Przygotowanie szparagów – jak obierać, gotować, mrozić, podawać. Potrawy ze szparagów
Aktualizacja: 27 maja, 2024
Szparagi same w sobie stanowią bogate źródło witamin i składników mineralnych. Dobrze przygotowane warzywo posiada niesamowity smak i chrupiącą strukturę, jednak dokonując nieodpowiedniej obróbki możemy bardzo łatwo stracić wszystkie walory jakie niosą z sobą szparagi. Jak odpowiednio przygotować to niesamowicie ciekawe warzywo, aby zaskakiwało nas swoim smakiem za każdym razem?
Jak obrać szparagi
Niezależnie jakie szparagi wybierzemy, ważnym elementem przygotowania warzywa jest usunięcie zdrewniałej końcówki, którą możemy odciąć lub też użyć prostszej i sprawdzonej metody, polegającej na wygięciu warzywa w łuk, aż do pęknięcia. Kolejnym krokiem, w przypadku szparagów białych jest ich obranie. Najlepiej użyć w tym celu obieraczki do warzyw. Warzywo obieramy na całej długości z pominięciem główki. Szparagi zielone nie wymagają obierania. Tak przygotowane warzywa, po przygotowaniu nie będą włókniste i twarde.
Zapach moczu po szparagach
Spożycie szparagów może wiązać się z nie lada zaskoczeniem w łazience, albowiem warzywa te mają znaczący wpływ na zapach naszego moczu, a co ciekawsze, nie każdy jest w stanie ten zapach poczuć! Dziwny zapach moczu jest efektem przemian aminokwasów, między innymi asparaginy. Powstające związki, zawierające w swojej strukturze siarkę, zmieniają zapach naszego moczu. Dlaczego tylko część z nas ma „przyjemność” poczuć ten zapach? Dzieje się tak za sprawą minimalnych różnić w naszym DNA, które sprawiają, że poszczególne osoby różnią się między sobą, dzięki czemu mogą wyczuć charakterystyczny zapach.
Jak ugotować szparagi
Przygotowanie szparagów zajmuje ok. 15 minut. Ważnym elementem jest dokładne usunięcie z ich powierzchni twardych włókien i końcówek. Gotowe do dalszej obróbki szparagi, dla ułatwienia możemy związać je w pęczek, gotujemy w wodzie z dodatkiem łyżeczki soli i cukru. W przypadku szparagów zielonych czas gotowania wynosi ok. 5 minut. Szparagi białe gotujemy dłużej, ok. 8 minut. Należy pamiętać, że główki szparagów muszą wystawać ponad powierzchnię wody. W czasie gotowania warto sprawdzać stan naszych szparagów, ponieważ bardzo łatwo możemy je przegotować, co znacząco zmienia walory smakowe warzywa.
Jak mrozić szparagi
Sezon na szparagi trwa niestety krótko, bo tylko 2 miesiące. Końcem czerwca szparagi zaczynają pomału znikać ze sklepowych półek i warzywniaków. Co zrobić, aby móc cieszyć się smakiem warzywa przez cały rok? Najprostszym rozwiązaniem problemu jest ich zamrożenie. W tym przypadku najlepiej sprawdzają się szparagi zielone. Zakupione warzywa przeznaczone do mrożenia przygotowujemy tak jak do gotowania. Szparagi dokładnie myjemy, usuwamy końcówki i obieramy. Następnie warzywa dokładnie osuszamy, najlepiej przy pomocy ręcznika papierowego, który wchłonie nadmiar wilgoci. Najważniejszym elementem całego procesu jest jak najszybsze zamrożenie szparagów. W tym celu, zanim umieścimy nasze szparagi w zamrażarce, ustawmy jak najniższą temperaturę chłodzenia. Taki zabieg pozwoli utrzymać strukturę warzywa po rozmrożeniu i cieszyć się jego smakiem o każdej porze roku.
Dlaczego szparagi są gorzkie
Zniechęcający, gorzki smak szparagów wynika z nieodpowiedniego procesu przygotowania warzywa, jednak bardzo łatwo go wyeliminować, dodając do gotujących się warzyw obrany ziemniak, odrobinę mleka lub kawałek pieczywa pszennego.
Jak podawać szparagi
Możliwości podania szparagów jest wiele i jedynym ograniczeniem jest nasza pomysłowość. Najprostszym ze sposobów jest zaserwowanie ugotowanych szparagów jako dodatku do głównego dania. Delikatny smak szparagów doskonale komponuje się z daniami mięsnymi, rybnymi czy też innymi warzywami. Pokropione oliwą będą stanowiły zdrowy i smaczny dodatek do sałatki. Warzywa te mogą też same w sobie stanowić podstawę posiłku. Przykładem mogą być zupy krem, czy też pieczone szparagi podane w formie przekąski z dodatkiem sosu.
Potrawy ze szparagów
Składniki:
- Szparagi 200 g,
- Łosoś świeży 100 g,
- Makaron pełnoziarnisty 70g
- Olej rzepakowy 10 g,
- Pieprz i sól do smaku.
Przygotowanie: łososia dopraw i upiecz w temperaturze 180 stopni przez około 30 minut. Makaron ugotuj al dente. Szparagi ugotuj na parze do miękkości. Makaron wrzuć na patelnię, skrop olejem, dodaj pokrojonego łososia i pokrojone szparagi, wszystko wymieszaj i dopraw.
Składniki:
- Pęczek szparagów zielonych,
- Ciasto francuskie,
- Ser pleśniowy- 100 g,
- Sól, pieprz i zioła do smaku.
Przygotowanie: szparagi należy przygotować według instrukcji podanej w artykule (usunąć końcówki i obrać). Ser pleśniowy pokrój w cienkie paski. Ciasto francuskie pokrój na prostokąty.
Na cieście układaj szparagi i paski sera pleśniowego. Zawiń i zaklej ciasto.
Ułóż na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Jajko roztrzep widelcem i posmaruj każdą zawiniętą porcję ciasta francuskiego. Całość dopraw wedle uznania korzystając z soli i pieprzu, ale też dodając swoje ulubione przyprawy. Tak przygotowane szparagi piecz w 220 stopniach przez 15 minut, aż do zbrązowienia ciasta.
Literatura:
Ewa Cieślik, Agnieszka Siembida. charakterystyka wartości odżywczej i właściwości prozdrowotnych szparaga lekarskiego (Asparagus officinalis L.) Postępy Fitoterapii 2/2011.
Marcia Levin Pelchat, Cathy Bykowski, Fujiko F. Duke. Excretion and Perception of a Characteristic Odor in Urine after Asparagus Ingestion: a Psychophysical and Genetic Study. Chem. Senses 36: 9–17, 2011.
Wieczorek-Chełmińska Z. Nowoczesna dietetyczna książka kucharska. Wydawnictwo Lekarskie PZWL. Warszawa 2014.
Krotki i rzeczowy przepis,będę korzystać z innych,nie tylko przepisów
Opisane krótko, jasno i przejrzyście. Gratulacje dla autorki.