Niedrożność jelit – objawy. Dieta przy niedrożności jelit
Aktualizacja: 30 grudnia, 2024
Niedrożności jelit towarzyszą bóle brzucha, nudności i wymioty. Przyczyn powstania tego stanu jest wiele, a sama niedrożność może być nawet śmiertelna. Sprawdź jakie objawy charakteryzuje niedrożność jelit i jak leczymy ten stan.
Niedrożność jelit
Niedrożność jelit (łac. ileus) jest potencjalnie zagrażającym życiu stanem, w którym dochodzi do zatrzymania pasażu treści pokarmowej. Zablokowanie może być częściowe lub całkowite, w jednym lub kilku miejscach. Problem ten może dotyczyć zarówno jelita cienkiego, jak i jelita grubego. Kiedy nastąpi zablokowanie, trawione pożywienie nie może przejść przez układ trawienny. Stan ten jest poważny i wymaga natychmiastowego leczenia, które może obejmować nawet zabieg operacyjny. Powstała niedrożność może być częściowa i ustępować bez operacji. Całkowite zablokowanie prawdopodobnie wymaga zabiegu chirurgicznego.
Na podstawie podziału wyróżniamy niedrożność mechaniczną, mogącą wynikać ze zrostów, wgłębień jelita, guzów na obszarze jelita, kamicy żółciowej (rzadko), połknięcia przedmiotów – zwłaszcza u dzieci, przepukliny lub nieswoistych chorób zapalnych jelit, takich jak choroba Crohna.
Niemechaniczne niedrożności mogą wystąpić, gdy mięśnie lub nerwy w jelicie cienkim lub grubym nie funkcjonują prawidłowo. Jest to proces nazywany porażenną niedrożnością jelit. Jako główne przyczyny wyróżnić możemy tutaj zapalenie otrzewnej, ostre zapalenie trzustki, kolkę nerkową, zaburzenia metaboliczne czy też stosowane leki.
Niedrożność jelit u dzieci
Niedrożność jelit u niemowląt zwykle wynika z infekcji, chorób narządów i zmniejszonego przepływu krwi do jelit. Niektóre dzieci doświadczają tego stanu po wystąpieniu zakażenia przewodu pokarmowego. Wgłobienie jelita jest najczęstsze u dzieci w wieku 2 lat i młodszych. Dzieje się tak, gdy jedna część ich jelita zapada się lub wsuwa w inną część. W rezultacie jelito zostaje zablokowane.
W przypadku rozpoznania objawów niedrożności u dziecka, niezwłocznie należy udać się do specjalisty! To co możemy zaobserwować to wzdęty, twardy brzuch, wymioty, zatrzymanie oddawania stolca, czy też brak chęci do spożywania pokarmów.
Niedrożność jelit – objawy
Niedrożność jelit może powodować dyskomfort w obrębie brzucha. Objawy związane z niedrożnością jelit obejmują:
- skurcze brzucha,
- utrata apetytu,
- uczucie pełni,
- zaparcia,
- nudności,
- wymioty, zwłaszcza wymioty przypominające stolec.
Objawy żołądkowo-jelitowe są najczęstszymi objawami niedrożności jelit. Żołądek i jelita zaczynają wypełniać się gazem. To powoduje, że brzuch staje się wzdęty. Jeśli większość z tych objawów ma miejsce po zabiegu operacyjnym, ważne jest, aby natychmiast uzyskać pomoc lekarską.
Niedrożność jelit – dieta
Dieta u osób z niedrożnością jelit uzależniona jest przede wszystkim od głównej przyczyny. Pamiętaj jednak, że jeżeli zaobserwujesz u siebie objawy niedrożności, niezwłocznie udaj się do lekarza.
Czasami choroba taka, jak choroba Leśniowskiego-Crohna czy zapalenie uchyłków, prowadzi do częściowej niedrożności jelita. W tym przypadku, można zalecić dietę o niskiej zawartości błonnika. Może to pomóc zmniejszyć masywny stolec, dzięki czemu pasaż treści jelitowej będzie ułatwiony.
Pełna niedrożność to stan zagrażający życiu. Leczenie zależy od ogólnego stanu zdrowia. Na przykład niektórzy chorzy nie radzą sobie z rozległym zabiegiem chirurgicznym jamy brzusznej. Dotyczy to osób w podeszłym wieku i osób z rakiem okrężnicy. W takim przypadku lekarz może użyć metalowego stentu, aby otworzyć światło jelita, tym samym umożliwiając pasaż treści pokarmowych.
Niedrożność jelit jest poważnym, zagrażającym zdrowiu stanem. Jeśli zaobserwujesz u siebie objawy niedrożności jelit, konieczna jest natychmiastowa pomoc lekarska.
Literatura:
- Gawęcki J. Żywienie człowieka zdrowego i chorego. Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2012.
- Peckenpaugh N. Podstawy żywienia i dietoterapia, Elsevier Urban & Partner, Wrocław 2011.
- Payne A. Barker H. Dietetyka i żywienie kliniczne. Elsevier Urban & Partner, Wrocław 2010.
- Thor P. Podstawy patofizjologii człowieka, Uniwersyteckie Wydawnictwo Medyczne VESALIUS, Kraków 2009.
- Szajewska H, Horvath A. Żywienie I Leczenie Żywieniowe Dzieci I Młodzieży. Medycyna Praktyczna; 2017.