Olej lniany na odchudzanie. Olej lniany na czczo
Aktualizacja: 20 marca, 2019
Olej ten powstaje poprzez tłoczenie nasion lnu w warunkach niskiej temperatury. Jest olejem roślinnym najbardziej obfitym w kwasy omega-3, a dokładniej jeden z kwasów – alfa-linolenowy. Mimo, że kwasy obecne w oleju lnianym należą do tej samej rodziny, co kwasy występujące w rybach, to wykazują one nieco inne właściwości i nie powinny być stawiane na równi.
Olej lniany na odchudzanie
Brak jest publikacji naukowych, w które potwierdzałyby wpływ konsumpcji oleju na proces odchudzania. Również brak jest mocnych dowodów na pozytywny wpływ na stan zdrowia i leczenie osób z różnymi chorobami, takimi jak nadciśnienie, cukrzyca, czy wszelkiego rodzaju nowotwory. Działanie oleju lnianego na poprawę poziomu wskaźników profilu lipidowego również nie we wszystkich badaniach jest jednoznaczny – w niektórych badaniach jednak stwierdzono jego wpływ na łagodzenie stanów zapalnych w organizmie i tym samym na zdrowie układu sercowo-naczyniowego [1–3]. Produkt ten nie jest rozpatrywany jako środek na odchudzanie ze względu na wysoką wartość energetyczną – podobnie jak we wszystkich olejach roślinnych niemal 100% składu stanowi tłuszcz.
Olej lniany może wpłynąć pozytywnie na stan zdrowia metabolicznego oraz kompozycję sylwetki pod warunkiem, że zostanie on wprowadzony jako całkowity substytut np. niekorzystnych dla zdrowia tłuszczów utwardzanych. Natomiast w sytuacji, w której zostałby dodany do codziennej diety w przykładowej ilości 10 g dziennie – podaż kalorii wzrosłaby o około 90 kcal, tym samym zmniejszając deficyt kaloryczny (jeśli takowy by występował) i jednocześnie wręcz utrudniając zgubienie zbędnej masy ciała.
Olej lniany na czczo
Podobnie jak w przypadku stosowania oleju lnianego w odchudzaniu, tak również w przypadku spożywania go na czczo brak jest większych do tego uzasadnień. Jeśli praktyka taka zostanie włączona do codziennej diety – podobnie jak w przypadku powyżej – spożywając jedynie łyżkę oleju na czczo wartość kaloryczna wzrośnie o około 90 kcal. Lepszym rozwiązaniem jest dodanie tego oleju do któregoś z posiłków – dodatek tłuszczu do potraw, w których obecne są również białka i węglowodany poskutkuje obniżeniem indeksu glikemicznego całego dania, a także lepszą sytością po zakończeniu konsumpcji. Ponadto dodatek oleju do potraw poprawi przyswajalność witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Oprócz braku wskazań do spożywania oleju lnianego na czczo, również brak jest do tego przeciwwskazań innych niż wymienione powyżej.
Olej lniany jak najbardziej powinien mieć swoje miejsce w codziennej diecie – zawartość wielonienasyconych kwasów tłuszczowych oraz witamin zawsze zasługuje na polecenie w czasach, w których przeważa konsumpcja wysoko przetworzonych, utwardzanych i niekorzystnych dla zdrowia tłuszczów. Związki chemiczne obecne w oleju lnianym wykazują pewne działania prozdrowotne, jednak na próżno jest doszukiwać się w nich substancji usprawniających odchudzanie.
Literatura:
[1] Basch E., Bent S., i wsp.: Flax and flaxseed oil (Linum usitatissimum): a review by the Natural Standard Research Collaboration. J Soc Integr Oncol. 2007 Summer;5(3):92-105.
[2] Jovanovski E., Li D., i wsp.: The effect of alpha-linolenic acid on glycemic control in individuals with type 2 diabetes: A systematic review and meta-analysis of randomized controlled clinical trials. Medicine (Baltimore). 2017 May;96(21):e6531.
[3] Chilton F.H., Rudel L.L., i wsp.: Mechanisms by which botanical lipids affect inflammatory disorders. Am J Clin Nutr. 2008 Feb;87(2):498S-503S.