Pregoreksja, czyli odchudzanie w ciąży – objawy i skutki anoreksji ciążowej!

16 18 20

Żyjemy w czasach kultu szczupłej sylwetki.  Wiele pań chcąc pozostać atrakcyjnymi, również w czasie ciąży, jest skora do olbrzymich poświęceń. Zadowolenie z własnej sylwetki dla niektórych kobiet jest ważniejsze niż zdrowie własnego potomstwa.

Pregoreksja – odchudzanie w ciąży

Pregoreksja to termin określający zaburzenie odżywiania występujące u kobiet w ciąży.

Chociaż nie jest oficjalnie uznana za schorzenie, zjawisko to jest bardzo niebezpieczne ponieważ ma bezpośredni wpływ na dwie osoby – matkę i dziecko. Niepokojący jest fakt, że występuje ono coraz częściej. Dlatego tak ważna jest  świadomość istnienia problemu, by w razie konieczności móc szybko interweniować.

U podstaw przypadłości znajdują się różne czynniki. Wśród nich są bodźce takie jak predyspozycje genetyczne, wahania równowagi hormonalnej u przyszłej matki, a także stres, depresja czy traumatyczne przeżycie. Kobiety z pregoreksją często wcześniej doświadczają zaburzeń odżywiania m.in. anoreksji.  Niektóre z nich dopiero po zajściu w ciążę walczą z tym problemem. Chcąc szybko wrócić do formy po porodzie, hollywoodzkie gwiazdy zapoczątkowały nowy trend. Naśladując celebrytki, wiele przyszłych mam zamiast jeść ,,za dwóch’’ przechodzi na restrykcyjną dietę i zaczyna intensywny program treningowy. W przeciwieństwie do sław, niestety nie pozostają one pod nadzorem grupy specjalistów, którzy czuwają nad zdrowiem matki i jej potomka.

Pregoreksja – objawy

Objawy pregoreksji są identyczne jak w przypadku anoreksji. Choć przyrost masy ciała jest rzeczą naturalną i prawidłową w czasie ciąży, kobiety dotknięte pregoreksją wykazują nadmierny lęk związany z tym zjawiskiem. By ograniczyć wzrost wagi, często intensywnie trenują i ekstremalnie ograniczają ilość spożywanych kalorii. Postępowanie matki w czasie ciąży ma ogromne znaczenie dla rozwoju wzrastającego w jej łonie dziecka. Pregorektyczki sięgają po rozmaite środki.  Prowokują wymioty, czy też zażywają środki przeczyszczające i moczopędne.

Pregoreksja – skutki

U pregorektyczek często występuje anemia, nadciśnienie tętnicze oraz dość wcześnie objawiająca się osteoporoza. Niedobór witamin i minerałów uniemożliwi kobiecie właściwą mobilizację organizmu do porodu,  okresu połogu i późniejszego karmienia piersią. Z tego powodu zwykle wymaga ona hospitalizacji.

W przypadku kobiety, która zmaga się z pregoreksją występują częste powikłaniami ciąży. Dochodzić może do niekontrolowanych krwawień z dróg rodnych i do przedwczesnego porodu. Zwykle kobieta jest zbyt słaba, by wydać dziecko na świat o własnych siłach, dlatego też w takich przypadkach praktykowane jest cesarskie cięcie. Noworodki, które wydają na świat, charakteryzują się zazwyczaj słabym rozwojem i niska masą urodzeniową.

Niedożywienie matki podczas ciąży, wiąże się z poważnymi konsekwencjami dla płodu rozwijającego się w jej organizmie. Dzieci urodzone przez matki, które mają niedowagę zmagają się z wieloma problemami zdrowotnymi. Doświadczają poważnych wad wrodzonych, problemów kardiologicznych, neurologicznych, mają kłopoty z oddychaniem. Istnieje też duże prawdopodobieństwo, że w przyszłości będą otyłe lub cierpiały na ADHD.

Pregoreksja – leczenie

Kobieta z pregoreksją zwykle potrzebuje kompleksowego leczenia. Wymagają nadzoru specjalistów z dziedziny położnictwa, dietetyki, a nawet pomocy psychiatrycznej. Terapia polega przede wszystkim na unormowaniu masy ciała i wprowadzeniu odpowiedniej suplementacji diety podczas ciąży.  Ma też na celu przezwyciężenie psychicznych i emocjonalnych dylematów, które związane są z występowaniem zaburzeń odżywiania.

Nie należy ryzykować zdrowiem malucha, by móc cieszyć się nienaganną sylwetką. Wygrać z pregoreksja nie jest łatwo, lecz nagroda warta jest podjęcia wysiłku.

Literatura:

  1. Bator E, Bronkowska M, Ślepecki D, Biernat J. Anoreksja – przyczyny, przebieg, leczenie.  Nowiny Lekarskie 2011, 80, 3, 184–191.
  2. Baumann M.  Pregorexia Starves Mom & Baby. Eating Disorders Today Recovery Today 2009,7,3.  [on-line: http://www.eatingdisordersrecoverytoday.com/pregorexia-starves-mom-baby/]
  3. Wallace K. Pregorexia: Extreme dieting while pregnant. 2013. [on-line: http://edition.cnn.com/2013/11/20/living/pregnant-dieting-pregorexia-moms/]
Kup dietę online – od dietetyka
Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Pregoreksja, czyli odchudzanie w ciąży – objawy i skutki anoreksji ciążowej! - 3.9/5. Oddano 11 głosy.
Autor artykułu: