Mleko owsiane – właściwości. Jak zrobić mleko owsiane?
Aktualizacja: 8 kwietnia, 2024
Mleko owsiane to produkt bardzo popularny od jakiegoś czasu. W sklepach kosztuje fortunę, biorąc pod uwagę ceny zwykłego mleka. Z tego właśnie powodu przysparza problemów ekonomicznych pewnym grupom ludności, m.in. weganom. Nie każdy wie, że napój ten z łatwością i niskim kosztem można przygotować samodzielnie w domu. Sposób ten wraz z garścią ciekawostek znajdziecie w artykule, zapraszam do lektury!
Mleko owsiane
Wykonywane jest z powszechnie spożywanego i używanego owsa zarówno ziarna, jak i płatków. Charakteryzuje się delikatnym smakiem i kremową konsystencją. Może być stosowane jako zamiennik mleka, szczególnie dla osób cierpiących na nietolerancję laktozy czy stosujących dietę wegańską, wykluczającą spożycie produktów pochodzenia zwierzęcego. Jest powszechnie dostępne, można je zdobyć w każdym sklepie, niestety jego cena jest szokująca, za litr takiego napoju trzeba zapłacić co najmniej 6 zł, a ceny często są znacznie wyższe. Niewiele osób wie, że można napój taki przygotować w bardzo łatwy sposób w domu, po prostu namaczając płatki owsiane wodą.
Właściwości mleka owsianego
Mleko owsiane charakteryzuje się obecnością w swoim składzie dużej ilości białka, szczególnie pełnowartościowego, które zwykle jest pochodzenia zwierzęcego, jak również tłuszczów, a także witamin, m.in. z grupy B (B1, B2, B3, B6) oraz witaminy E i składników mineralnych, w tym żelaza, potasu, wapnia, miedzi, fosforu, cynku i magnezu. Wśród bogactwa składników żywieniowych trudno nie wymienić błonnika, który wpływa na prawidłowe funkcjonowanie przewodu pokarmowego, a także polepszenie flory jelitowej. Dodatkowo surowiec ten jest czynnikiem protekcyjnym w chorobach układu krążenia. Przypuszcza się, że ma także działanie lekko uspokajające, dlatego znajduje zastosowanie w stanach niepokoju, lęku oraz bezsenności. Obecność witaminy B, sprawia, że napój ten doskonale wpływa na działanie układu nerwowego. Co ciekawe selen, odpowiada za aktywność przeciwutleniającą, która jednocześnie chroni przed nowotworami, schorzeniami wieńcowymi, jak i przedwczesnym starzeniem się.
Jak zrobić mleko owsiane?
Przygotowanie mleka owsianego w warunkach domowych jest dziecinnie proste i nie wymaga dużego zaangażowania czasowego. Poniżej podaję kilka przykładów na wykonanie tego napoju.
Składniki:
- 200 g płatków owsianych
- 1500 ml gorącej wody
Przygotowanie: płatki wsyp do blendera i rozdrobnij. Przesyp do słoja lub miski i zalej 1500 ml gorącej wody. Odstaw całość na ok. 30 minut. Po tym czasie zamieszaj energicznie zawartość słoja i przelej przez gęste sito. Pozostałą na sitku papkę odciśnij drewnianym wałkiem. Gotowe mleko przelej do butelek. W lodówce można je trzymać ok. 3 dni.
Składniki:
- 1 litr wody
- 50 g płatków owsianych lub namoczonych ziaren owsa
- 50 g mielonych orzechów laskowych
Przygotowanie: płatki wsyp do blendera i rozdrobnij lub zmiksuj blenderem namoczone ziarno owsa. Przesyp do słoja lub miski, łącznie z mielonymi orzechami i zalej gorącą wodą. Odstaw całość na ok. 30 minut. Po tym czasie zamieszaj energicznie zawartość słoja i przelej przez gęste sito. Pozostałą na sitku papkę odciśnij drewnianym wałkiem. Gotowe mleko przelej do butelek . W lodówce można je trzymać ok. 3 dni.
Podsumowując kuchnia roślinna zwykle jest niedoborowa w niektóre składniki, m.in. białka. Mleko owsiane daje możliwości dostarczenia organizmowi białek egzogennych, czyli tych niezbędnych, których organizm człowieka nie jest w stanie samoistnie wytworzyć. Oprócz tego jest bogactwem witamin i składników mineralnych, a także związków biologicznie aktywnych i błonnika, dzięki temu ma szerokie działanie zdrowotne i można je ze spokojem zaliczyć do żywności prozdrowotnej, nadającej się także dla osób o specyficznych potrzebach żywieniowych, np. cierpiących na nietolerancję glutenu czy też tych, będących na diecie wegańskiej.
Mleko jest bardzo smaczne, można dodać czia, karob i mamy, cukier kokosowy i mamy pyszne piżywne kakao.