Mleczna czekolada – składniki, właściwości i wpływ na dietę
Aktualizacja: 28 marca, 2024
Na rynku spożywczym istnieje szeroki wybór czekolad. Niestety na półkach sklepowych znajdujemy także produkty czekoladopodobne, które smakiem i właściwościami nie dorównują tej prawdziwej.
Mleczna czekolada
Czekolada jest produktem, który wytwarzany jest z miazgi kakaowej, tłuszczu kakaowego oraz substancji słodzących. W zależności od rodzaju czekolady w jej skład wchodzić mogą dodatkowe składniki.
Obok kakao w czekoladzie mlecznej głównym składnikiem jest mleko czy też proszek mleczny, natomiast zawartość kakao zwykle nie przekracza 50%. Czekolada mleczna jest jedną z najpopularniejszych i lubianych przez większość osób formą słodyczy. Nadaje się do spożycia jako przekąska oraz stosowana jest jako baza lub dekoracja w cukiernictwie i nie tylko.
Czekolada mleczna powinna zawierać nie mniej niż 25% suchej masy kakaowej, 14% masy mlecznej oraz 2,5% odtłuszczonej suchej masy kakaowej. Tłuszcz ogółem stanowi około 25% w tym 3,5% to tłuszcz mleczny.
Mleczna czekolada – składniki
Czekolada mleczna jest produktem wysokokalorycznym, zawierającym duże ilości tłuszczu i węglowodanów. 100 g produktu to około 540 kcal. W podstawowym składzie mlecznej czekolady znajduje się: cukier, miazga kakaowa, tłuszcz kakaowy oraz spora ilość mleka. Ponadto w czekoladzie znajdujemy substancje wzmacniające smak oraz wszelakiego rodzaju dodatki.
Im więcej kakao w czekoladzie tym jest ona zdrowsza i według wielu koneserów, smaczniejsza. Ponadto czekolada zawiera wiele pożytecznych, biologicznie aktywnych składników, które korzystnie wpływają na zdrowie człowieka. Flawonoidy, substancje mineralne oraz witaminy w połączeniu ze smakiem, jaki oferuje czekolada, wpływają nie tylko na dobre samopoczucie, ale także wzbogacają nasz organizm o cenne składniki.
Ważną rolę w systemie obronnym przeciwko wolnym rodnikom odgrywają flawonoidy o bardzo dużym potencjale antyulteniającym. Natomiast głównymi witaminami i minerałami czekolady są: B1, B2, B5, B6, B12 oraz kwas foliowy, a także żelazo, wapń, magnez, fosfor i potas.
Mleczna czekolada – właściwości
Czekolada dzięki zawartości przeciwutleniaczy korzystnie wpływa na kondycję całego organizmu, a w szczególności pracę serca, hamuje także proces utleniania lipoprotein oraz zapobiega agregacji płytek krwi. Zmniejszaja ryzyko zachorowania na wiele chorób.
Czekolada jest produktem bogatym w kofeinę i teobrominę, które pobudzająco działają na układ nerwowy, poprawiają i wzmacniają koncentrację oraz usuwają efekty zmęczenia. Czekolada przez zawartość kakao jest jednym z produktów, które wspomagają prawidłową pracę mózgu. Spożywana w okresach stresu i wzmożonego wysiłku, szczególnie psychicznego, niweluje niekorzystne skutki stresu, a zawartość magnezu i potasu dobrze oddziałuje na kurczliwość mięśni.
Ponadto czekolada mleczna zawiera aminy biogenne – tyraminę i fenyloetyloaminę, które uczestniczą w prawidłowym przekaźnictwie synaps nerwowych.
Czekolada stanowi proste i łatwo dostępne źródło energii o wysokim indeksie glikemicznym.
Mleczna czekolada na diecie
Niestety złą informacją dla wszystkich miłośników czekolady mlecznej jest fakt, że jest produktem wysokokalorycznym, zatem na diecie nie sprawdza się zbyt dobrze (540 kcal/100 g). Czekolada posiada wiele właściwości i korzystnie oddziałuje na ustrój człowieka, jednak zbyt duża jej ilość, pomimo tak wielu pozytywnych dla ciała składników, będzie powodować wzrost tkanki tłuszczowej i dodatkowe kilogramy na wadze.
Przy wyborze czekolady należy kierować się zawartością kakao i wybierać tę, z największą ilością brązowego proszku. Czekolada mleczna jest produktem o wysokiej wartości kalorycznej, jednak posiada także wiele cennych substancji odżywczych. Zatem od czasu do czasu można pozwolić sobie na kawałek czekoladowej przyjemności, jednak trzeba pamiętać o umiarze i zdrowym rozsądku.