Melisa lekarska – działanie, przeciwwskazania, skutki uboczne. Nalewka z melisy

16 18 20

Melisa lekarska kojarzy się jedynie z działaniem uspokajającym, ma jednak również inne właściwości, o których warto wiedzieć. Na jakie dolegliwości jest polecana?

Melisa lekarska

Melisa lekarska to wieloletnie zioło z rodziny mięty. Jej liście mają łagodny cytrynowy aromat i są używane do wytwarzania leków. Jest stosowana na problemy trawienne, w tym rozstrój żołądka, wzdęcia, wymioty i kolki. Pomaga również w bólach menstruacyjnych, bólach głowy, zębów. Większość osób pije ją jednak ze względu na działanie uspokajające.

Działanie melisy

 • Działanie uspokajające melisa zawiera substancje chemiczne, które wydają się działać uspokajająco, zmniejsza objawy u osób z zaburzeniami lękowymi, pomaga w zaburzeniach snu.
 • Działa na opryszczkę zastosowanie balsamu do ust zawierającego 1% ekstraktu z melisy skraca czas gojenia, zapobiega rozprzestrzenianiu się infekcji i zapobiega nawrotowi opryszczki.
 • Rozstrój żołądka (niestrawność) melisa wraz z innymi ziołami zmniejsza objawy refluksu, zapobiega również bólom brzucha, skurczom, nudnościom i wymiotom. Badania wykazały również, że dzięki właściwościom antyoksydacyjnym melisa przeciwdziała wrzodom żołądka u szczurów. [4]
 • Działa na bezsenność sama melisa lub wraz z innymi składnikami może poprawić długość i jakość snu u zdrowych osób oraz u osób z bezsennością i zaburzeniami snu.
 • Zapobiega chorobie Azheimera dzięki związkom chemicznym m.in. dużej ilości flawonoidów i zawartości fenoli melisa wykazuje działanie przeciwutleniające, zatem jej stosowanie na choroby związane ze stresem oksydacyjnym może być wiarygodne.

Melisa przeciwwskazania

Niewiele wiadomo na temat stosowania melisy podczas ciąży i karmienia piersią, dlatego warto jej unikać w tym stanie.

Melisa może powodować zbyt dużą senność w połączeniu z lekami stosowanymi podczas zabiegu chirurgicznego i po nim, dlatego też nie powinno jej się używać co najmniej 2 tygodnie przed planowaną operacją. Leki uspokajające  w połączeniu z melisą mogą powodować zbyt dużą senność.

Melisa skutki uboczne

Melisa przyjmowana doustnie może powodować pewne działania niepożądane, w tym nudności, wymioty, bóle brzucha, zawroty głowy i świszczący oddech. Po nałożeniu na skórę można spotkać się z jej podrażnieniem, jednak są to nieliczne przypadki.

Nalewka z melisy

Nalewka z melisy wykazuje działanie uspokajające.

Przepis na nalewkę z melisy

Składniki:

 • 150 g świeżych liści melisy lekarskiej
 • kilka sztuk świeżych liści mięty pieprzowej
 • szczypta cynamonu
 • szczypta zmielonego ziela dziurawca
 • sok z całej cytryny
 • 0,5 l spirytusu 96%
 • 0,5 l wody
 • 0,5 kg cukru

Wykonanie:

 1. Zioła zalać szklanką wrzącej wody i parzyć pod przykryciem 20 minut. Napar ostudzić i przecedzić przez bibułę.
  2. Z wody i cukru przygotować syrop, dodać sok z cytryny i połączyć napar z ziół z syropem i spirytusem.
  3. Nalewka powinna być odłożona na około 2 tygodnie.
rozwiń

Melisa lekarska może być stosowana zarówno doustnie, jak i bezpośrednio na skórę. Będzie pomocna zarówno w problemach trawiennych, jak i w zaburzeniach snu. Jest to produkt bezpieczny jednak, przy długoterminowym działaniu warto skonsultować się z lekarzem.

Dla porównania przeczytaj artykuł o walerianie!

Literatura:

 1. https://www.webmd.com/vitamins-supplements/ingredientmono-437-lemon%20balm.aspx?activeingredientid=437
 2. A. Sarwa. Lecznicze nalewki. Książka i Wiedza, 2011
 3. Miraj S, Rafieian-Kopaei, Kiani S. Melissa officinalis L: A Review Study With an Antioxidant Prospective. J Evid Based Complementary Altern Med. 2016 Sep 11
 4. Saberi A, Abbasloo E, Sepehri G, Yazdanpanah M, Mirkamandari E, Sheibani V, Safi Z. The Effects of Methanolic Extract of Melissa officinalis on Experimental Gastric Ulcers in Rats. Iran Red Crescent Med J. 2016 May 15;18(7)
Kup dietę online – od dietetyka
Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Melisa lekarska – działanie, przeciwwskazania, skutki uboczne. Nalewka z melisy - 3.9/5. Oddano 48 głosy.
Autor artykułu:
, Dyplomowany dietetyk kliniczny. Uwielbia gotować, udowadniając, że zdrowe jedzenie może być pyszne!