Mrożenie warzyw, a utrata witamin – czy to aby na pewno zdrowe?
Aktualizacja: 26 marca, 2024
Opinie na temat mrożonych warzyw są podzielone, dlatego niektórzy twierdzą, że są dla nich idealnym źródłem witamin i podstawą wielu dań podczas zimy, inni natomiast wykluczają je z żywienia, uważając po prostu za niezdrowe.
Obecnie, dzięki różnym doniesieniom, można się bardzo szybko samemu przekonać, że taka forma przechowywania jedzenia jest bezpieczna dla naszego zdrowia. Niekiedy również okazuje się, że mrożone warzywa są równie wartościowe, jak świeże produkty.
Mrożone warzywa – czy zdrowe?
Odpowiedź na to pytanie jest krótka – TAK. Dzięki zamrożeniu warzyw mamy do nich dostęp przez cały rok. Co więcej, zamrożenie świeżych warzyw możliwie jak najszybciej po ich zebraniu powoduje, że zatrzymujemy w nich wartościowe witaminy i inne składniki odżywcze. Dobrym przykładem dla porównania są tu warzywa, które kupujemy jako niemrożone produkty w sklepie. Są one zbierane, przetrzymywane przez jakiś czas nim tafią do transportu, a jeśli już dotrą w wyznaczone miejsce, często leżą w magazynach. Przez taki okres czasu tracą swoje cenne właściwości i choć są świeże, to ich mrożone odpowiedniki okazują się lepsze. Mrożone warzywa możemy przechowywać bez większych problemów i wpływu na ich walory smakowe przez nawet 8 miesięcy.
Warto również dodać, że sięgając po mrożone warzywa, w naturalny sposób możemy dostarczyć naszemu organizmowi wielu odżywczych składników. Takie mrożonki mogą być alternatywą dla różnych suplementów diety kupowanych w aptekach. Dzięki różnorodności produktów w sklepach nie tylko możemy ułatwić sobie przygotowywanie codziennych posiłków, ale również dzięki tym faktom śmiało możemy po nie często sięgać. Naturalne formy występowania witamin i minerałów są znacznie lepiej wchłaniane od ich chemicznych, oczyszczonych odpowiedników. Jedyną słuszną z punktu widzenia żywieniowego alternatywą są suplementy pozyskiwane z naturalnych surowców, jednak są one stosunkowo drogie, przez co nie każdy może sobie na nie pozwolić, a dodatkowo musimy zaufać producentowi co do pochodzenia poszczególnych witamin, czy aby na pewno zostały pozyskane z naturalnych źródeł, które są mniej ekonomiczne.
Czy mrożone warzywa tracą witaminy?
Stosowanie diety bogatej w warzywa w ramach zbilansowanej zdrowej diety ma szereg korzystnych oddziaływań na organizm. Często możemy sami zadawać sobie pytanie, czy mrożone warzywa będą tym właściwym i dobrym źródłem witamin. Kolejnym zaskoczeniem może być FAKT, że rzeczywiste straty cennych witamin nie są tak duże, ponieważ zamrażanie jest metodą przechowalnictwa w największym stopniu zapobiegającą stratom witamin w żywności.
Straty składników odżywczych w procesie przygotowania mrożonki można oszacować na następującym poziomie: witamina C – 40 %., wit. B1 – 10- 20 %., wit. B2 – 10 %., karoten – 5-30 %. Są one stosunkowo niewielkie. Uważa się, że straty te, o ile produkty są prawidłowo zamrażane, przechowywane i transportowane, są porównywalne do strat, jakie występują w świeżych owocach i warzywach w obrocie towarowym.
Produkcja mrożonek odbywa się bezpośrednio po zbiorach, a są do tego wykorzystywane urządzenia posiadające bardzo dużą wydajność. W zależności od surowca stosuje się różne techniki mroźnicze, od mrożenia kontaktowego do tuneli fluidyzacyjnych przez zastosowanie tuneli owiewowych. Dzięki temu już w kilkanaście minut surowiec jest zamrożony, co jest niemożliwe do osiągnięcia w domowych warunkach. Często stosuje się również pakowanie w modyfikowanej atmosferze, przez co tlen zawarty w powietrzu nie reaguje z substancjami zawartymi w produktach takimi jak: witaminy czy przeciwutleniacze.
Jak najbardziej możemy w ten sposób dostarczać jedną z zalecanych pięciu porcji witamin dziennie.
Mrożone warzywa – gotowanie
Przygotowanie mrożonek do spożycia nie wymaga dużo pracy, jest bardzo łatwe
i z pewnością zaoszczędzi nasz czas. Poniżej kilka krótkich rad jak poradzić sobie z takim produktem:
- Jeśli chcemy przygotować zupę mrożonkę warzywną, wrzucamy do wrzącej wody
i gotujemy około 10-15 minut, - Inny wariant stanowi możliwość ugotowania ich na parze, pamiętając jedynie o tym, że wszelkie dodatki przyprawowe należy dorzucić 5 minut przed końcem parowania,
- Bez problemów można je także wrzucić bezpośrednio na patelnię i usmażyć doprawiając przy tym ulubionymi przyprawami.
Wspólnym mianownikiem różnych metod przygotowywania mrożonych warzyw jest to, że nie musimy ich uprzednio rozmrażać. Jest to kolejny plus stanowiący oszczędność czasu potrzebnego przy przygotowywaniu posiłku. Pamiętajmy także o tym, aby nie dopuścić do rozgotowania w trakcie przygotowywania potrawy co lekko może wpłynąć jedynie na nieapetyczny wygląd. Ogromny wybór mrożonek ze sklepowych lodówek pozwala nam na tworzenie dowolnych kombinacji smakowych i szybkie przygotowywanie ulubionych, zdrowych dań.
Istnieje wiele przekonań i poglądów sugerujących, że mrożone warzywa nie należą do najzdrowszych. Natomiast wiele dowodów wskazuję na to, że wcale tak nie jest. Reasumując informacje zgromadzone w artykule: pamiętaj, aby zimą i w okresie wczesnowiosennym dieta była urozmaicona i bogata w witaminy. Brak dostępności do sezonowych warzyw
w pełni zrekompensują mrożone warzywa, niosąc ze sobą to, co dla naszego zdrowia jest najlepsze .