ziołowa kuracja w walce z trądzikiem może okazać się skuteczna? Poniżej znajdziesz odpowiedzi na postawione pytania, a także odkryjesz wiele ciekawych inspiracji dotyczących upiększania skóry twarzy.
Oczyszczanie twarzy
Zabiegi oczyszczające skórę twarzy możemy wykonywać u kosmetyczki lub samodzielnie w domu. W gabinecie kosmetycznym czeka na nas szereg zabiegów przystosowanych odpowiednio dla każdego rodzaju cery (suchej, mieszanej, tłustej, naczynkowej, trądzikowej). Jednym z nich jest oczyszczanie manualne. Polega ono na ręcznym pozbyciu się zaskórników i innych zanieczyszczeń zgromadzonych pod powierzchnią skóry. Po mechanicznym oczyszczeniu na twarz nakładana jest maseczka łagodząca oraz krem dostosowany do danego typu cery. Kolejnym zabiegiem oczyszczającym jest peeling kawitacyjny, który usuwa nadmiar sebum, martwe komórki naskórka oraz inne nieczystości z wykorzystaniem ultradźwięków. Mikrodermabrazja wodna to proces, w którym łój usuwany jest poprzez zasysanie pod ciśnieniem. Następnie martwy naskórek jest usuwany z wykorzystaniem wody, która przy okazji chłodzi i nawilża skórę. Mikrodermabrazja diamentowa polega na delikatnym i całkowicie kontrolowanym ścieraniu naskórka przy pomocy głowic diamentowych z wykorzystaniem próżni. Zabieg ten przeznaczony jest głównie dla osób z cerą trądzikową i tłustą. Pomaga w pozbyciu się wągrów, bakterii i martwych komórek, a także pomaga w przenikaniu składników aktywnych. Podczas peelingu chemicznego na skórę aplikuje się od jednej do kilku warstw kwasu, który posiada właściwości złuszczające i zmniejsza warstwę rogową naskórka. U kosmetyczki możemy poddać się również zabiegom wykorzystującym m.in. ultradźwięki lasera, preparaty aktywne i maseczki oczyszczające.
Istnieje również wielu zwolenników “upiększania się” w domowym zaciszu. Na rynku znajduje się wiele kosmetyków, które można do tego celu wykorzystać. Są to m.in. drogeryjne lub apteczne maseczki, mleczka kosmetyczne, peelingi, toniki. Świetną alternatywą są środki pielęgnacyjne, które możemy przygotować własnoręcznie na bazie naturalnych surowców (m.in. ziół, olejów roślinnych, warzyw, owoców). Specyfiki te są łagodniejsze dla skóry, lepiej tolerowane i tańsze niż ich chemiczne odpowiedniki.
W książkach, czasopismach i na forach internetowych roi się od przepisów na kosmetyki dla różnych typów skóry. Jednym z nich jest przepis na mleczko nawilżające z awokado dla skóry suchej, wrażliwej i naczynkowej.
Do skóry mieszanej poleca się, m.in. ogórkowy tonik.
Osoby z cerą tłustą i trądzikową również znajdą dla siebie wiele inspiracji. Przykładem jest chociażby żel do mycia twarzy z płatkami owsianymi.
Zioła oczyszczające skórę
Dobrą alternatywą do oczyszczania skóry są zioła. Już w dawnych czasach kobiety wiedziały, czego użyć, by poskromić konkurencję. Dziś istnieje wiele kosmetyków i mieszanek przygotowanych na bazie naturalnych składników, a także sklepy,w których możemy nabyć zioła i własnoręcznie przygotować napar lub maseczkę. Do surowców o pozytywnym działaniu dermatologicznym należą, m.in.: aloes zwyczajny, babka lancetowata, drzewo herbaciane, dziurawiec zwyczajny, fiołek trójbarwny, jasnota biała, nagietek lekarski, nostrzyk żółty, melisa lekarska, oczar wirginijski, owies zwyczajny, perz właściwy, rumianek pospolity, skrzyp polny, wiesiołek dwuletni, żywokost lekarski. Należy pamiętać, że ziołowa kuracja musi trwać przez jakiś czas, żeby mogła przynieść widoczne efekty. Nie można się zrażać po jednorazowym wypiciu naparu lub wykonanym zabiegu kosmetycznym. Przed przystąpieniem do samoleczenia warto jednak sięgnąć po radę specjalisty, gdyż nieodpowiednie dawkowanie ziółek może wywołać nieprzyjemne konsekwencje zdrowotne.
Zioła na trądzik
Trądzik to powszechna, przewlekła choroba zapalna skóry. Jego występowanie jest uwarunkowane aktywnością androgenną, czynnikami genetycznymi, nadmiernym wydzielaniem łoju, rozwojem bakterii, rogowaceniem skóry, nieodpowiednią dietą, niektórymi lekami lub środkami kosmetycznymi.
Do walki z trądzikiem można wykorzystać różnego rodzaju zioła i zaaplikować je bezpośrednio na skórę w postaci własnoręcznie wykonanych kosmetyków lub wykorzystać ich właściwości “od wewnątrz” popijając własne napary lub kupując gotowe preparaty. Najlepiej sprawdzają się: bratki, pokrzywa, skrzyp polny, rumianek, dziurawiec, korzeń cykorii podróżnika, pięciornik kurze ziele, aloes, łopian, płatki róży, szałwia, mniszek lekarski, fiołek trójbarwny, zielona herbata. Dobrą opinią cieszą się regularne domowe “parówki”, które działają bakteriobójczo i przeciwzapalnie, otwierają pory, udrażniają gruczoły łojowe, redukują ilość sebum i sprawiają, że skóra mniej się przetłuszcza.
Podsumowując, istnieje wiele metod oczyszczania skóry twarzy, które możemy wykonać w salonie kosmetycznym lub w domu. Na rynku można znaleźć masę kosmetyków dostosowanych do każdego rodzaju cery. Mimo tego popularne są nadal preparaty wykonywane własnoręcznie w domu z naturalnych składników, a zwłaszcza z warzyw, owoców oraz ziół. Warto dbać o swój wygląd również od środka stosując zrównoważoną dietę i nawadniając organizm. Korzystając z tych zaleceń możemy być pewni, że problemy skórne nie będą nas dotyczyć.
Literatura:
Brackle I., tłum. Dowiat-Urbański D., 1993. Kosmetyki naturalne. Videograf, Katowice
Dawidziak J., Balcerkiewicz M., 2016. Dieta jako uzupełnienie leczenia trądziku pospolitego. Farmacja współczesna, 9: 67-72
Lutomski J., 2002. Uznane roślinne środki dermatologiczne. Postępy fitoterapii, 3-4: 39-44