Nowe odkrycia dotyczące prewencji chorób serca
Dieta bogata w zdrowe wielonienasycone kwasy tłuszczowe może ochronić przed chorobami serca, ale czy wszystkich? Nowe badania dotyczące diety Eskimosów wskazują na większą zależność pomiędzy genetyką a dietą niż to nam się wydawało dotychczas.
Genetyka a dieta
Współcześnie choroby serca stają się główną przyczyną wzrostu zgonów. Spowodowane jest to między innymi nieodpowiednią dietą obfitą w tłuszcze nasycone. Dietetycy nawołują zatem, aby zastąpić je zdrowymi wielonienasyconymi tłuszczami jak omega 3 i 6.
Kwasy tłuszczowe omega 3 mają działanie przeciwzapalne, przeciwzakrzepowe, hipotensyjne, przeciwmiażdżycowe, przeciwdepresyjne, wzmacniają odporność, usprawniają pracę serca. Najlepszym ich źródłem są ryby morskie. Rola kwasów omega 3 w prewencji chorób serca została potwierdzona przez naukowców na podstawie badań prowadzonych na diecie Eskimosów, wśród których spożycie kwasu omega 3 jest bardzo wysokie. Doszli oni do wniosku, że właśnie ten składnik ich diety chroni przed chorobami serca i neutralizuje negatywne działanie innych spożywanych przez nich tłuszczów.
Ostatnie badania opublikowane w czasopiśmie „Science” wskazują na mutacje genetyczne, jako główną ochronę przed chorobami serca wśród Eskimosów. Gen odpowiedzialny za kodowanie enzymów FADS1, FADS2 i FADS3 wpływa na poziom wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, mutacja powoduje ich obniżenie w organizmie. Prawie 100% Eskimosów jest nosicielami identycznej mutacji genów, zaledwie 2 % Europejczyków i 15 % Chińczyków. Mutacja tego genu powoduje także obniżenie poziomu złego cholesterolu LDL, chroni przed miażdżycą i chorobami serca. Dodatkowo wpływa na wzrost Eskimosów, którzy jak wiemy są bardzo niscy.
Zatem czy to dieta chroni Eskimosów przed chorobami serca, czy też mutacje genetyczne, które dostosowują ich do diety wysoko tłuszczowej? Na to wychodzi, że duża ilość kwasów omega 3 wcale nie musi być lekarstwem na choroby serca, a już z pewnością nie dla każdego. Pokazuje to również, jak wiele jeszcze jest do odkrycia w temacie wzajemnej zależności pomiędzy genami a dietą, którym to zajmuje się między innymi nutrigenetyka i nutrigenomika. Przy wyborze źródeł tłuszczów nie ma się jednak nad czym zastanawiać. Ryby i awokado będą lepszym wyborem niż tłusty hamburger czy frytki.
Konsumując ryby i np. tran warto zwrócić uwagę, które są najmniej zanieczyszczone ARSENEM. Mnie to spotkało i pozostało odtruwanie. niestety…