Mango – właściwości, na odchudzanie, przepisy. Jak jeść mango?
Aktualizacja: 6 maja, 2024
Mango to jedno z najbardziej znanych owoców tropikalnych na świecie. Należy do rodziny nanerczowatych i wykazuje wiele działań prozdrowotnych oraz wpływa korzystnie na proces redukcji masy ciała. Z tego względu cieszy się coraz większym zainteresowaniem Polaków, którzy częściej wybierają mango spośród innych owoców dostępnych na półkach sklepowych.
Właściwości mango
Pierwotnie mango uprawiane było jedynie w rejonie południowej Azji i w okolicach Pacyfiku. Obecnie plantacje mango można podziwiać w całej strefie tropikalnej. Z biegiem lat cieszyło się ono coraz większą popularnością i aktualnie uprawia się ponad 200 jego odmian. Mango docenia się nie tylko ze względu na oryginalny smak, ale również na właściwości prozdrowotne, które wykorzystywane są w profilaktyce licznych chorób. Należy podkreślić, że mango jest bogatym źródłem karotenów, które są prekursorami witaminy A. Już jedna szklanka surowych kawałków mango pokrywa w 184% dzienne zapotrzebowanie organizmu na witaminę A! Karoteny poprzez działanie antyoksydacyjne wzmagają system obronny organizmu, zapobiegają zawałom serca oraz nowotworom. Dalej mango dostarcza znacznych ilości witaminy C, E, B oraz składników mineralnych tj. miedzi, magnezu i potasu przez co poprawia sprawność umysłu. Jest doskonałym źródłem żelaza, dlatego polecany jest osobom zmagającym się z anemią i anoreksją. Dostarcza sporo enzymów proteolitycznych, dlatego wspomaga trawienie białek w przewodzie pokarmowym człowieka. Zawiera również luteinę i zeaksantynę, czyli barwniki znajdujące się w siatkówce oka. Dieta bogata w te związki zmniejsza ryzyko rozwoju zaćmy i zwyrodnienia siatkówki oka, co mogłoby prowadzić do nieodwracalnej ślepoty[1].
Należy podkreślić, że mango ma stosunkowo niski indeks glikemiczny w porównaniu z innymi owocami cytrusowymi, dlatego może być spożywane przez osoby ze zdiagnozowaną cukrzycą typu 1 i 2. Według Federacji Amerykańskich Stowarzyszeń Biologii Doświadczalnej (FASEB) spożywanie mango codziennie może przyczynić się do obniżenia poziomu cukru we krwi. Należy podkreślić, że badania FASEB zostały przeprowadzone na zwierzętach, ale dostarczają one interesujących informacji na temat działania mango na gospodarkę węglowodanową organizmu. Doniesienia te wymagają jednak dalszych badań.
Z kolei naukowcy z Uniwersytetu Oklahoma sugerują, że spożywanie mango może poprawić wrażliwość na insulinę, dlatego szczególnie zalecane jest osobom ze zdiagnozowaną insulinoopornością[2]. Opublikowano również badania wskazujące na to, że regularne spożywanie mango obniża poziom cholesterolu oraz ma działanie przeciwzapalne. Wynika z tego, że mango może być korzystne w obniżaniu czynników ryzyka chorób sercowo-naczyniowych[3]. Bez wątpienia mango to owoc, który posiada liczne właściwości prozdrowotne i powinien na dobre zagościć w kuchni Polaków.
Jak jeść mango
Wybierając się do sklepu z zamiarem kupna mango należy zwrócić uwagę na kilka niezmiernie ważnych elementów decydujących o właściwościach tego produktu. Mango to owalny owoc, którego wielkość zależy od odmiany. Kolor jego skórki zmienia się w zależności od stopnia dojrzałości i może przybierać barwy od zielonego poprzez żółty aż do czerwonego. Miąższ dojrzałego owocu powinien stawiać lekki opór przy naciśnięciu palcem, a przy łodyżce powinien wydzielać się intensywny tropikalny aromat. Należy unikać owoców, które mają czarne plamki na skórce bądź których skórka jest pomarszczona, ponieważ może to świadczyć o rozkładzie produktu. Z kolei twardy miąższ oraz zielona skórka mogą wskazywać na niedojrzałość owocu. Nic jednak straconego! Lekko niedojrzałe owoce mango z biegiem czasu same dojrzewają. Aby przyspieszyć ten proces należy mango włożyć do torebki papierowej wraz z jabłkami lub bananami. Warto pamiętać, że mango należy przechowywać w niskiej temperaturze oraz spożyć w ciągu 2–3 dni. Zakupione mango należy za każdym razem umyć dokładnie pod bieżącą wodą. Owoc można obierać na dwa sposoby. Można go przekroić z obu stron wzdłuż pestki, a następnie wydrążyć łyżeczką lub podobnie przekroić na pół, dalej naciąć w kratkę miąższ i następnie skórkę wywrócić na drugą stronę. Teraz wystarczy tylko odkroić kostki od skórki i gotowe[1].
Mango na odchudzanie
Mango afrykańskie to jeden z najpopularniejszych suplementów wspomagających odchudzanie dostępnych obecnie na rynku. Uważa się, że produkt ten hamuje apetyt, redukuje tkankę tłuszczową oraz zmniejsza obwody talii oraz ud. Ile w tym rzeczywiście jest prawdy? Sprawdźmy! W badaniu przeprowadzonym w 2005 roku sprawdzano wpływ ekstraktu z mango na parametry krwi oraz masę ciała badanych. Końcowo zaobserwowano, że w grupie osób przyjmujących ekstrakt z mango afrykańskiego poprawiły się na korzyść parametry lipidogramu (spadek cholesterolu LDL i trójglicerydów, wzrost cholesterolu HDL) oraz uzyskano większy spadek masy ciała w porównaniu do grupy placebo, która nie przyjmowała ekstraktu[4]. W kolejnym badaniu, które miało miejsce w 2009 roku ponownie zaobserwowano większy spadek masy ciała, zmniejszenie obwodu talii oraz redukcję tkanki tłuszczowej w grupie badanej w stosunku do grupy placebo[5]. Można więc wnioskować, że ekstrakt z mango afrykańskiego wpływa korzystnie na redukcję masy ciała i sprzyja uzyskaniu wymarzonej sylwetki. Należy jednak podkreślić, że żaden suplement diety nie może stanowić alternatywy dla zbilansowanej, urozmaiconej diety oraz codziennej aktywności fizycznej. Może stanowić jedynie dopełnienie wcześniej wymienionych elementów.
Mango – przepisy
Sposobów na wykorzystanie mango w kuchni jest wiele. Może on stanowić składnik ciast, deserów, koktajli oraz potraw wytrawnych. Oto kilka propozycji:
Składniki:
- 1 duże dojrzałe mango,
- 1 banan,
- 1/2 szklanki soku jabłkowego,
- 1/2 szklanki jogurtu naturalnego,
- łyżeczka nasion chia.
Przygotowanie: owoce umyć, obrać, pokroić i zmiksować wraz z jogurtem oraz sokiem jabłkowym. Na wierzch posypać nasionami chia.
Składniki:
- 2 łyżeczki czerwonej pasty curry,
- pierś kurczaka,
- 1 mango
- 1/2 czerwonej papryki,
- 250 ml mleka kokosowego,
- 3 łyżki śmietany 18%,
- 1 cebula,
- 2 ząbki czosnku,
- kawałek startego imbiru (ew. pół łyżeczki sproszkowanego),
- 2-3 krople sosu sojowego,
- 3 łyżki oleju rzepakowego.
Przygotowanie: w woku lub na dużej patelni rozgrzać olej, wrzucić 2 łyżeczki pasty curry. Dodać przeciśnięty przez praskę czosnek, pokrojoną cebulę, a następnie starty imbir. Następnie dodać pokrojoną w kosteczkę paprykę, a po 5 minutach pokrojonego w kostkę kurczaka. Całość smażyć. Dodać obrane i pokrojone w kostkę mango. Na końcu wlać mleko kokosowe połączone wcześniej ze śmietaną. Doprawić 2–3 kroplami sosu sojowego. Dusić pod przykryciem.
Bez wątpienia mango ze względu na liczne właściwości prozdrowotne jest jednym z cenniejszych owoców tropikalnych dostępnych na naszym rynku. Nie tylko reguluje poziom glukozy we krwi, zapobiega nowotworom, wspomaga utrzymanie prawidłowej masy ciała, ale również jest nieocenionym źródłem wielu witamin i składników mineralnych. Bez wątpienia mango jest wartościową alternatywą dla naszych rodzimych produktów.
Literatura:
- Coate-Hermes A., „Mango- wspaniałość tropików”. RawPeople.com, 2009.
- Semkoff J., „The Effect of Mango Supplementation on Clinical Parameters of Pre-Diabetic Individuals”. The FASEB Journal, 2015.
- Wenjia Li., “Mango improves glucose and lipid parameters in mice fed high fat diet.”. The FASEB Journal 2009.
- Ekpe OO, Umoh Ib, OU Eka, 2007, Effect of a typical rural processing method on the proximate composition and aminoacid profie of Bush mango seeds (Irvingia gabonensis), Ajfand online, 7, 1, 1-12
- Ngondi Judith L., Oben Julius E., Minka Samuel R., 2005, The effect of Iringia gabonensis seed on body weight and blond lipids of obese subjects In Cameroon, Lipids In Health and Disease, 4: 12
- https://www.przyslijprzepis.pl/przepis/kurczak-na-sposob-tajski-z-mango-i-mlekiem-kokosowym
jem codziennie mango -HDL w góre 77 ale cholesterol 280 trójglicerydy zmniejszyłam o połowe
uwielbiam mango, mogłabym je jeść garściami i nigdy nie miałabym go dość.