Najskuteczniejsze tabletki na odchudzanie – czy działają?
Aktualizacja: 30 grudnia, 2024
Myślę, że każdy może potwierdzić, że odchudzanie to skomplikowany proces, który wymaga zdeterminowania oraz dużej motywacji i samodyscypliny. Redukcja masy ciała to niejednokrotnie długa do pokonania droga i dla wielu z nas trudny okres pełen wyrzeczeń, stresu i wątpliwości dotyczących wyboru spożywanych produktów. Nic więc dziwnego, że tak wiele osób wspomaga się farmaceutycznymi preparatami, których producenci prześcigają się z nowymi odkryciami i rozwiązaniami. Jednak czy istnieje „tabletka cud”, która spali tkankę tłuszczową, ograniczy wchłanianie składników odżywczych, obniży apatyt i przyspieszy przemianę materii?
Tabletki na odchudzanie – skład
Można zaryzykować stwierdzenie: ile producentów tyle tabletek na odchudzanie. Producenci prześcigają się w tworzeniu coraz to nowych preparatów, których składnikami bazowymi są najczęściej ekstrakty i wyciągi z wybranych roślin i owoców. Komponentami najpopularniejszych tabletek na odchudzanie są między innymi:
- ekstrakt z afrykańskiego mango;
- ostre przyprawy: papryczki chili, pieprz cayene, cynamon;
- ekstrakt z zielonej kawy lub herbaty ;
- l-karnityna;
- wyciągi z tzw. „superfoods” np. jagody acai, guarany, tauryny, Garcinii Cambogii;
- chrom;
- kwas HCA – czyli kwas hydroksycytrynowy;
- błonnik roślinny np. z ananasa.
Powyższe składniki są tylko nielicznymi przykładami surowców wykorzystywanych do produkcji tabletek wspomagających proces odchudzania.
Należy zwrócić uwagę, że w internecie łatwo natknąć się na fałszywych sprzedawców, którzy oferują tabletki lub inne preparaty zawierające narkotyki, jaja pasożytów (tasiemiec) lub inne szkodliwe dla zdrowia substancje sprowadzane głównie z Chin i krajów sąsiadujących, których należy się wystrzegać.
Tabletki na odchudzanie – działanie
Tabletki produkowane są na bazie ekstraktów, wyciągów oraz składników przeważnie roślinnego pochodzenia, które posiadają rozmaite właściwości:
- ograniczają wchłanianie pewnych składników odżywczych takich jak tłuszcz czy węglowodany, stymulując ich wydalanie z organizmu;
- mają przyspieszać spalanie tkanki tłuszczowej zgromadzonej w organizmie;
- mają za zadanie hamować apetyt na słodkie przekąski;
- wspomagają pracę narządów np. wątroby czy trzustki;
- błonnikowe tabletki, mają zwiększać poczucie sytości po spożytym posiłku;
- mają działanie alkalizujące i odtruwające organizm;
- mają za zadanie regulować gospodarkę wodną organizmu np. poprzez ograniczanie zatrzymania wody w organizmie.
Między sobą preparaty różnią się składem recepturowym, a tym samym właściwościami, ale łączy je fundamentalna idea wspomagania odchudzania.
Najskuteczniejsze tabletki na odchudzanie – czy warto?
Internetowe strony naszpikowane są rankingami najlepszych tabletek oraz pozytywnymi opiniami od osób, które rzekomo skorzystały z właściwości ukrytych w małej kapsułce i utraciły w niewiarygodnie szybkim okresie dziesiątki kilogramów. Uważam, że pozytywne opinie należy przesiać przez grube sito. Skuteczność tabletek warto poprzeć rzetelnymi badaniami naukowymi. Tylko w takiej sytuacji mamy pewność, co do skuteczności wybranego preparatu. Niestety badań naukowych potwierdzających skuteczność stosowania tabletek odchudzających jest niewiele. To budzi wątpliwość, co do zakupu drogiego opakowania kapsułek, które może nie przynieść pożądanego efektu. Warto również zdać sobie sprawę, że proces odchudzania nie ma na celu wyłącznie utraty tłuszczowej masy ciała, ale i naukę właściwych wyborów żywieniowych, którymi będziemy kierować się w przyszłości. Żywienie podczas stosowania diety redukcyjnej jest jedynie połową sukcesu. Można zaryzykować stwierdzeniem, że schudnąć jest łatwo, natomiast trudniej efekty diety utrzymać na dłużej, a nawet na całe życie. Stosując radykalne diety bazujące na eliminacji wielu pokarmów, a nawet głodówki, stosunkowo łatwo stracić kilka kilogramów w krótkim czasie. Niestety nieracjonalne diety prowadzące do szybkiej redukcji masy ciała, sprawiają, że po zakończeniu miesięcznego reżimu żywieniowego, wracamy do poprzednich nawyków żywieniowych, a kilogramy wracają w postaci tzw. „efektu jojo”.
Drugim argumentem przeciwko stosowaniu tabletek jest fakt, że same tabletki nie spowodują utraty masy ciała. Na opakowaniach suplementów możemy znaleźć dopiski, że ich efekty możemy zaobserwować w połączeniu ze stosowaniem zdrowego stylu życia oraz wdrożeniem aktywności fizycznej. Nasuwa się pytanie czy więc utrata masy ciała jest efektem stosowania tabletek czy zmiany stylu życia, bez którego preparat nie zadziała? Warto również zwrócić uwagę na aspekt biodostępności składników dostarczanych wraz z preparatami. Jak wcześniej wspominałam większość tabletek na odchudzanie wyprodukowanych jest z ekstraktów i esencji roślinnych. Plusem oczywiście jest naturalne pochodzenie, jednak droga jaką przebył owoc mango afrykańskiego czy też zielonej herbaty od surowca do tabletki jest bardzo długi. Produkty dostarczane w postaci naturalnej są lepiej przyswajane przez organizm niż te w formie kapsułek. Chciałam również zwrócić uwagę na ciekawy aspekt dotyczący L-karnityny, która jest obecnie często stosowanym suplementem na odchudzanie. Czy jest jednak skuteczna? Damian Parol z fundacji “Wiemy co jemy”, po analizie licznych badań naukowych stwierdził, że l-karnityna rzeczywiście może być skuteczna wyłącznie, gdy spożyjemy ją z wysoko węglowodanowym posiłkiem lub w połączeniu z insuliną. Wydaje się być to nielogicznym posunięciem, gdyż nadmiar dostarczonych węglowodanów zostaje odłożony w formie glikogenu w wątrobie oraz mięśniach, a w następnej kolejności w postaci tkanki tłuszczowej. Insulina z kolei odpowiada za transport glukozy do komórki i gromadzenie energii. Tak więc spożycie wraz z nią l-karnityny, która z kolei odpowiada za uwolnienie energii z komórki, wydaje się nielogiczne.
Decydując się na tabletki, niestety nie uczymy się zdrowych nawyków żywieniowych. Zamiast wydać sporą sumę na kapsułki, myślę, że lepszym pomysłem będzie książka z przepisami na zdrowe potrawy lub zakup lepszej jakości żywności. Popijając wodą magiczną kapsułkę, przypinamy jej nadzwyczajną moc, która bez naszej ingerencji sprawi, że kilogramy tkanki tłuszczowej znikną tak łatwo jak się pojawiły. Przy większości preparatów nie ma potwierdzonych skutków zastosowanej terapii, gdyż większość oferowanych tabletek to suplementy diety. Nie odradzam stosowania preparatów leczniczych określanych „lekami”, które są przebadane i przepisane przez wykfalifikowanego lekarza. W innym wypadku, nie widzę potrzeby uzależniania się od tabletek.
Literatura:
“Czy jest jeszcze nadzieja w L-karnitynie?” Damian Parol; fundacja “Wiemy co jemy”