Melisa w ciąży i dla dzieci – dawkowanie. Syrop z melisy
Melisa charakteryzuje się przyjemnym zapachem i lekko cytrynowo-korzennym smakiem. Powszechnienie znana jest ze swoich uspokajających właściwości oraz intensywnego smaku i aromatu. Coraz częściej uprawiana jest w przydomowych ogródkach, ponieważ jej walory i właściwości doceniają osoby w każdym wieku.
Melisa
Melisa naturalnie występuje w rejonie Morza Śródziemnego oraz Azji Mniejszej. Coraz częściej jednak uprawiana jest w Polsce w przydomowych ogródkach oraz na balkonach. Melisę zbiera się na początku czerwca lub sierpnia najlepiej w suche, ciepłe i słoneczne dni, ponieważ wtedy jej pędy zawierają najwięcej olejków eterycznych. Miejscem występowania składników czynnych są liście. Za aromatyczny, cytrynowy zapach odpowiedzialne są znajdujące się w roślinie olejki eteryczne tj. cytral i cytronelal. Ponadto w skład rośliny wchodzą również kwasy organiczne, gorczyce, żywice, śluzy, cukry, witamina C i mikroelementy. Niewątpliwie melisa znana jest z licznych zastosowań i stosuje się ją jako środek pomocniczy w różnych dolegliwościach zdrowotnych. Przede wszystkim roślina cechuje się uspokajającymi właściwościami, ponieważ obniża próg wrażliwości ośrodkowego układu nerwowego. Stosowana jest przez osoby nadpobudliwe, depresyjne, nerwowe oraz mające problemy z bezsennością. Co więcej wspomaga trawienie, reguluje pracę przewodu pokarmowego, niweluje wzdęcia oraz nadmierne gazy. Wpływa na rozkurczanie mięśni gładkich jelit, reguluje metabolizm. Zalecana jest również osobom mającym problem z obrzękami oraz zatrzymywaniem się wody metabolicznej w organizmie. Należy również wspomnieć, że melisa zalecana jest jako środek pomocniczy przy uśmierzaniu bólów menstruacyjnych szczególnie wśród młodych kobiet. Wspomaga ona również regulację cyklu miesiączkowego. Szklanka melisy pomocna jest również po spożyciu ciężkostrawnych i tłustych dań, ponieważ reguluje ona wydzielanie żołądkowe i wspomaga trawienie. Melisa aplikowana zewnętrznie znana jest z antybakteryjnych, antywirusowych, przeciwbólowych właściwości. Stosuje się ją w postaci okładów na lekkie rany po ukąszeniach owadów, po urazach lub czy w trakcie bóli reumatycznych. Napary z melisy przeciwdziałają również niedokrwistości [1].
Melisa w ciąży
Melisa zalecana jest szczególnie kobietom w ciąży. Roślina ma działanie przeciwwymiotne oraz uspokajające. Jej regularne picie zmniejsza częstotliwość występowania porannych mdłości oraz łagodzi ich przebieg. Szczególnie zaleca się picie naparów z melisy w pierwszych miesiącach ciąży, kiedy to dolegliwości są największe. Roślina również wspomaga laktację u matek karmiących. Dodatkowo doskonale relaksuje, uspokaja, wycisza zmniejszając ryzyko występowania bezsenności lub zmęczenia. Przede wszystkim należy podkreślić, że picie melisy jest całkowicie bezpieczne w ciąży i nie daje żadnych efektów niepożądanych [1].
Melisa dla dzieci
Melisa jest bezpieczna także dla dzieci. Wykorzystywana jest w preparatach uspokajających oraz wspomagających pracę przewodu pokarmowego przeznaczonych dla dzieci. Łagodzi dolegliwości związane z występowaniem kolki u niemowlaków. Ziołowych herbatek nie należy wprowadzać do diety dziecka wcześniej niż przed 4. miesiącem życia, ponieważ mogą być one przyczyną rozwoju alergii.
Jak przygotować herbatkę dla dziecka? Należy zalać 2 łyżeczki melisy wrzątkiem i odstawić na 15 minut. Tak przygotowany napar wyciszy, uspokoi dziecko, które ma problemy z zasypianiem [2].
Melisa – dawkowanie
Zaleca się, aby kobiety w ciąży lub kobiety karmiące piły 2–3 razy dziennie napar ze sproszkowanej melisy w celu przeciwdziałania wymiotom lub zwiększenia ilości pokarmu w piersiach. Napar dla kobiet w ciąży lub karmiących przygotowuje się w termosie poprzez zalanie 1 łyżki melisy szklanką wrzącej wody. Napar należy spożyć dopiero po godzinie. Podobne proporcje stosuje się w przygotowywaniu napojów wykorzystywanych w celu wyciszenia, zapobiegania bezsenności czy nerwowości. Zaleca się wtedy wypijać 2–3 szklanki dziennie przygotowanego naparu.
Szerokie zastosowanie znalazło również wino melisowe. Powstaje ono poprzez zalanie 50 g świeżych liści melisy butelką wytrawnego białego wina. Tak powstała substancja odstawiana jest na około 3 doby, następnie przecedzana i zalecana do spożycia 3 razy dziennie w ilości 2–3 łyżek w celu poprawy trawienia lub wyciszenia [1].
Znana jest również nalewka przygotowywana z 200 g suszu melisy, które zalewane są 1l 30% brandy. Tak powstałą miksturę odstawia się na 10 dni, następnie odcedza. Zaleca się, aby spożywać 10–20 kropli dziennie w celu poprawy trawienia [3].
Kolejny zastosowaniem melisy są okłady, które przyśpieszają gojenie się ran, mają działanie antybakteryjne, łagodzą świąd czy zmniejszają ból. Sterylne gaziki należy zamoczyć w naparze z melisy i przykładać często do rany.
Syrop z melisy
Syrop z melisy świetnie sprawdzi się jako środek wspomagający trawienie po spożyciu ciężkostrawnego posiłku lub jako ziołowy sposób na rozluźnienie i wyciszenie po ciężkim dniu. W celu przyrządzenia syropu potrzebne jest:
- 40 g liści z łodygami melisy
- 700 ml wody
- 200 ml miodu
- 50 ml soku z cytryny
Melisę należy gotować z wodą w garnku przez 30 minut. Następnie odcedzamy napar, liście i łodygi wyrzucamy. Do tak powstałej mikstury dodajemy sok z cytryny i miód. Następnie przelewamy do butelek [4].
Preparaty na bazie melisy mają szerokie zastosowanie w leczeniu pomocniczym wielu dolegliwości zdrowotnych. Wykazują działanie uspokajające, wspomagające trawienie, uśmierzające ból czy antywymiotne. Dodatkowo są bezpieczne dla osób w każdym wieku, dlatego zaleca się, aby na stałe zagościły w apteczce każdego człowieka.
Literatura:
- Skarżyński A., „Zioła czynią cuda”, Warszawa : Comes, 1994
- http://dziecisawazne.pl/ziolowe-herbatki-w-leczeniu-dziecka/ [dostęp 7.11.17]
- http://www.zdrowyportal.org/1565/melisa-lekarska-wlasciwosci-lecznicze-zastosowanie-sposob-uzycia/ [dostęp 7.11.17]
- https://madameedith.com/przepis/syrop-z-melisy/ [dostęp 7.11.17]