Odchudzanie w ciąży. Jak nie przytyć w ciąży?
Aktualizacja: 18 marca, 2024
Jakiś czas temu odchudzanie w ciąży stało się bardzo popularne ze względu na obowiązującą modę na szczupłą figurę. Wiele kobiet ciężarnych jest skorych do olbrzymich wyrzeczeń. Zdrowa i zbilansowana dieta w ciąży jest jak najbardziej wskazana, natomiast odchudzanie się może negatywnie wpłynąć na prawidłowy rozwój dziecka oraz zdrowie przyszłej mamy. Czy odchudzanie w ciąży jest wskazane?
Odchudzanie w ciąży
Optymalny przyrost masy ciała u kobiety w ciąży waha się między 12 a 13 kg. Dodatkowe kilogramy oprócz rozwijającego się płodu, który waży 3–4 kg, stanowią: łożysko, powiększona macica, płyny ustrojowe, płyn owodniowy oraz przygotowanie piersi do laktacji. Natomiast każdy kolejny kilogram odkłada się w poszczególnych partiach ciała w postaci tkanki tłuszczowej, co prowadzi u przyszłej matki do wystąpienia nadwagi. Należy jednak zwrócić uwagę na obsesyjne dbanie o sylwetkę przez kobietę w ciąży. Może to bowiem doprowadzić do wyniszczenia jej organizmu, ponieważ płód pobiera z jego zasobów, aby uzupełnić niedobory składników odżywczych. Nieodpowiednia ilość witamin i składników mineralnych może przyczynić się do wystąpienia w przyszłości u dziecka m.in. zaburzenia wzrostu, koncentracji czy choroby serca. Natomiast nadmierna aktywność fizyczna ciężarnej najczęściej skutkuje przedwczesnym porodem czy uszkodzeniem płodu. Aby w czasie ciąży nie dopuścić do wystąpienia nadwagi, należy stosować pełnowartościową, zbilansowaną dietę. W pierwszym trymestrze masa ciała przyszłej matki powinna być na zwykłym poziomie, w drugim powinna wzrosnąć o około 360 kcal, a w trzecim o około 475 kcal.
Jak nie przytyć w ciąży?
Na początku warto wspomnieć, że znana teoria „jedzenia za dwoje” jest mitem. Kobieta w ciąży, aby zachować prawidłową masę ciała, przede wszystkim powinna zwiększyć w swojej diecie podaż witamin, składników mineralnych, niezbędnych aminokwasów i kwasów tłuszczowych. Cennym źródłem tych składników będą warzywa, owoce, chudy nabiał, białe mięso, produkty pełnoziarniste oraz odpowiednie tłuszcze roślinne. Aby zmniejszyć ryzyko przytycia, ciężarna powinna wykluczyć ze swojej diety produkty będące źródłem cukrów prostych, m.in. słodycze, dosładzane napoje i soki, żywność wysokoprzetworzoną oraz ciężkostrawne tłuszcze zwierzęce, m.in. tłusty nabiał i czerwone mięso. W diecie kobiety w ciąży istotne jest również unikanie wyrobów zawierających konserwanty i sztuczne barwniki. Korzystne jest także zwiększenie liczby posiłków w ciągu dnia nawet do 7. Racjonalne odżywianie jest najlepszym rozwiązaniem na utratę zbędnych kilogramów od początku ciąży. Równie ważnym elementem jest odpowiednia aktywność fizyczna, która pozytywnie wpływa na zdrowie płodu i kondycję przyszłej mamy, co jednocześnie zapobiega wystąpieniu u niej nadwagi.
Podsumowując, zdrowa i zbilansowana dieta, a także aktywność fizyczna to najlepsze rozwiązanie, aby zapewnić sobie i dziecku zdrowie. Należy jednak pamiętać, aby aktywność fizyczna była dopasowana do możliwości ciężarnej, a menu przyszłej mamy było kontrolowane przez specjalistę w dziedzinie żywienia – dietetyka.
Literatura:
- Simony L. Nascimento, Fernanda G. Surita, Jose G. Cecatti, „Physical exercise during pregnancy: a systematic review”, Curr. Opin. Obstet. Gynecol. 2012, 24, 6, 387–394,
- Melzer K., Schutz Y., Boulvain M. i in., „Physical activity and pregnancy: cardiowascular adaptations, recommendations and pregnancy outcomes”, Sports Med. 2010, 40, 6 493–507,
- Świątkowska D., „Poradnik żywienia kobiet w ciąży”, Instytut Matki i Dziecka,
- Wendołowicz A., Stefańska E., Ostrowska L., „Żywienie kobiet w okresie ciąży”, Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu, 2014, 20, 3, 341–345.