Niebezpieczeństwo zbyt częstego wykonywania usg u kobiet w ciąży
Aktualizacja: 30 kwietnia, 2024
USG to metoda ultrasonograficzna służąca do obrazowego badania tkanek za pomocą ultradźwięków. Wykonuje się je między innymi w gabinetach ginekologicznych w celu badania rozwijającego się płodu. Do bardziej szczegółowego badania aktywności oraz diagnozowania płodu stosuje się usg typu Doppler, którego fale przepływają szybciej i powodują szybsze nagrzewanie ciała niż klasyczne usg.
Zagrożenia usg
Wykonywanie usg prowadzi do przegrzewania skanowanych tkanek w różnym stopniu w zależności od ekspozycji oraz od tego, jak często przesuwana jest głowica. Jeśli badanie wykonywane jest prawidłowo, temperatura płodu wzrasta o 1–1,5 stopnia i jest to bezpieczna granica. W przypadku zbyt częstego wykonywania tego rodzaju badania lub gdy trwa ono zbyt długo, temperatura może wzrosnąć nawet pięć razy bardziej i wtedy może negatywnie wpływać na rozwój dziecka.
W przypadku usg typu Doppler temperatura w momencie badania wzrasta nawet o 10 stopni i jest to bardzo niebezpieczne. Najbardziej wrażliwy na przegrzanie jest mózg rozwijającego się płodu.
Dodatkowo usg powoduje powstawanie w tkankach fali akustycznych czyli drgań, które mechanicznie wpływają na błony komórkowe. Szczególnie wrażliwy na ten czynnik jest układ nerwowy płodu. Drgania emitowane w trakcie badania zmniejszają przepuszczalność błon komórkowych, co wpływa na nieprawidłowe przesyłanie bodźców układu nerwowego. W momencie, gdy badanie jest wykonywane nieodpowiednio, staje się ono bardzo niebezpieczne dla rozwijającego się płodu.
Badania pokazują, że zbyt częste wykonywanie usg może powodować przyspieszenie porodu, poronienia, niską masę urodzeniową, słabszą kondycję dziecka w trakcie porodu oraz zaburzenia rozwoju mowy. Usg typu Doppler zwiększa dwukrotnie ryzyko śmierci okołoporodowej oraz opóźnia rozwój i wzrost wewnątrzmaciczny.
W Szwecji badanie ultrasonograficzne wykonywane jest zaledwie jeden raz pomiędzy 18 a 20 tygodniem ciąży, natomiast badanie ginekologiczne w ogóle nie ma miejsca. Zaledwie 5% porodów kończy się w tym kraju przedwcześnie, a śmiertelność noworodków wynosi tu 1,5 na 1000 urodzeń i jest drugą najniższą wartością w Europie, zaraz po Islandii.
Ciąża to naturalny stan organizmu, dlatego nie warto narażać zdrowia dziecka i wykonywać badanie ultrasonograficzne przy każdej wizycie u ginekologa. Zbyt częste jego stosowanie stwarza niebezpieczeństwo przegrzania płodu, co może skutkować nieodpowiednim jego rozwojem, a zwłaszcza układu nerwowego oraz samego mózgu.
Super!!! W Szwecji badanie ultrasonograficzne wykonywane jest zaledwie jeden raz pomiędzy 18 a 20 tygodniem ciąży, natomiast badanie ginekologiczne w ogóle nie ma miejsca. Zaledwie 5% porodów kończy się w tym kraju przedwcześnie, a śmiertelność noworodków wynosi tu 1,5 na 1000 urodzeń i jest drugą najniższą wartością w Europie, zaraz po Islandii.
Najlepiej zatem nie badać, nie chodzić. W razie czego aborcja jak w Szwecji
Ja miałam w 9 tygodniu ciąży w ciągu 1 tygodnia badanie USG dopochwowe 4 razy, bo byłam na obserwacji w szpitalu z powodu plamień. W tym jedno bardzo długie i dokładne badanie. Dziecko urodziło się całkowicie zdrowe i prawidłowo się rozwija. Gdyby to, co jest w artykule było prawdą, połowa ciąż kończyłaby się komplikacjami, a tak nie jest.
Proszę o podanie źródeł. Bardzo chętnie zapoznam się z badaniami, na które się Państwo powołują.
Brawo za odwagę! Nikt nie pyta matek które urodziły kalekie dzieci (porażenia mózgowe)słynne ADHD w naszych czasach alergie i inne neurologiczne dolegliwości ile razy robiły USG bo o tym się głośno nie mówi.A wiele kobiet powie że co miesiąc chodziły do lekarza(i to często prywatnie)dbały o siebie i takie nieszczęście je spotkało.!!!Miałam w ciąży 6razy robione USG moja córka jest nadpobudliwa i ma opóźniony aparat mowy… Sama doszlam do przyczyn powiedziałam logopedzie o tym USG i ona zapytała się aż tyle???nikt głośno o tym nie mówi bo to kasa jest!!!wstyd żeby aż tak oglupiac ludzi.Wierzylam że dzięki temu USG m wgląd do mojego dziecka.a tak naprawdę narazilam je na to co dzieje się teraz
Wszystko ma swoje wady i zalety i wszystko należy stosować z umiarem. USG może pomóc wykryć wczesne stadia choroby, których leczenie można rozpocząć jeszcze w okresie płodowym. Jednak nadmiar również ma poważne konsekwencje zdrowotne. Jeśli dziecko rozwija się prawidłowo, nie warto przesadzać z częstością badań USG.