Najlepsze dodatki do smoothie owocowych i warzywnych
Aktualizacja: 20 maja, 2024
Według najnowszych zaleceń Instytutu Żywności i Żywienia, owoce i warzywa powinny stanowić podstawę naszej diety. Chcąc urozmaicić codzienny jadłospis spróbuj przygotować pożywne Smoothie, będące doskonałą alternatywą dla zwykłych soków.
Po raz pierwszy ze słowem smoothie mogliśmy spotkać się już w roku 1961, gdy zostało ono zawarte w przepisach książki pt. Blender Cookbook autorstwa Ann Seranne i Eileen Gaden. Zmiksowane owoce i warzywa, wraz z kostkami lodu po raz pierwszy zaczęli spożywać mieszkańcy Kalifornii, gdzie w upalne dni, taka forma napoju stanowiła doskonały sposób na ochłodę. Obecnie smoothies możemy spożywać w najróżniejszych formach, modyfikując napój poprzez dowolny dobór składników.
Smoothie
Smoothie stanowi cieszący się coraz większa popularnością napój powstający ze zmiksowanych owoców i warzyw. Przepisów na pożywne Smoothie jest nieskończenie wiele. Taki posiłek stanowi doskonałe rozwiązanie dla osób nieprzepadających za smakiem warzyw, których spożycie jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Odpowiednio dobrane dodatki i przyprawy skutecznie zamaskują smak nielubianego warzywa, jednocześnie dając możliwość cieszenia się jego smakiem i walorami odżywczymi.
Pierwotna wersja smoothie była przygotowywana z dodatkiem kostek lodu dla uzyskania przyjemnie chłodnego smaku. Obecnie napoje możemy przygotowywać wedle uznania, zarówno na ciepło, jak i zimno.
Dodatki do smoothie
Głównym składnikiem naszego Smoothie są owoce i warzywa. Dużą popularnością cieszą się napoje wykonane na bazie samych owoców, które stanowią ogromną dawkę cukrów prostych, niezalecanych w dużych ilościach. Dobierając produkty do Smoothie, oprócz owoców wybierajmy też warzywa, źródła białka i tłuszczów, które w całości stworzą zdrowy, zbilansowany posiłek.
Podstawa smoothie – bazę najczęściej stanowi woda, ale możemy też wybrać napary ziołowe (rumianek, mięta, pokrzywa), doskonale nawadniającą wodę kokosową lub nabiał w postaci mleka, kefiru czy też maślanki. Takie połączenie urozmaici smak napoju, a w przypadku dodatku nabiału będzie stanowiło źródło białka.
Owoce nadają słodyczy i orzeźwiającego smaku, jednak należy pamiętać, że nie powinny stanowić jedynego składnika naszego napoju. Wybierajmy te dojrzałe i miksujmy wraz ze skórką, która niesie z sobą najwięcej substancji odżywczych.
Warzywa – o nich często zapominamy, a to właśnie ich spożycie niesie za sobą najwięcej korzyści zdrowotnych. Wraz z owocami doskonale komponują się takie warzywa jak:
- burak,
- seler naciowy,
- kalafior,
- szpinak,
- sałata,
- jarmuż,
- marchew.
Źródła tłuszczów stanowią bardzo ważny element smoothie, lecz często jest pomijany. Dodatek tłuszczu korzystnie wpływa na zwiększenie przyswajalności witamin rozpuszczalnych w tłuszczach takich jak A, D, E, K. Jako dodatek tłuszczowy możemy wykorzystać:
- orzechy lub masło orzechowe,
- siemię lniane,
- nasiona chia,
- awokado,
- olej kokosowy, lniany.
Jeżeli lubisz wyraziste smaki, do swojego smoothie możesz dodać odrobinę przypraw. W przypadku napojów owocowych możemy wybrać cynamon lub wanilię, które doskonale komponują się z bananem, jabłkiem a także napojami powstającymi na bazie nabiału. Chcąc uzyskać smoothie o ciekawym, orzeźwiającym smaku możemy sięgnąć po imbir lub miętę. Przy napojach warzywnych do wyboru mamy chilli, czosnek, bazylię, pieprz, sól.
Chcąc uzyskać słodszy smak napoju możemy użyć naturalnych słodzików takich jak stewia i ksylitol. Słodyczy dodadzą także daktyle, miód czy syrop ryżowy.
Innymi, często stosowanymi dodatkami do smoothie są soki z cytryny lub limonki, kakao, odżywki białkowe, proszek probiotyczny, spirulina, jagody goji czy wiórki kokosowe. Możliwości jest nieskończenie wiele, dzięki czemu możemy tworzyć nowe, niepowtarzalne smaki.
Smoothie – przepisy
Ogromnym plusem smoothie jest łatwość przygotowania oraz dowolność w wyborze składników. Jedynym wymogiem jest posiadanie blendera, a to co do niego wrzucimy to już kwestia naszego smaku i wyobraźni. Jeżeli jednak nie masz pomysłu na własne smoothie, poniżej znajdziesz kilka ciekawych przepisów. Sposób przygotowania polega na dokładnym zmiksowaniu składników. Możemy korzystać z owoców świeżych lub mrożonych, które przyjemne schłodzą nasz napój.
Smoothie z burakiem
- 1 jabłko
- 1/2 surowego buraka
- 1/2 marchewki
- 2 łodygi selera naciowego
- sok z połowy cytryny
- 2 daktyle
- ok. 200 ml wody
Smoothie odżywcze
- 1 pomarańcza
- 1/2 jabłka
- szklanka świeżego szpinaku
- 1/2 szklanki wody
- sok z połowy cytryny
Smoothie śniadaniowe
- 1 pomarańcza
- 1 banan
- ½ porcji odżywki białkowej (najlepszym wyborem będzie taka o smaku neutralnym lub waniliowa)
- łyżeczka siemienia lnianego
- ½ szklanki letniej wody
- 3 łyżki płatków owsianych
Borówkowe smoothie
- 150 g borówek amerykańskich
- 125 ml mleka roślinnego, np. migdałowego
- 1 łyżka miodu
Zielone smoothie z jarmużem
- 1 gruszka
- 1 kiwi
- 1 łyżka soku z limonki
- 100 ml wody
- garść jarmużu
Smoothie warzywne
- 3 duże pomidory malinowe
- 2 łodygi selera naciowego
- szczypta soli morskiej
- szczypta pieprzu i chili (opcjonalnie)
Smoothie czekoladowe
- 250 g mleka krowiego lub roślinnego
- 4 suszone daktyle
- 1 dojrzały banan
- 1 łyżeczka surowego kakao
- 1 łyżeczka masła orzechowego
Jak widać, nasze smoothie nie musi być nudne. Dobrze przygotowany napój stanowi pyszny posiłek i może zagościć w naszej diecie na stałe.
Literatura:
- Crocker Pat, Wielka księga smoothies, 400 przepisów na zdrowe koktajle, Laurum 2016.
- Sally Obermeden, Maha Koraiem, Super zielone smoothies, soki i koktajle dla zdoriwa i urody, Vivante, Białystok 2016.